Zavrieť

Porady

Odpracovaná časť dňa a PN

Zamestnanec mal pracovný raz, ktorý sa stal po odpracovaní časti pracovnej smeny. Keď som sa naposledy stretla s takýmto prípadom, uvádzal sa odpracovaný čas v prvý deň PN a následne sa krátila náhrada PN za ten deň. Je to ešte tak? Alebo sa v ten deň zaplatia odpracované hodiny aj náhrada príjmu za celý deň? Dáko mi to nejde dohromady.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa spýtať : zamestnankyňa dostala 15.07.2011 výpoveď dohodou ktorú podpísala, ale doniesla na druhý deň PN od 15.07.2011. V tento deň má nárok na mzdu za odpracovaný deň alebo na náhradu PN? Alebo je táto PN v ochrannej dobe a platí ju SP?
K 15.7. podpisala dohodu o konceni PP?
V ten den uz nepracovala?
Potom mal byt dohoda k 14.7.
Ak nepracovola a dohoda je k 15.7., tak jej jeden den 15.7. zaplatis PN a potom posles PN na soc. poistovnu

Ak este pracovala, tak ma za 15.7. mzdu a PN jej v ten den neplatis.
Rovno ju posles na SP, ktora bude PN platit od druheho dna.
1 0
AdkaJ AdkaJ

AdkaJ je offline (nepripojený) AdkaJ

Ja som to robila presne tak isto, jednu hodinu odpracoval, potom sa mu stal pracovný úraz, tak som mu preplatila 1 odpracovnaú hodinu a zostatok mal PN.. Inak sa to asi ani nedá, keďže v hlásení o pracovnom úraze s uvádza hodina..
A.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

AdkaJ Pozri príspevok
Ja som to robila presne tak isto, jednu hodinu odpracoval, potom sa mu stal pracovný úraz, tak som mu preplatila 1 odpracovnaú hodinu a zostatok mal PN.. Inak sa to asi ani nedá, keďže v hlásení o pracovnom úraze s uvádza hodina..
A.

To je samozrejmé, že tie odpracované hodiny mu budú zaplatené. Mne však ide skôr o tú náhradu príjmu PN za časť dňa. Či sa nejako kráti, alebo patrí v plnej výške za deň.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Na náhradu príjmu nemá nárok v deň, keď mal vymeriavací základ (§ 4 zákona č. 462/2003). Takže buď sa mu preplatí odpracovaná hodina, alebo dostane náhradu príjmu za celý deň. Dá sa to vyriešiť tak, že na ten deň mu preplatíš odpracovaný čas a návštevu lekára (potvrdí mu priepustku). Potom za prvý deň PN by nemal náhradu, lebo mal mzdu. Náhradu by začal dostávať až od druhého dňa PN.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

No lenže on má PN vystavenú spätne už na deň kedy sa stal pracovný úraz. Ide o to, že mal odpracovanú väčšiu časť smeny /5 hod/. Je možné mu ostatné 3 hodiny ospravedlniť na základe PN? Ktorý deň bude prvým dňom vyplácania náhrady, kedy teda ukončím vyplácanie 10 dní náhrady?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

anmary Pozri príspevok
No lenže on má PN vystavenú spätne už na deň kedy sa stal pracovný úraz. Ide o to, že mal odpracovanú väčšiu časť smeny /5 hod/. Je možné mu ostatné 3 hodiny ospravedlniť na základe PN? Ktorý deň bude prvým dňom vyplácania náhrady, kedy teda ukončím vyplácanie 10 dní náhrady?
Veď práve o tom prípade píšem. Zaplatiť odpracovaný čas a náhradu začať vyplácať až od druhého dňa PN (de facto sa mu vyplatí len 9 dní náhrady).
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Už mi zaplo. VEĽKÁ VĎAKA.
0 0
Bejka Bejka

Bejka je offline (nepripojený) Bejka

Ja mám podobný prípad. Zamestnancovi sa stal úraz 16.4. a odpracoval časť zmeny/4 hodiny/. Na PN-ke je od 16.4. Za dni 17. a 18.4. som mu vyplatila náhradu príjmu 25% z DVZ a od 19.4. - 25.4. 55% z DVZ. 16.4. sa však započítava do celkového počtu dní nároku na náhradu príjmu, ale nevypláca sa náhrada príjmu za tento deň. No pred chvíľou mi volala pani zo sociálky, že lekár urobil chybu a oni prepísali PN-ku na začiatok od 17.4.2007 a aby som doplatila zamestancovi náhradu príjmu aj za 26.5., nakoľko sa desať dní počíta od 17.4. Je to vraj podľa zákona o sociálnom poistení a že sa to po novom robí tak, pretože ide o DVZ a nie o hodinový ako v minulosti. Mám ešte prísť na sociálku opraviť časť tlačiva PN II.a, aby to bolo v poriadku. Tých prípadov vraj majú viacej, keď lekár vystaví PN v deň, keď sa stal úraz a že oni to opravujú. Neviem, čo s tým. Kto má pravdu. Poraďte prosím.
0 0
Bejka Bejka

Bejka je offline (nepripojený) Bejka

Zita4 Pozri príspevok
Veď práve o tom prípade píšem. Zaplatiť odpracovaný čas a náhradu začať vyplácať až od druhého dňa PN (de facto sa mu vyplatí len 9 dní náhrady).
Nie je to pravda podľa pani zo sociálky. Čerstvá skúsenosť. Viď príspevok vyššie.
Prosím o reakciu!
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Bejka Pozri príspevok
Ja mám podobný prípad. Zamestnancovi sa stal úraz 16.4. a odpracoval časť zmeny/4 hodiny/. Na PN-ke je od 16.4. Za dni 17. a 18.4. som mu vyplatila náhradu príjmu 25% z DVZ a od 19.4. - 25.4. 55% z DVZ. 16.4. sa však započítava do celkového počtu dní nároku na náhradu príjmu, ale nevypláca sa náhrada príjmu za tento deň. No pred chvíľou mi volala pani zo sociálky, že lekár urobil chybu a oni prepísali PN-ku na začiatok od 17.4.2007 a aby som doplatila zamestancovi náhradu príjmu aj za 26.5., nakoľko sa desať dní počíta od 17.4. Je to vraj podľa zákona o sociálnom poistení a že sa to po novom robí tak, pretože ide o DVZ a nie o hodinový ako v minulosti. Mám ešte prísť na sociálku opraviť časť tlačiva PN II.a, aby to bolo v poriadku. Tých prípadov vraj majú viacej, keď lekár vystaví PN v deň, keď sa stal úraz a že oni to opravujú. Neviem, čo s tým. Kto má pravdu. Poraďte prosím.

A čo odporučila pani zo Sociálky napísať na tie 4 hodiny? Keď zamestnanec odpracuje 1 hodinu a stane sa mu pracovný úraz, čo so zvyšnými 7 hodinami - evidovať ako čo /lebo podľa jej vyjadrenia to nie je PN/? Ja som to riešila podľa príspevkov uvedených vyššie /aj po konzultácii so SP/, t.j. zaplatila som náhradu od druhého dňa -celkovo 10 dní PN - 9 dní náhrada. Skutočne podľa par. 4 zák. 462/2003 má v ten prvý deň nárok na PN avšak bez náhrady príjmu. Zo Sociálky mi nič nevrátili.
0 0
Bejka Bejka

Bejka je offline (nepripojený) Bejka

anmary Pozri príspevok
A čo odporučila pani zo Sociálky napísať na tie 4 hodiny? Keď zamestnanec odpracuje 1 hodinu a stane sa mu pracovný úraz, čo so zvyšnými 7 hodinami - evidovať ako čo /lebo podľa jej vyjadrenia to nie je PN/? Ja som to riešila podľa príspevkov uvedených vyššie /aj po konzultácii so SP/, t.j. zaplatila som náhradu od druhého dňa -celkovo 10 dní PN - 9 dní náhrada. Skutočne podľa par. 4 zák. 462/2003 má v ten prvý deň nárok na PN avšak bez náhrady príjmu. Zo Sociálky mi nič nevrátili.
Tiež som si myslela, že to tak bude v poriadku, ale oni majú problém s vyplatením úrazového príplatku na deň, keď vznikol úraz /16.4./.
Čo sa týka vyplatenia neodpracovanej časti dňa /4 hodiny/ vraj to môžem riešiť pomocou plateného voľna. A vraj ich posudkoví lekári môžu opravovať na PN-ke dátum začatia PN, ak to nie je v poriadku. Tak ako som to urobila ja a podľa toho čo píšeš aj ty, tak je to v rozpore so zákonom o sociálnom poistení. Ako sa mám brániť? Ten zákon, ktorý uvádzaš ty, je ešte platný?
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

mne tiež povedali na sociálke, že v ten deň čo sa stal PÚ aby dal lekár paragraf a až od nasledujúceho dňa PN
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Ja mám vyjadrenie z pobočky SP Trenčín. Tam mi to potvrdila pani, ktorá bude konkrétnu PN likvidovať - úrazový príplatok.
K tomu § - ak sa stane zamestnancovi po 4 odpracovaných hodinách pracovný úraz, ktorý si vyžiada hospitalizáciu, k záznamu o úraze sa vyjadruje aj lekár, ktorý do správy napíše kedy pacienta prijali atď. Ako posupovať v takomto prípade? Ja si myslím, že je to iba zjednodušenie práce na SP. Čo pobočka to iný postoj.

A k tej 462/2003 samozrejme, že je platný Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonv.
Naposledy upravil anmary : 08.06.07 at 11:16
0 0
salka salka

salka je offline (nepripojený) salka

Máme "čerstvý" prípad pracovného úrazu, kt. sa stal po 3 hodinách pracovného dňa; na PN-ke je dátum, v kt. sa úraz stal.
Volala som tiež na sociálku čo a ako s tým prvým dňom a pani mi povedala, že ony sa Zákonom o náhrade príjmu nezaoberajú, ale v dobrom mi poradila, že si mám zavolať do nejakej veľkej firmy, tam to robievajú častejšie a určite mi poradia.
Jej osobný názor bol tiež taký, že náhradu budem vyplácať až od druhého dňa, t.j. iba 9 dní.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

salka Pozri príspevok
Máme "čerstvý" prípad pracovného úrazu, kt. sa stal po 3 hodinách pracovného dňa; na PN-ke je dátum, v kt. sa úraz stal.
Volala som tiež na sociálku čo a ako s tým prvým dňom a pani mi povedala, že ony sa Zákonom o náhrade príjmu nezaoberajú, ale v dobrom mi poradila, že si mám zavolať do nejakej veľkej firmy, tam to robievajú častejšie a určite mi poradia.
Jej osobný názor bol tiež taký, že náhradu budem vyplácať až od druhého dňa, t.j. iba 9 dní.
To sa mi nezdá. Náhrada príjmu by sa mala vyplácať od 1. dňa PN-ky.
Ja som mala tiež podobný prípad. Tie hodiny, ktoré odrobil a zároveň bol na PN-ke (v tvojom prípade 3), som dala do iného dňa ako odpracované, aby nestratil ani na tomto. Bola to menšia firma.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ja by som mu vyplatila za 3 h mzdu a 5 h ako náhrada mzdy PN /takto sme to niekedy praktizovali/ neviem či sa to v programe v ktorom spracovávaš mzdy da spraviť
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

No veď práve tu je kameň úrazu, že tak ako sa kedysi zaplatilo 3 hodiny odpracované a 5 hodín PN už neexistuje. Zákon totiž hovorí, že keď je v deň PN nejaký vymeriavací základ /hoci iba za 1 hodinu/ už neprináleží na tento deň náhrada mzdy pri PN. Takže ak sa zamestnancovi stane pracovný úraz po 1 odpracovanej hodine, tak v ten deň stratí nárok na ostatných 7 hodín i na náhradu príjmu.
To prehadzovanie odpracovaných hodín na iný deň sa mi nezdá pri prac. úraze ako najlepší nápad. Ako potom dokázať, že šlo o pracovný úraz keď podľa výkazu pracovník nebol v práci? Možno som to iba zle pochopila.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Ja by som mu platila až od 2.dňa náhradu príjmu-spolu 9 dní. Odpracovanú časť zmeny by som zaplatila mzdu a zvyšné hodiny ako "P".
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

anmary Pozri príspevok
To prehadzovanie odpracovaných hodín na iný deň sa mi nezdá pri prac. úraze ako najlepší nápad. Ako potom dokázať, že šlo o pracovný úraz keď podľa výkazu pracovník nebol v práci? Možno som to iba zle pochopila.
To je pravda. Ale potom čo? Nedostane za 1 deň náhradu príjmu a iba mzdu za 3 hod?
0 0
salka salka

salka je offline (nepripojený) salka

ZlaticaB Pozri príspevok
Ja by som mu vyplatila za 3 h mzdu a 5 h ako náhrada mzdy PN /takto sme to niekedy praktizovali/ neviem či sa to v programe v ktorom spracovávaš mzdy da spraviť
to neviem ani ja, už som poslala mail, ako takéto niečo riešiť (MRP), ale zatiaľ neodpovedali

Len nie som si istá: Zákon 462/2003 - §4 znie: "nárok na náhradu príjmu má zamestanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne PN .... a nemá nárok na mzdu, plat...blá,blá"
O krátení PN v prvý deň som nenašla zmienku; i keď na druhej strane na PN-ke nie je uvedená žiadna hodina, čiže logicky by mala platiť na celý deň , čo vy na to? A tie 3 odpracované hodiny? čo by sa stalo, keby sa mu nezaplatia??? veď bude mať náhradu!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať