Zavrieť

Porady

odvody pre SZČO

Ahojte poradcovia,

prosím Vás neviete mi poradiť výpočet odvodov na sociálnu poisťovňu sa nemeníl:
Je takýto:

ZD : 2 = VZD : 12 (resp. ZD : 24) = mesačný ZD a ten x jednotlivé percenta

NP 4,4%
SDP 18 %
IDP 6 %

A ešte sa chcem opýtať, keď nemál ZD vyšší ako cca 90000 = musí alebo nemusí platiť odvody do SP a ZP
A ešte keď je zamestnancom a zároveň SZČO a zo živnosti mál ZD nejakých 30000 Skk - musí alebo nemusí platiť odvody do SP a ZP

Vopred ďakujem za každú skorú odpoveď

Evita
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andi je offline (nepripojený) andi

    andi
    R.evita Pozri príspevok
    A ešte sa chcem opýtať, keď nemál ZD vyšší ako cca 90000 = musí alebo nemusí platiť odvody do SP a ZP
    A ešte keď je zamestnancom a zároveň SZČO a zo živnosti mál ZD nejakých 30000 Skk - musí alebo nemusí platiť odvody do SP a ZP

    Vopred ďakujem za každú skorú odpoveď

    Evita
    Odvody závisia od POZD a nie od ZD.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    Prosím Vás čo je to POZD???

    Ja na SP odovzdávam výpis z DP - kde sa uvádzajú Príjmy, Výdavky a ZD

    Tak to počítam dobre???

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    To ako do výpočtu sa nepočíta Príjmy OZD - Výdaje OZD???
    Ale beru sa len príjmy ovplyv.ZD???

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    R.evita Pozri príspevok
    Ahojte poradcovia,

    prosím Vás neviete mi poradiť výpočet odvodov na sociálnu poisťovňu sa nemeníl:
    Je takýto:

    ZD : 2 = VZD : 12 (resp. ZD : 24) = mesačný ZD a ten x jednotlivé percenta

    NP 4,4%
    SDP 18 %
    IDP 6 %

    A ešte sa chcem opýtať, keď nemál ZD vyšší ako cca 90000 = musí alebo nemusí platiť odvody do SP a ZP
    A ešte keď je zamestnancom a zároveň SZČO a zo živnosti mál ZD nejakých 30000 Skk - musí alebo nemusí platiť odvody do SP a ZP

    Vopred ďakujem za každú skorú odpoveď

    Evita
    SP - povinnosť platiť odvody ako SZČO závisí od výšky príjmu /hrubého/ tzn, ak presiahol príjem vo výške 12-násobku MM /rok 2006 91200,-/ je povinný platiť odvody ako SZČO, ktoré vypočíta : ZD/2/12 - resp. počet mesiacov, po ktoré bol SZČO - ak bol ZD vo výške 90 tis. výška odvodov do SP bude min. z MM tzn. 2520,- Sk /percentá sú nasledovné - nemocenské poistenie 4,4 %, dôchodkové poistenie - starobné 18%, invalidné 6%,rezervný fond solidarity 4,75%. Uvedené percentá rátaš z MM/.
    Toto isté platí aj pre SZČO popri zamestnaní
    ZP - ak je čistá SZČO platí min. z MM t.j. 1064,- Sk. Je povinný si urobiť ročné zúčtovanie ZP a platiť preddavky podľa RZZP - min. z MM.
    Ak je SZČO popri zamestnaní - takisto urobiť RZZP a platiť preddavky v takej výške, v akej mu vyjdú - tu neplatí min. z MM - ak je to napr. 215,- Sk platí 215 ak je to menej ako 100,- Sk neplatí nič.
    Naposledy upravil Pepa : 10.05.07 at 11:16

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    R.evita Pozri príspevok
    To ako do výpočtu sa nepočíta Príjmy OZD - Výdaje OZD??? - toto použiješ pri výpočte výšky odvodov

    Ale beru sa len príjmy ovplyv.ZD??? -toto je dôležité pri posúdení povinnosti platiť odvody ako SZČO pre SP.
    v texte .

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Pepa Pozri príspevok
    SP - povinnosť platiť odvody ako SZČO závisí od výšky príjmu /hrubého/ tzn, ak presiahol príjem vo výške 12-násobku MM /rok 2006 91200,-/ je povinný platiť odvody ako SZČO, ktoré vypočíta : ZD/2/12 - resp. počet mesiacov, po ktoré bol SZČO - ak bol ZD vo výške 90 tis. výška odvodov do SP bude min. z MM tzn. 2520,- Sk /percentá sú nasledovné - nemocenské poistenie 14 4,4%, dôchodkové poistenie - starobné 18%, invalidné 6%,rezervný fond solidarity 4,75%. Uvedené percentá rátaš z MM/.
    Toto isté platí aj pre SZČO popri zamestnaní
    ZP - ak je čistá SZČO platí min. z MM t.j. 1064,- Sk. Je povinný si urobiť ročné zúčtovanie ZP a platiť preddavky podľa RZZP - min. z MM.
    Ak je SZČO popri zamestnaní - takisto urobiť RZZP a platiť preddavky v takej výške, v akej mu vyjdú - tu neplatí min. z MM - ak je to napr. 215,- Sk platí 215 ak je to menej ako 100,- Sk neplatí nič.
    Erika, dovolila som si opraviť malý preklep.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.