Zavrieť

Porady

postup pre dovoz a prihlasenie auto z EU

Dobry den
Chcel by som si doviest automobil z EU asi nemecko ake dokumenty mam pozadovat od predajcu a co budem musiet absolvovat a zaplatit v SR
na uvedenie auta do prevadzy , existuju aj tlaciva na stiahnutie atd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    chytros Pozri príspevok
    Dobry den
    Chcel by som si doviest automobil z EU asi nemecko ake dokumenty mam pozadovat od predajcu a co budem musiet absolvovat a zaplatit v SR
    na uvedenie auta do prevadzy , existuju aj tlaciva na stiahnutie atd.
    Takže najprv: od predajcu faktúru, resp. kúpno-predajnú zmluvu a doklady k autu (minimálne technický preukaz); potom ísť na príslušný úrad a odhlásiť auto v krajine kúpy (do technického dajú razítko odhlásené a možno k tomu dostanete ešte nejaký samostatný papier, zrejme to záleží od každej krajiny); keď je auto odhlásené, tak ďalej záleží, či pôjdete na Slovensko na kupovanom aute, alebo ho odvezete na odťahovke. Ak na ňom pôjdete, tak treba ešte vybaviť prenosné značky a poistenie. Taktiež by bolo dobré, keby ste si vybavili v zahraničí aj certifikát o zhode (ale dá sa vybaviť aj na Slovensku);
    Potom auto už len priviesť, zahájiť na obvodnom úrade konanie (vypísať žiadosť o uznanie typového schválenia ES jednotlivo dovezené vozidla), kde predložíte kúpno-predajnú zmluvu resp. faktúru (proste doklad o nadobudnutí), zahraničný technický preukaz resp. doklad o vyradení vozidla v zahraničí a certifikát o zhode (tieto by mali byť preložené do SR a preklady úradne overené) na obvodnom úrade zaplatíte poplatok 2000 Sk v kolkoch. Z obvodného ťa potom pošlú na stk a ek (cca 1000 SK) a zaplatíš ďalších 2000 Sk do recyklačného fondu. S dokladom o zaplatení do rec. fondu a s platnou stk a ek opäť pôjdeš na obvodný úrad a tam ti potom vydajú osvedčenie o evidencii a rozhodnutie, že sa ti vyhovuje. S osvedčením, s dokladom o kúpe (stačí prefotené a neoverené), starým technickým (tiež stačí prefotený a neoverený), rozhodnutím z obvodného úradu, že je ti vyhovené(tiež stačí len prefotené a neoverené) a zákonnou poistkou pôjdeš na dopravný inšpektorát pre značky (kolok 2000 Sk) a si prihlásený.

    jarko89 je offline (nepripojený) jarko89

    jarko89
    skaspa Pozri príspevok
    Takže najprv: od predajcu faktúru, resp. kúpno-predajnú zmluvu a doklady k autu (minimálne technický preukaz); potom ísť na príslušný úrad a odhlásiť auto v krajine kúpy (do technického dajú razítko odhlásené a možno k tomu dostanete ešte nejaký samostatný papier, zrejme to záleží od každej krajiny); keď je auto odhlásené, tak ďalej záleží, či pôjdete na Slovensko na kupovanom aute, alebo ho odvezete na odťahovke. Ak na ňom pôjdete, tak treba ešte vybaviť prenosné značky a poistenie. Taktiež by bolo dobré, keby ste si vybavili v zahraničí aj certifikát o zhode (ale dá sa vybaviť aj na Slovensku);
    Potom auto už len priviesť, zahájiť na obvodnom úrade konanie (vypísať žiadosť o uznanie typového schválenia ES jednotlivo dovezené vozidla), kde predložíte kúpno-predajnú zmluvu resp. faktúru (proste doklad o nadobudnutí), zahraničný technický preukaz resp. doklad o vyradení vozidla v zahraničí a certifikát o zhode (tieto by mali byť preložené do SR a preklady úradne overené) na obvodnom úrade zaplatíte poplatok 2000 Sk v kolkoch. Z obvodného ťa potom pošlú na stk a ek (cca 1000 SK) a zaplatíš ďalších 2000 Sk do recyklačného fondu. S dokladom o zaplatení do rec. fondu a s platnou stk a ek opäť pôjdeš na obvodný úrad a tam ti potom vydajú osvedčenie o evidencii a rozhodnutie, že sa ti vyhovuje. S osvedčením, s dokladom o kúpe (stačí prefotené a neoverené), starým technickým (tiež stačí prefotený a neoverený), rozhodnutím z obvodného úradu, že je ti vyhovené(tiež stačí len prefotené a neoverené) a zákonnou poistkou pôjdeš na dopravný inšpektorát pre značky (kolok 2000 Sk) a si prihlásený.



    Pocuj ja by som chcel auto z ciech.....tam mi treba tiez prekladat papiere?ak chcem to auto doviezt,potrebujem prevozne znacky?nemozem ho odhlasit tak ze auto doveziem na znackach tu a zacky ln odnesiem aj papierami do ciech????porad mi....

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    jarko89 Pozri príspevok
    Pocuj ja by som chcel auto z ciech.....tam mi treba tiez prekladat papiere?ak chcem to auto doviezt,potrebujem prevozne znacky?nemozem ho odhlasit tak ze auto doveziem na znackach tu a zacky ln odnesiem aj papierami do ciech????porad mi....
    podľa § 109 ods.6 zákona č. 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách: Ak sú údaje v žiadosti a doklady priložené k žiadosti v konaní podľa druhej a tretej časti tohto zákona vo výnimočnom prípade v inom ako v slovenskom alebo českom jazyku, žiadateľ priloží aj ich úradne osvedčený preklad do štátneho jazyka.
    Ak sú v češtine, prekladať nemusíš.
    Ak auto kúpiš v čechách a hneď ho aj odhlásiš, oni ti české značky zoberú a buď ho dovezeš na odťahovke alebo na prenosných značkách. Ak chceš na ňom prísť sem ešte pred odhlásením, ale už po kúpe, zrejme je to možné a spravil by si to tak ako si napísal, teda dojdeš na českých značkách sem, tie potom zobereš a pojdeš ich do čiech vrátiť a auto odhlásiť. Ale ešte by som si pre istotu zistil, či náhodou česi nemajú v zákone, že pri odhlásení musí byť auto fyzicky prítomné. Myslím si, že nemusí, ale pre istotu si to zisti, aby si sa zbytočne neprehnal.

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Na Porade Hobby-stránka Cestovanie si nájdi: Dovoz ojazdeného vozidla, tam som podrobne rozpísala čo treba, aké sú poplatky v zahraničí a koľko doma, prevozné značky, kde čo vybaviť.Doviezli sme si takto auto z vonku a držali sme sa tohto postupu a nebol žiaden problém a šlo to rýchlo .
    Ospravedlňujem sa ale neviem link priamo na tú tému tu prilepiť

    chytros je offline (nepripojený) chytros

    chytros
    chytros Pozri príspevok
    Dobry den
    Chcel by som si doviest automobil z EU asi nemecko ake dokumenty mam pozadovat od predajcu a co budem musiet absolvovat a zaplatit v SR
    na uvedenie auta do prevadzy , existuju aj tlaciva na stiahnutie atd.
    http://www.autobazareeu.sk/dovoz-ojazdenych-aut.php
    http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1226

    jarko89 je offline (nepripojený) jarko89

    jarko89
    skaspa Pozri príspevok
    podľa § 109 ods.6 zákona č. 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách: Ak sú údaje v žiadosti a doklady priložené k žiadosti v konaní podľa druhej a tretej časti tohto zákona vo výnimočnom prípade v inom ako v slovenskom alebo českom jazyku, žiadateľ priloží aj ich úradne osvedčený preklad do štátneho jazyka.
    Ak sú v češtine, prekladať nemusíš.
    Ak auto kúpiš v čechách a hneď ho aj odhlásiš, oni ti české značky zoberú a buď ho dovezeš na odťahovke alebo na prenosných značkách. Ak chceš na ňom prísť sem ešte pred odhlásením, ale už po kúpe, zrejme je to možné a spravil by si to tak ako si napísal, teda dojdeš na českých značkách sem, tie potom zobereš a pojdeš ich do čiech vrátiť a auto odhlásiť. Ale ešte by som si pre istotu zistil, či náhodou česi nemajú v zákone, že pri odhlásení musí byť auto fyzicky prítomné. Myslím si, že nemusí, ale pre istotu si to zisti, aby si sa zbytočne neprehnal.



    och..diky moc....inak napisal by si mi este raz o vsetko potreujem pri prihlaseni??pls......a coc moze aj tu vyavi ze???dikes akt...

    Riky je offline (nepripojený) Riky

    Riky
    Dobrý deň. Dlho som hľadal ohľadom kúpe áut z EÚ ako občan a som rád, že som našiel to čo som hľadal. Mám už len jednu menšiu otázku. V Holandsku mám brata, ktorý tam pracuje a chce pre mňa a ostatných blízkych (rodinu) kúpiť ojazdené autá. Keď každému kúpy jedno auto a do roka ich bude 15 , môže mať nejaké problémy, ak bude kupovať, prehlasovať na svoje meno? alebo môže pri prihlasovaní rovno prihlásiť auto na jednoho člena z príslušníkov rodiny,ktorý si dá od neho kúpiť a doviesť auto. Ak je povinnosť, aby on sám musel byť prihlásený na dokladoch, tak nebude sa takýto dovoz posudzovať ako podnikanie? a tým aj registrácia na DÚ?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Myslím si, že by si mal zriadiť v jeho prípade živnosť, pretože by išlo o príjem z podnikania. Kúpim, predám, aj keby bolo išlo o tú istú cenu. V každom TP bude vystupovať jeho meno. Takže tento nákup a predaj má znaky podnikania,
    Príležitosť podľa par. 8/1/c to nie je, pretože nejde o ostatný príjem.

    Osobne by som prihlásila práve toho dotyčného, kt. tam má vystupovať v dokladoch. Ale tu je zase problém, či nebudete mať nejaký príjem zo sptrostredkovania...A keď ide o sprostredkovanie 15 áut...

    Riky je offline (nepripojený) Riky

    Riky
    Príjem z toho nebude mať žiadny. Všetci vidíme možnosť si kúpiť autá za lacné korunky. On nie je taký, že by na svojej rodine zarábal. A práve preto som sa pýtal, či je taká možnosť, že ak by išiel prihlasovať autá , tak by si ich prihlásili už len tie osoby, ktoré si ich kúpia a budú vlastníkmi...? Prosím nestretol sa niekto s tým????

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Je možné a výhodnejšie kúpiť auto s údajmi členov rodiny( keby to bolo v jeho mene, pri prihlasovaní v SR by boli potrebné splnomocnenia). Teda faktúra, prípadne kúpno-predajná zmluva, aj odhlásenie auta v zahraničí, budú už na mená členov rodiny. Je tiež výhodnejšie požiadať v Hol. aj COC, ceny sú tam niekoľkonásobne nižšie, ako keď COC žiadaš od SK importérov.

    mato660 je offline (nepripojený) mato660

    mato660
    dobry den kupil som auto dovezene z anglicka jedna sa o opel vectra b predosli majitel ho mal prihlasene ze na angl tp na nom mohol jazdit do konca roka a ja sa chcem opytat ci sa da prihlasit na slovenske znacky ked ma volant na pravej strane a co na to potrebujem .potreboval by som vsetky informacie o tom ako to auto mam prihlasit. a este by som sa chcel opytat ze ked si sam prehodim riadenie na lavu stranu ci by z toho mohli vzniknut nejake problemy pri prihlaseni ak sa to teda prihlasit da. dakujem za odpoved

    gumen je offline (nepripojený) gumen

    gumen
    jarko89 Pozri príspevok
    Pocuj ja by som chcel auto z ciech.....tam mi treba tiez prekladat papiere?ak chcem to auto doviezt,potrebujem prevozne znacky?nemozem ho odhlasit tak ze auto doveziem na znackach tu a zacky ln odnesiem aj papierami do ciech????porad mi....
    ja to zmaknem tak ze zaslem postou kamaratovi plnu moc papiere tech.a.tak aon odhlasi a posle prevoz.znacku...tam platis 800ck.znac.na mesiac zdarma.

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    Viete mi prosim poradiť postup a podmienky pri dovoze auta zo Švajčiarska ?
    Keďže je to štát mimo únie neviem aké podmienky musia byť splnené, poplatky atď. ...
    Dostali sme darom auto od známeho, je to ročník 2000. Končí mu STK a tak sa ho chce zbaviť.
    Bojím sa, že či stojí za to pustiť sa do vybavovačiek a neviem aké poplatky treba zaplatiť.

    Alenka35 je offline (nepripojený) Alenka35

    zarabajuca zena Alenka35
    budes potrebovat pre slovenske urady skusku originality, aby si mohla automobil zapisat v sr, ak je dovezene. skuska originality tabue stat dost. Skuska originality ma zabranit tomu, aby bolo v SR zapisane kradnute auto. Pokial ti na tejto skuske zistia, ze je kradnute, tak ti ho zoberu. Ja by som neriskovala a automobil v zahranici nekupovala. Ako sa budes potom sudit s niekym v zahranici...?!

    annabel je offline (nepripojený) annabel

    annabel
    COC (certifikát konformity) sa vyžzaduje len pri nových autách, nie ojazdených. Kontrola Originality stojí cca 80 Euro.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.