Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie tepla (preplatky, nedoplatky) - postup vypočítavania

Prosím vás, neviete niekto, ako sa približne vypočítava voda, kúrenie + ohrev... keď sa do bytu nasťahujem v septembri? Je to nejak tak, že počas celého roka sa platia zálohy, za 12 mesiacov si vlastne našetrím a to, čo miniem, ide z tých záloh. Ale ak som sa nasťahovala v septembri, zúčtovacie obd. bolo od sept. do dec., teda 4 mesiace, znamená to, že som nemala dostatočný kredit na splatenie vody, kúrenia..., teda mi prišiel nedoplatok? Lenže tiež znamená, že za tri mesiace nemôžem minúť kvantum vody ako za celý rok. V starom byte nám chodilo vyúčtovanie vždy s preplatkom. Míňali sme rovnako, ako teraz.
Ďakujem za objasnenie a podotýkam, že chcem len približný opis, postup, chápem, že sa to odvíja od rôznych faktorov, ale aké-také upresnenie uvítam.
Pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Zuzana* Pozri príspevok
    Prosím vás, neviete niekto, ako sa približne vypočítava voda, kúrenie + ohrev... keď sa do bytu nasťahujem v septembri? Je to nejak tak, že počas celého roka sa platia zálohy, za 12 mesiacov si vlastne našetrím a to, čo miniem, ide z tých záloh. Ale ak som sa nasťahovala v septembri, zúčtovacie obd. bolo od sept. do dec., teda 4 mesiace, znamená to, že som nemala dostatočný kredit na splatenie vody, kúrenia..., teda mi prišiel nedoplatok? Lenže tiež znamená, že za tri mesiace nemôžem minúť kvantum vody ako za celý rok. V starom byte nám chodilo vyúčtovanie vždy s preplatkom. Míňali sme rovnako, ako teraz.
    Ďakujem za objasnenie a podotýkam, že chcem len približný opis, postup, chápem, že sa to odvíja od rôznych faktorov, ale aké-také upresnenie uvítam.
    Pekný deň.
    Zuzka, ak si sa nasťahovala v septembri, pred Tebou tam bol iný nájomník, alebo vlastník bytu, ktorý dovtedy platil zálohy, ale k vyúčtovaniu dochádza iba raz za rok. Ak si to chcela mať riadne a spravodlivo vysporiadané, dalo sa v čase zmeny vlastníkov, alebo nájomníkov bytu urobiť mimoriadne vyúčtovanie - aspoň čo sa týka priamo bytu, spoločné priestory sa nedajú presne odhadnúť. Ak takéto nič nebolo, tak sa bude do úvahy brať celý rok, a poskytovateľa tepla, vody, nezaujíma, či si tam bývala celý rok, alebo časť roka, vyúčtovávajú spotrebu na bytovú jednotku. Upresni však, či si byt kúpila, alebo si v prenájme.

    Zuzana* je offline (nepripojený) Zuzana*

    Zuzana*
    Nie, nie, vyúčtovanie pri výmene bytu bolo riadne urobené, aj na faktúre je obdobie od septembra do decembra. Toto sú nové byty. Nájomníci pred nami tam bývali iba od (asi) júla. Takže v tomto byte sa ešte neplatili zálohy celý rok. Mne len nejde do hlavy, ako môžme mať za 4 mes. nedoplatok. Teda či je to preto, že platíme zálohu iba 4 mesiace...

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Ano máte to preto, lebo kúrenie v zime je drahšie ako platíte zálohy. Na kúrenie sa prispieva aj v lete cez zálohy, čím sa našetria peniaze na zimnú sezónu. Vy ste bohužial v lete moc nenašetrili a tak vám vznikol nedoplatok. V ďaľších rokoch ak sa budú platiť zálohy celý rok a budú samozrejme správne nadstavené tak by ste mali mať vyrovnaný rozpočet alebo preplatok.

    fachman je offline (nepripojený) fachman

    fachman
    Zdravím poraďákov,Je možné pri spotrebe 40 Gj zaplatiť za vykurovanie 27363 Sk?
    Čo znamená Základná zložka ,spotrebné meranie,podiel spotrieb za objekt,jednotky spolu,spotreba na jednotku,vaše jednotky ? Ďakujem.
    Elena Navrátilová
    Áno, teoreticky to je možné. Vychádza cena za 1GJ 684,075 SK myslím, že taká vyššia cena za GJ zhruba ako u nás. Ale na vyúčtovaní máš mať aj uvedenú cenu za GJ. To ostatné vychádza z toho čo máte schválené pre výpočet podľa PRVN. Podľa toho aký pomer, koeficient ste si schválili pre výpočet z PRVN.

    fachman je offline (nepripojený) fachman

    fachman
    Cena unás: 640,31 sk/Gj,variabilná zložka ceny tepla 463,72 sk/Gj,fixná zložka ceny tepla 176,56 sk/Gj.
    Kôli digi meraču tepla na radiatore je lepšie radiator nechať na minimum alebo ho vypnúť a podľa potreby zapnúť,ak by bola miestnosť podchladená,radiator by sa snažil podľa termostatu/napr.na maxim vyhriať miestnosť,je rozdiel v zaznamenávaní spotreby pri minimálnej teplote alebo nárazového max.vykurovania? Ďakujem.

    fachman je offline (nepripojený) fachman

    fachman
    Vlani som mal preplatok 3000 Sk,tento rok nedoplatok 7500 Sk.Zálohové platby na minulý rok asi odhadovalo bytové družstvo individuálne,čiže mal by som platiť akurát.Máme plastové okná,jeseň bola teplá,cezdeň bol pustený ak tak jeden radiator,väčšina má preplatky ,tak neviem či vôbec nekúrili.
    Elena Navrátilová
    fachman Pozri príspevok
    Cena unás: 640,31 sk/Gj,variabilná zložka ceny tepla 463,72 sk/Gj,fixná zložka ceny tepla 176,56 sk/Gj.
    Kôli digi meraču tepla na radiatore je lepšie radiator nechať na minimum alebo ho vypnúť a podľa potreby zapnúť,ak by bola miestnosť podchladená,radiator by sa snažil podľa termostatu/napr.na maxim vyhriať miestnosť,je rozdiel v zaznamenávaní spotreby pri minimálnej teplote alebo nárazového max.vykurovania? Ďakujem.
    Jednoznačne pri odchode z bytu v zime aspoň temperovanie nastaviť na radiátore. Pokiaľ sa odstaví kúrenie dochádza k podchladzovaniu stien. Pozri nastavenie vetrania aj na oknách. Nemáš náhodou okná s mikrovetraním? V prípade vykurovacieho obdobia ako bola druhá polovica roka 2006, to asi ani veľmi neovplyvníš. Ak mali iní preplatky, tak porovnaj nameranú spotrebu. Máte aj koeficienty podľa prílohy č. 2 schválené? Záleží aj na orientácii bytu, polohy.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Treba sa pozrieť aj na zálohy- možno ostatní platili vyššie, preto majú preplatky.

    dobjan je offline (nepripojený) dobjan

    dobjan
    Ahojte. Vie mi niekto poradiť?
    Máme spoločnú plynovú kotoleň v bytovke. samostatné SVB. Merače a termostat. vantýle na radiatoroch. Zaloha na plyn ročne je 31200 na byt. Celú túto zálohu a tým aj všetok plyn ktorí sa mynul rozpočítali na vykurovanie radiatormi a ešte navyše mi prišiel nedoplatok za TÚV. V Zálohových pladbách nemáme rozpýsanú zálohu na TÚV, len za plyn ako celok. Je to možné. Ďakujem. Jan

    peet777 je offline (nepripojený) peet777

    peet777
    Dobrý deň,
    neviem či ma niekdo podobnu skusenost ako ja, ale možmo niekto na moj prispevok zareaguje.
    moj problem je nasledovny:
    byvam v 4-bytovke, minuly rok sme si dali nainstalovat merace na Ustredné kurenie a vyregulovať sústavu, ale kedže ja mam v byte kachle(drevo) a kurim 95% s nimi, prislo mi konecne vyuctovanie vo výške ako by som normalne kuril v radiatoroch, pritom mi bolo tvrdene ze merace nereaguju na teplo v izbe, ale na teplotu vody v spiatocke( merač nainstalovaný na spiatocke), kedze siom zaplatil za teplo susedom a nie seba, prosim o mozno rady, mozno vase skusenosti co mozem spravit, aby mi merace nemerali aj ked nepouzivam ustredné kurenie.
    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.