Zavrieť

Porady

predaj domu a dedičstvo

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môže moja stará mama predať dom, ktorého je vlastníkom a dedičom nevyplatiť ani korunu. Stará mama je vlastníčkou domu, podľa tety ho dostala od rodičov ja však viem, že ho odkúpila s manželom, teta tvrdí, že po smrti starého otca neprebehlo dedičské konanie, resp. že predmetom nebol rodinný dom. Pravdu nevieme, pretože môj otec prednedávnom umrel. Kde by sme tieto údaje našli?Ak to aj takto bolo, môže nás takto stará mama obísť, aby sme my po nej nič nezdedili?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    svezami Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môže moja stará mama predať dom, ktorého je vlastníkom a dedičom nevyplatiť ani korunu. Stará mama je vlastníčkou domu, podľa tety ho dostala od rodičov ja však viem, že ho odkúpila s manželom, teta tvrdí, že po smrti starého otca neprebehlo dedičské konanie, resp. že predmetom nebol rodinný dom. Pravdu nevieme, pretože môj otec prednedávnom umrel. Kde by sme tieto údaje našli?Ak to aj takto bolo, môže nás takto stará mama obísť, aby sme my po nej nič nezdedili?
    Nie som právnik, ale môj názor je takýto :
    Dedičom sa stávaš až po smrti starej mamy (poručiteľa), dovtedy si vnučka. Ak je stará mama vlastníkom nehnuteľnosti a je svojprávna, tzn. spôsobilá právnych úkonov, môže s nehnuteľnosťou nakladať podľa jej uváženia a s peniazmi za predaj takisto. Údaje o vlastníkovi nehnuteľnosti a spôsobe nadobudnutia nájdeš na liste vlastníctva ( kataster nehnuteľností).

    kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

    kamila60
    Myslím, že pokiaľ stará mama odkúpila dom aj s manželom musí to byť uvedené na liste vlastníctva. V prípade, že v dedičstve po starom otcovi nebol uvedený dom, tak to bude asi tak, že celý vlastnila oficiálne stará mama a v tom prípade súhlasím s Johankou. Treba nahliadnuť na katastri do listu vlastníctva a od toho sa odpichnúť. V prípade, že by tam bol uvedený ako spoluvlastník starý otec - treba obnoviť po ňom pozostalosť.

    svezami je offline (nepripojený) svezami

    svezami
    to všetko som aj tušila, len hľadám asi nejakú nádej, či to nie je trošku inak. Babka je oficiálne svojprávna, aj keď takto nekoná, lebo teta je vo všetkom ovplyvňuje a rozhoduje za ňu. Len sa mi to nezdá z morálneho hľadiska, lebo nikdy sme nič zlé babke neurobili.

    svezami je offline (nepripojený) svezami

    svezami
    Nás s mamou ani tak neškrie to, že prídeme o dedičstvo ako to, že máme spoločný dvor s babkou, ak ona predá dom i pozemok, nebudeme mať prístup k domu. Taktiež jednu izbu z domu darovala babka pred rokmi otcovi (asi tak pred 20 rokmi), len nemáme na to darovaciu zmluvu, ten je napojený plynom i elektrinou na náš dom. Teta chce teraz aby sme si tú izbu odkúpili od nej, hoci ju toľko rokov užívame a babka povedala že jej ju netreba. Problémom je i spoločné kúrenie, ktoré je napísané na nás a babka už odmieta zaplatiť svoju polovicu. Tu viem, že nám neostáva nič iné len ísť na plynárne.

    predaj domu a dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.