Zavrieť

Porady

Mzda-preplatenie sviatku a návštevy u lekára

Čaute Poraďáci,
poprosím skúsených mzdárov o pomoc pri výpočte mzdy, nakoľko som bola hodená do vody a neviem dobre plávať, teóriu trochu ovládam, ale:
- jedná sa o zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou, 8-hod. pracovný deň. V mesiaci január bolo 20 pracovných dní a 1 deň sviatok (6.1.). Neviem, ako vypočítať mzdu, lebo nemám žiaden program, budem to asi robiť v Exceli. Ten sviatok padol na deň, ktorý by bol pracovný, t.z., že im ho musím preplatiť? Ako, priemerom na dovolenku? A navyše bol jeden zamestnanec na vyšetrení u lekára 3 hod., s tým už vôbec neviem, čo mám robiť. Môžete mi to niekto vysvetliť na príklade:
HM = 15.000,--,
20 odpr. dní, 1 deň plat. sviatok,
Dovol. priemer z min. štvrťroka = 700,--/deň.
Rátam takto:
15.000,-- / 21 dní x 20 odprac. dní = 14.285,70 Sk (ako zaokrúhliť, hore???),
1 deň plat. sviatok dovol. priemerom = 700,-- Sk ?

A čo s tými 3 hod. u lekára? Tie tiež preplatiť priemerom na dovolenku tak, že si vypočítam alikv. časť mzdy na jeden deň (napr.: 15.000,-- / 21 dní = 714,30 Sk) a z tej sumy mu zaplatím 5 hodín (714,30 / 8 h. x 5 h. = 446,40 Sk) a tiež si vypočítam z dovol. priemeru mzdu za tie 3 hod. u lekára (700,-- / 8 h. x 3 h. = 262,50 Sk) a spočítam to?
A ešte jedna otázka: keď má takýto pracovník minim. mzdu, odpracuje trebárs 17 dní, zvyšné dni má dovolenku a jeho hrubá mzda nedosiahne 6.500,-- Sk (napr. má nízky dovol. priemer), tak mu to treba doplatiť do minim. mzdy? Ako mám nazvať ten riadok - "doplatok do minimál. mzdy"?

Veľmi pekne vopred ďakujem za ochotu pomôcť!

Zdraví lora
Naposledy upravil lora : 29.01.05 at 17:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lora je offline (nepripojený) lora

    lora
    ivetakli
    V januári vychádzaš z priemeru za mesiace 10,11,12/2004, ak nastúpil až v januári ešte nemá nárok na dovolenku, z t oho istého priemeru mu rátaš aj návštevu u lekára. Ahoj
    Ivet, toto všetko viem, len som chcela odobriť, či na to idem dobre a či moje teórie a výpočty sa uberajú správnym smerom. Dobre to rátam tak, ako som napísala? Ten dovol. priemer aj HM som si vymyslela len do toho príkladu. A čo s tým zaokrúhľovaním?
    Ďakujem lora

    ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

    ivetakli
    Ak má fixný plat 15.000,--, tak má sviatok 700,-- a tých 2o dní mu daj 14.300,--, aby dostal tých 15.000,--. Tie tri hodiny u lekára dávam 700:8 x 3 hodiny a zvyšok mal asi riadnu mzdu, tak mu ju dorátaj zas do 700,--. Aspoň tak to robím ja. Ahoj

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    lora, keďže tvoj zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, sviatok by sa mala brať ako odpracovaný deň (ak nemáte kolektívnu zmluvu alebo v pracovnej zmluve nemáte dohodnuté inak - Zákonnník práce § 122 ods. 3)
    Z tohto dôvodu môj výpočet vyzerá takto:
    - mesačná mzda 15 000/168*165 = 14 733,-
    - ošetrenie 3*87,5 = 263,-
    Hrubá mzda 14 733 + 263 = 14 996 Sk
    Zaokrúhľovanie mzdy tuším v zákonníku práce nie je definované, ja to robím vždy na celé koruny nahor.
    Pekný deň
    Naposledy upravil vladan : 31.01.05 at 06:18

    Ludka M je offline (nepripojený) Ludka M

    som aká som ... Ludka M
    PRECO SI CHCES ROBIT MZDY V EXCELI ? VED SU DEMO VERZIE MZDOVYCH SOFTVEROV KTORE MOZES VYUZIT A MAS TAM SPRAVNE VYRATANU KOMLET MZDU / JA POUZIVAM OLYMP www.kros.sk / skus ja som spokojna...

    lora je offline (nepripojený) lora

    lora
    Ludka M
    PRECO SI CHCES ROBIT MZDY V EXCELI ? VED SU DEMO VERZIE MZDOVYCH SOFTVEROV KTORE MOZES VYUZIT A MAS TAM SPRAVNE VYRATANU KOMLET MZDU / JA POUZIVAM OLYMP www.kros.sk / skus ja som spokojna...
    Skúšala som to, vyše pol hodiny sa mi to sťahovalo z internetu, ale tam to je len pre novú firmu a nových zamestnancov a ja už pri týchto viem, aké majú napr. dovolenkové priemery a tam neviem, kam by som to zadala, robí to len 3 mesiace, takže naozaj sa neviem pohnúť ďalej. Neporadíte?
    Pekný večer.
    lora

    lora je offline (nepripojený) lora

    lora
    vladan
    lora, keďže tvoj zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, sviatok by sa mala brať ako odpracovaný deň (ak nemáte kolektívnu zmluvu alebo v pracovnej zmluve nemáte dohodnuté inak - Zákonnník práce § 122 ods. 3)
    Z tohto dôvodu môj výpočet vyzerá takto:
    - mesačná mzda 15 000/168*165 = 14 733,-
    - ošetrenie 3*87,5 = 263,-
    Hrubá mzda 14 733 + 263 = 14 996 Sk
    Zaokrúhľovanie mzdy tuším v zákonníku práce nie je definované, ja to robím vždy na celé koruny nahor.
    Pekný deň
    Ďakujem Vlaďka,
    len nerozumiem tomuto:
    to mám brať ten sviatok ako odpracovaný deň a tak ho aj zaplatiť? Nemám mu ho dať vo výške dovol. priemeru na deň? A keď je odmeňovaný mes. mzdou a na výplatnej páske má uvádzané len celé dni, môžem to takto prerátať na hodiny a tak to tam aj uviesť?
    Ďakujem.
    lora

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    lora
    len nerozumiem tomuto:
    to mám brať ten sviatok ako odpracovaný deň a tak ho aj zaplatiť? Nemám mu ho dať vo výške dovol. priemeru na deň? A keď je odmeňovaný mes. mzdou a na výplatnej páske má uvádzané len celé dni, môžem to takto prerátať na hodiny a tak to tam aj uviesť?
    Lora, pozri si zákonník práce, § 122 ods. 3 - to je k tomu sviatku
    ... keďže mu mzdu robíš v Exceli, tak nevidím problém prerátať mu mzdu na hodiny a takto to aj uviesť
    ... na výplatnej páske majú moji zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou uvedené aj hodiny a aj dni

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Dámy, môžem mať aj jaednu otázočku. V januáry som nastúpil do zamestnania a prvé dva dni som nerobil, lebo robím pre Francúzov a tí boli ešte doma. Nastúpil som až 5.teho a potom 6. bol hneď štátny sviatok. mzdárky mi vyrátala mzdu ale len za 18 dní. Okrem prvých dvoch dní mi do mzdy nezarátala ani štátny sviatok je to v poriadku? Za akých podmienok by mi nemusela uhradiť štátny sviatok?

    Základný plat: 17000

    Základná mzda: 14571

    Je to správne, alebo mi tam musí zarátať aj sviatok.
    Ďakujem

    Juraj

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Kuko, tvoja mzda mala byť vo výške 15 381,- Sk, sviatok ti mala preplatiť buď ako odrobený deň alebo priemerom. Bližšie pozri Zákonník práce, § 122.

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Pripojím takú jednoduchú excelovskú tabuľku na výpočet mzdy

    pre zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou, bezdetných a bez PN
    ...no proste pre taký veľmi jednoduchý výpočet

    Pekný víkend
    Viki

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    mazdarka Ti mala zaplatit vsetko. Ale aky den nastupu si mal uvedeny v pracovnej zmluve??!! Ak nastup od 1.1.2005, tak Ti mzdarka mala zaplatit celu mzdu, lebo v tomto pripade bola prekazka na strane zamestnavatela, ze Ti neumoznil vyklonat pracu.
    sviatok 6.1.2005 sa plati u mesacne odmenovanych mzdou a nie nahradou mzdy, ak to vsak nie je dohodnute v pracovnej zmluve, ze sviatok sa bude prplacat nahradou mzdy, alebo nie je kolektivna zmluva??!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.