Zavrieť

Porady

Zmluva pri kupe auta.Prosííííím!

Ahojte. Chcem si kupit ojazdene vozidlo, viete mi prosim poradit nejaky vzor kupnej zmluvy? Nasla som ich par, ale neviem, ktora je dobra aj co sa tyka z pravneho hladiska. Viem, ze by mala obsahovat aj nejaku zaruku na skryte vady a tu co som nasla bola vyhodna len pre predajcua nie pre kupujuceho a dost sa odlisovali aj v §.
A este by ma zaujimalo ci sa zmluva podpisuje pred pravnikom alebo sa mu dava potvrdit aby bola pravoplatna.
Prosím co najskor mi poradte.
Dakujem.
Naposledy upravil cokoladka : 07.07.07 at 21:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej 11 je offline (nepripojený) andrej 11

    andrej 11
    zmluva môže byť napísaná na obyčajnom papieri bez akéhokoľvek vzoru, dôležité je, aby mala správne náležitosti. Pri kúpe ojazdeného auta máte záruku 2 roky, môžete ju skrátiť na jeden rok, ak ju však skrátite menej ako 1 rok, tak je to neplatné. Osobne som napísal zmluvu na zdrap papiera, ktorá vypadala ako školský ťahák a na súde som sa dozvedel, že je v poriadku, lebo ju odporca napísal vlastnou rukou a bez notára. Ak reklamujete ojazdené auto na súde a aj vyhráte spor, tak máte nárok na vrátenie peňazí, ale auto musíte vrátiť v pôvodnom stave a to je väčšinou nereálne. Rozsudok si môžete dať zarámovať! Súdy vám väčšinou bez ťažkostí vyhovejú, ale tá podmienka o pôvodnom stave vozidla vám znemožní domôcť sa peňazí, ak je predávajúci trochu šikovný! Toto všetko je bohužiaľ z PRAXE! Pomôže vám akurát dať pri kúpe auto na zdvihák a kompletne ho nafotiť, alebo urobiť videozáznam, potrebujete hromadu dôkazov a svedkov, aby ste dokázali obhájiť svoje tvrdenie. Formulár a pečiatka od notára nie sú vôbec potrebné!

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ja som od mnohych ludi tiez pocul, ze domahanie sa zaruky u ojazdenych aut je mozne iba v teoretickej rovine, bez ohladu na kvalitu spisanej zmluvy.

    Ja by som vzdy pri kupe ojazdeneho auta daval pozor hlavne na skutocne dokladnu obhliadku tech. stavu auta, ale aj na kontrolu papierov a snazil som sa odhadnut aj celkovu serioznost predavajuceho. Iba raz som kupoval auto v casovom strese a mal som vela inych starosti, tak som to podcenil (zly dojem z predavajuceho) a tym som si narobil kopec dalsich starosti (nechel nam dat fakturu se specifikovanou DPH) ale aj to sa nakoniec vyriesilo.

    cokoladka je offline (nepripojený) cokoladka

    cokoladka
    Velmi pekne Vam dakujem. Este by som poprosila o radu. Vsade citam, ze auto s imobilizerom. Ale ako sa uistit, ze ten imobilizer tam naozaj je?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Tak, ze si nechas spravit obycajnu kopiu kluca v klucovej sluzbe. Takymto klucom nenastartujes, pokial je tam imobilizer.

    Pokial kupujes nejake drahsie auto a nepoznas predavajuceho, tak je vzdy riziko, ze natrafis na podvodnikov, ktori si spravia kopie klucov (aj dokladov) pred predajom, a potom si pridu po auto Je to velmi jednoduche, maju adresu kupujuceho, kluce aj hotove doklady.

    Preto sa oplati domontovat nejake dodatocne zariadenie, o ktorom by takyto nepoctivec nevedel, resp. nemal kluc.

    Ludia sa velmi boja kradezi auta, ale malokto vie, ze iba skutocne nepatrne percento je takpovediac klasickych kradezi, teda tak ako si to my predstavujeme - odparkujeme auto, vyhliadne si ho zlodej, prekona zamky a odide. Najvacsi podiel maju na statistike kradezi

    1,)poistne podvody (majitel sam preda auto org. skupine podvodnikov), - preto sa velmi neoplati auto poistit, poistky su vysoke a clovek plati vsetky taketo pripady.

    2,) kluce a papiere si pripravi vopred personal auto servisu, ktory navstivis.

    3.) kluce a papiere si pripravi vopred priamo predavajuci.

    az potom nasleduju bezne kradeze, a to preto, pretoze ukradnut auto beznym sposobom je predsa len ovela narocnejsie a aj riskantnejsie a kezdy radsej zvoli lahsiu cestu (bod 2 a 3). Proti tomu nepomoze nic ani imobilizer.
    Naposledy upravil misomiso : 18.07.07 at 10:01

    gustinka je offline (nepripojený) gustinka

    gustinka
    ahoj cokoladka,

    neviem ci je to vec, ktorú si zvažovala, ale pri kúpe auta je dôležité zamyslieť sa aj nad tým, či to auto náhodou nie je kradnuté.


    videla som, že je tu webovska stranka na zmluvu, ktora sa riadi Občianskym zakonnikom. Problem je v tom, že ak uzatvoris zmluvu podľa Občana a auto je kradnute, povodny vlastnik si može auto narokovať u Teba a Ty
    sa budeš doťahovať s predajcom, pretože v občiansko právnej rovine chráni zákon vlastníka. Na strane druhej ak by si zvolila kupnopredajnu zmluvu podla Obchodného zakonnika, Ty ako nový majiteľ si nadobudla vlastnícke právo aj od nevlastníka. A originálny majiteľ sa bude naťahovať s predajcom.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    No nechcem sa hadat, ale ja som take ustanovenie v Obchodnom Zakonniku nenasiel. Mam dojem, ze kupujuci ma vzdy smolu, ak je tovar ukradnuty.

    Inak je to dost rozsireny problem, stavaju sa skutocne kuriozne pripady, napr. moj znamy kupil auto s najazdenymi asi 3000 km, v podstate predvadzacie, od firmy, jazdil niekolko rokov a potom mu ho policia zhabala. Bolo ukradnute priamo z tovarne (inymi slovami: bolo vyrobene navyse - ako fuska po praci, s vyrobnymi cislami, ktore mali prist na rad az niekedy v 2015). Ze sa takto predavaju napr. vodovodne baterie je jasne (uz mi ich nukali "vies - mam tam znamych, jeden zoberie do vacku tie kartuse, jeden tie paky a treti vyraba tie tela, tak ich par vezme. Potom to skladaju doma v garazi - cena polovicna") - ale ze sa takto vyrabaju auta - tak to je teda sila.

    gustinka je offline (nepripojený) gustinka

    gustinka
    je to tak, konzultovala som to s právnikom, určite je v tomto pripade
    lepšie robiť zmluvu podľa obchodu.

    v občanovi to najdes hned v par. 1 - nedotknuteľnosť vlastnickeho prava....

    Zmluva pri kupe auta.Prosííííím!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.