Zavrieť

Porady

Dary v nadácii

Máme nadáciu účtujúcu v PU. Iná organizácia nám chce dať vecný dar (hodinky) v sume 5000,-. Ten však chceme použiť ako vecnú cenu na festivale, ktorý organizujeme výlučne z príspevkov. Chcem sa teda opýtať na účtovanie a náležitosti dokumentov, ktoré sú k darovaniu potrebné.
Teda účtovanie prijatého daru a aký dokument je k tomu potrebný zdokladovať a zároveň účtovanie vecnej ceny a či je potrebné spisovať nejakú zmluvu alebo niečo v tom zmysle.
Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    Dostala som odpoveď "Poradca podnikateľa" a tak ak by niekto chcel a potreboval tak to tu ukladám.

    Darovacia zmluva je predmetom úpravy § 628 až § 630 Občianskeho zákonníka. Základnými pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú predmet daru, bezplatnosť a dobrovoľnosť.
    Predmetom darovania môže byť všetko, čo môže byť predmetom občianskoprávnych vzťahov. Dobrovoľnosť pri darovaní spočíva v tom, že sa predmet daru poskytuje bez toho, aby takéto konanie bolo právnou povinnosťou darcu.
    Darovacia zmluva môže vzniknúť v princípe dvoma spôsobmi:
    1. prejavom vôle darcu a obdarovaného spojeným so skutočným odovzdaním a prevzatím predmetu darovania,
    2. písomným sľubom darcu poskytnúť istý majetkový prospech obdarovanému.


    Dary nie sú predmetom dane z príjmov, ale len v tom prípade, ak sa použijú na stanovený účel podľa zákona o daniach z príjmov; v prípade, že sa takto nepoužijú, stávajú sa predmetom dane. U poskytovateľa daru sa sleduje splnenie zákonom stanovených podmienok pre poskytnutie daru – účel poskytnutého daru, právna forma a sídlo osoby, ktorej sa dar poskytuje, jeho hodnota. Doklady preukazujúce darovanie je potrebné archivovať ako účtovné doklady, aby bolo možné v prípade daňovej kontroly poskytnutie darov preukázať. Poskytnutie daru sa preukazuje dokladom (napríklad potvrdením obdarovaného o prijatí daru), z ktorého musí byť zrejmé, kto je príjemcom daru, aká je hodnota poskytnutého daru, aký je účel poskytnutého daru, zrejmý musí byť dátum darovania. Je vhodné uzavrieť darovaciu zmluvu a pred jej uzavretím si vyžiadať od príjemcu doklad, ktorý dokumentuje, že príjemca daru je právnickou osobou (napr. výpis z obchodného registra, zakladaciu listinu, nadačnú listinu). U príjemcu daru sa kontroluje využitie daru.

    V zmysle § 45 postupov účtovania pre neziskové organizácie účtujúce v sústave podvojného účtovníctva sa na ťarchu účtu 546 – Dary účtuje dobrovoľné bezodplatné odovzdanie majetku.
    Podľa môjho názoru, (ak účtovná jednotka plánuje prijatý vecný dar použiť ako vecnú cenu na festivale) pre prijatie vecného daru a následné použitie ako vecnú cenu by mohla použiť účet 395 – Vnútorné zúčtovanie. V prípade, že by účtovná jednotka účtovala v zmysle § 45 postupov pre neziskové organizácie na ťarchu účtu 546 – Dary (ako dobrovoľné bezodplatné odovzdanie majetku) musela by účtovať v prospech tr. 6 aby nebol dopad na hospodársky výsledok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.