Zavrieť

Porady

Lekárska prehliadka 1xročne a firemné auto?

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Dnes som sa dozvedel, že aj ja ako osoba, ktorá vedie hocijaké firemné auto t.j. do 3,5 tony ako aj nad 3,5 tony, musím raz do roka absolvovať lekársku prehliadku, doklad o absolvovaní nosiť v aute a musím byť poučený o bezpečnosti a ochrane zdravia...podľa zákona 208 (Vyhláška 208/1991??? alebo nejaký iný zákon? ...to mi nevedeli povedať)

Potvrdil mi to bezpečnostný technik a aj policajt.

Mimochodom bezpečnostní technici si dali záležať na školeniach policajtov, pretože títo už vedia niečo nové na čom zase nachytať šoférov. Dnes predbežne zastavovali vodičov a väčšina netušila, o čom je reč. Niektorí, ktorí by sa aj do krvi hádali, dostali pokutu. Ostatní väčšinou nie(teda aspoň podľa mojich informácií)

Viete o tomto niečo bližšie?
Usporiadat
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
"(1) Vodiči z povolania, ako aj vodiči motorových vozidiel skupiny D, vodiči motorových vozidiel, ktorých celková hmotnosť prevyšuje 7 500 kg, vodiči nákladných automobilov s prípojným vozidlom a vodiči vozidiel so zvláštnymi výstražnými znameniami 2) sa podrobujú vstupnej lekárskej prehliadke a psychologickému vyšetreniu 3) pred ich pracovným zaradením a

a) pravidelným lekárskym prehliadkam každé dva roky, po dosiahnutí veku 50 rokov každý rok a
b) pravidelným psychologickým vyšetreniam 3) každých päť rokov, po dosiahnutí veku 50 rokov každé dva roky."
Moj nazor je asi takyto: Ak niekto soferuje firemne vozidlo, musi mat na tu jazdu prikaz a zaznam o prevadzke vozidla, pravdepodobne ma v pracovnej zmluve, alebo v popise prace napisene, ze jeho naplnou prace je aj vedenie vozidla, inak by mu to asi nemohlo byt prikazane. Tak isto teda, ako musi zamestnavatel poskytnut zamestnancovi OOP (napr. rukavice), aj keby sa jednalo len o jeden pripad za rok, tak musi aj splnit vsetky nalezitosti vztahujuce sa k vedeniu vozidla. To by potom v pracovnych zmluvach mohli figurovat vsemozne zaradenia a zamestnancom by nikto nemusel nic zabezpecovat. Teda aj prilezitostne vedenie vozidla je vykon prace. Nove znenie zakona teda podla mna problem skomplikovalo, pretoze podla bodu b) sa musia aj takito zamestnaci podrobit psychologickemu vysetreniu. To je moj nazor, netvrdim, ze spravny.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dad111 Pozri príspevok
"(1) Vodiči z povolania, ako aj vodiči motorových vozidiel skupiny D, vodiči motorových vozidiel, ktorých celková hmotnosť prevyšuje 7 500 kg, vodiči nákladných automobilov s prípojným vozidlom a vodiči vozidiel so zvláštnymi výstražnými znameniami 2) sa podrobujú vstupnej lekárskej prehliadke a psychologickému vyšetreniu 3) pred ich pracovným zaradením a

a) pravidelným lekárskym prehliadkam každé dva roky, po dosiahnutí veku 50 rokov každý rok a
b) pravidelným psychologickým vyšetreniam 3) každých päť rokov, po dosiahnutí veku 50 rokov každé dva roky."
Moj nazor je asi takyto: Ak niekto soferuje firemne vozidlo, musi mat na tu jazdu prikaz a zaznam o prevadzke vozidla, pravdepodobne ma v pracovnej zmluve, alebo v popise prace napisene, ze jeho naplnou prace je aj vedenie vozidla, inak by mu to asi nemohlo byt prikazane. Tak isto teda, ako musi zamestnavatel poskytnut zamestnancovi OOP (napr. rukavice), aj keby sa jednalo len o jeden pripad za rok, tak musi aj splnit vsetky nalezitosti vztahujuce sa k vedeniu vozidla. To by potom v pracovnych zmluvach mohli figurovat vsemozne zaradenia a zamestnancom by nikto nemusel nic zabezpecovat. Teda aj prilezitostne vedenie vozidla je vykon prace. Nove znenie zakona teda podla mna problem skomplikovalo, pretoze podla bodu b) sa musia aj takito zamestnaci podrobit psychologickemu vysetreniu. To je moj nazor, netvrdim, ze spravny.
Psychologickému vyšetreniu sa určite nemusia podrobiť, tú povinnosť majú iba vodiči autobusov (teda áut, ktoré sú uspôsobené na prepravu viac ako 8 osôb okrem miesta vodiča - vysvetlil som to tu:

http://www.porada.sk/t24791-zakon-alebo-vyhlaska.html

S tým výrazom "vodiči z povolania" je to naozaj problém, lebo to si môže každý vysvetliť po svojom - viď tvoje vysvetlenie.

My to pre našich zamestnancov nerobíme, lebo to nie sú typickí vodiči z povolania (teda nie sú vo firme na pozícii "vodič"). Ak máte pochybnosti, nič vám nebráni nechať poslať všetkých referentov na zdravotnú prehliadku.

Osobne si tiež myslím, že by nemal byť rozdiel, v akej pozícii šoféruje zamestnanec auto - či je to ako vodič z povolania alebo referent. Zodpovednosť aj povinnosti majú rovnaké. Ešte keby to predpísali len pre vodičov nákladných áut a nie pre vozidlá kategórie M1, to by som pochopil, ale rozlišovať vodiča z povolania a referenta...
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Priznavam, ze som necital novelizaciu predpisu, ktoru spomina CHOBOT, len citat ktory prilozil. Z toho textu som pochopil, ze vsetci, ktori vedu motorove vozidlo pri vykone svojho povolania su povinni splnit spominane podmienky, napriklad tie psychotesty. Aj ja si myslim, ze by to ale bolo prehnane. Nic nie je len cierne a nic nie je len biele. Akykolvek problem tykajuci sa napriklad soferovania firmneho auto neviriesi citacia jedineho paragrafu z jedinej pravnej normy. Odcitovat vsetky zakony a ich znenia tykajuce sa konkretneho problemu je nemozne, a myslim, ze aj zbytocne. V praxi splnenim jednej poziadavky neviriesite vsetko ostatne. Z mojich skusenosti spomeniem napriklad. Zamestnanec krivo stupil v garazi. Pracovny uraz. Inspektorat prace pozadoval predlozit, ci bol pracovnik pouceny o BOZP. Absolvovanie poucovania vodicov vyhovovalo. Druhy pripad. Po kupe noveho krovinorezu, pri prvom pouziti odletela cast noza zamestnancovi do nohy. Opat poziadavka IP poucenie pracovnika o praci s tymto konkretnym strojom, okrem toho pracovnici absolvovali kurz na ovladanie s osvedcenim. Vobec neboli zamestnani ako kosci z povolania. Mohol by som pisat o mnohych dopravnych nehodach referentov s naslednym zranenim a setrenim pracovnych urazov. Verte tomu, ze ked ide do tuheho, sami zamestnanci vytiahnu vsemozne paragrafy, len aby dostali co najvyssie nahrady. Poistovne, ktore budu mat plnit poistne udalosti sa budu snazit vsemozne dokazat co vsetko sa porusilo, len aby nemuseli plnit. Mozno u maleho zivnostnika nema inspektorat chut skumat co vsetko sa plni a zanedbava pri prevadzke jedneho dvoch aut. Verte ze pri velkych firmach sa im dari a robia to radi. Nikoho nenahovaram, moj nazor je ale taky, ze ak uz niekto poveri svojho zamestnanca jazdenim s autom nech si uvedomi, ze riziko je skutocne velke.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Minulý týždeň kontrolovali policajti môjho známeho (vodič z povolania na nákladnom aute, má po 50-tke) a tiež od neho pýtali potvrdenie o lekárskej prehliadke, že môže viesť motorové vozidlo. Síce ho mal, ale platné len do 30.6.2007. Zaplatil pokutu 500,- Sk, keby ju odmietol zaplatiť zobrali by mu vodičský preukaz. Kto je zodpovedný, aby mal platné potvrdenie od lekára, má si to sledovať zamestnanec alebo to má sledovať zamestnávateľ. Chcel len vedieť, či si má od šefa pýtať preplatenie tej pokuty.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím Vás. Náš zamestnanec išiel na preventívnu prehliadku - vodiča. Jazdí na firemnom aute a lekár povedal, že si musí od nás vypítať na to tlačivo. Lenže mi nemáme a ja neviem, aké to je tlačivo. Nie je to bežné tlačivo, čo sa vydáva pre účely vodičského kurzu. Nemáte niekto vzor takého tlačiva? Vopred ďakujem. Pekný večer.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

obvodacka mi povedala ze maju na to v SEVTe taku karticku, ze tu mi potvrdi ked ju donesiem
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

vzor kartičky pre vodičov z povolania prikladám v prílohe
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Potrebovala by som, aby mi niekto poradil, či musí mať vodič tzv. preukaz o absolvovaní zdokonaľovania odbornej spôsobilosti vodičov z povolania.......... podľa vyhl. č. 208/1991 (preskúšanie) alebo mu stačí iba doklad od lekára - obnovovať každé dva roky a psychologické vyšetrenie každých 5 rokov........pokiaľ nemá vek 65 rokov. Prosím potrebujem to súrne. Vyjadrite svoj názor. Ďakujem
Naposledy upravil andrea : 01.04.09 at 07:15
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Halooooooooo pomôžte mi. Potrebuje aj ten preukaz???????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

andrea Pozri príspevok
Potrebovala by som, aby mi niekto poradil, či musí mať vodič tzv. preukaz o absolvovaní zdokonaľovania odbornej spôsobilosti vodičov z povolania.......... podľa vyhl. č. 208/1991 (preskúšanie) alebo mu stačí iba doklad od lekára - obnovovať každé dva roky a psychologické vyšetrenie každých 5 rokov........pokiaľ nemá vek 65 rokov. Prosím potrebujem to súrne. Vyjadrite svoj názor. Ďakujem
Keby si si bola prečítala celú tému, tak si nám nemusela telefónovať (halooo), hore je skoro všetko napísané. Už si to mohla vedieť.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď........škoda, že som sa v nej nedočítala o tzv. preukaze o absolvovaní zdokonaľovaní odbornej spôsobilosti vodičov. Pekný deň chobot
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

andrea Pozri príspevok
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď........škoda, že som sa v nej nedočítala o tzv. preukaze o absolvovaní zdokonaľovaní odbornej spôsobilosti vodičov. Pekný deň chobot
To máš podľa akého zákona? Ja som o takom preukaze ešte nepočul a to máme zopár vodičov.

Pretože tebou uvedený predpis je vyhláška o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel - teda inak povedané školenie o BOZP v autodoprave, ktoré treba absolvovať každé 2 roky. Čiže je to to, na čo sa pýtaš, len inak povedané.
Naposledy upravil Chobot : 01.04.09 at 08:40
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, my sme mali dnes školenie BoZP a školiteľka mi povedala, že zamestnanec, ktorý má na starosti služobné vozidlo a jazdí s ním musí mať nejaké poverenie od riaditeľa, že môže s týmto vozidlom jazdiť. Zamestnanec je naším vrátnikom, nie je teda vodičom z povolania. Prosím Vás neviete poradiť ako by také poverenie malo vyzerať - čo má obsahovať a v zmysle akého zákona? Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, my sme mali dnes školenie BoZP a školiteľka mi povedala, že zamestnanec, ktorý má na starosti služobné vozidlo a jazdí s ním musí mať nejaké poverenie od riaditeľa, že môže s týmto vozidlom jazdiť. Zamestnanec je naším vrátnikom, nie je teda vodičom z povolania. Prosím Vás neviete poradiť ako by také poverenie malo vyzerať - čo má obsahovať a v zmysle akého zákona? Ďakujem
Síce neviem takto narýchlo, podľa aké zákona je to potrebné, ale pri cestnej kontrole polícia môže vyžadovať takéto povolenie, aby ľahšie odhlalila prípady krádeže auta, keď vodič nie je majiteľom auta. Pokiaľ vodič má povolenie od firmy na vedenie auta, tak je menšie podozrenie, že by auto práve ukradol, alebo že ho užíva neoprávnene.

TO oprávnenie u nás je taká malá kartička vo veľkosti OP s textom:

Oprávnenie na používanie firemného auta
"Firma" oprávňuje "meno priezvisko" na používanie firemného auta "značka, typ" EČV: XX-111AA.

Podpisy konateľov

Zatiaľ s tým problém s políciou nebol.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať