Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku - zmena zamestnávateľa

Nárok na 20 dní dovolenky a na 25...stačí ak má pracovník nad 33 rokov, alebo musí mať aj zápočtový list odpracované, odštudované, nad 15 rokov? jeden paragraf v Zákonníku práce hovorí, že treba dokladovať odpracované roky...a ešte sa chcem spýtať, dovolenkový nárok alikvotný, pokiaľ zamestnanec nastúpi v priebehu mesiaca...bežne má nárok na 20 dní...ale nastúpil 19.7.2007? mzdárky tvrdia, že nárok za júl mu už nepatrí, alebo patrí alikvotná časť..
Naposledy upravil endrju : 30.07.07 at 15:11 Dôvod: dve témy v jednom príspevku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1.33 rokov veku nestačí, musí odpracovať najm. 15 rokov po 18.roku veku.
    2.PČ D počítame podľa ZP za celé odpracované mesiace, t.j. za júl sa mu nepočíta.

    andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

    andrea123
    Tweety Pozri príspevok
    1.33 rokov veku nestačí, musí odpracovať najm. 15 rokov po 18.roku veku.
    2.PČ D počítame podľa ZP za celé odpracované mesiace, t.j. za júl sa mu nepočíta.

    Viem som mimo temy trocha..ale je to nejake čudne...ak niekto nastupi 15.8, pričom do 14.8 pracoval v nejakej inej firme, tak za august nedostane dovolenku ani tam a ani u nas...

    andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

    andrea123
    Tweety Pozri príspevok
    Hoci je to čudné, je to tak §102 ZP.
    Hm...Personálny a mzdový poradca podnikatela 11-12/2005, síce teda starý, ale komentár k §102:
    § 102 ustanovuje, že ak zamestnanec, ktorý splnil podmienku výkonu práce aspon 60 dní v kalendárnom roku a v priebehu kalendárneho roka zmenil zamestnanie, prislúcha mu pomerná časť dovolenky v dlžke 1/12 za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru.
    Pomerná časť dovolenky za kalendárny mesiac patrí zamestnancovi aj vtedy, ked dôjde k skončeniu pracovného pomeru v priebehu kalendárneho mesiaca, avšak len vtedy, ak skončenie pracovného pomeru u doterajšieho zamestnávateľa a vznik nového pracovného pomeru bezprostredne naväzuje. Na účely výpočtu pomernej časti dovolenky pri zmene zamestnania je dôležité, u ktorého zamestnávateľa zamestnanec odpracoval viac než polovicu mesiaca.
    Ak zamestnanec zmenil zamestnanie v polovici mesiaca, pomerná časť dovolenky za tento kalendárny mesiac mu patrí u nového zamestnávateľa.
    Ak vznik nového pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa nenadväzuje bezprostredne na skončenie doterajšieho pracovného pomeru, v každom pracovnom pomere je potrebné splniť podmienku príslušného počtu odpracovaných dní.
    Autori komentára JUDr.Anna Vojnárová, JUDr.Mária Rybanská, Ing. Miroslav Mačuha

    andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

    andrea123
    endrju Pozri príspevok
    Podľa znenia Zákonníka práce účinného v čase písania komentára (druhá polovica roku 2005) citovaná časť komentára nemala oporu v zákone. Ide o veľmi svojrázny výklad § 102.
    Takýto komentár bol pravdepodobne odpísaný z komentára k "starému" Zákonníku práce 65/1965 Zb., ktorý stratil účinnosť 31.3.2002. V "starom" zákone bol tento výklad aj legislatívne "podopretý".

    Podľa súčasného Zákonníka práce (zákon 311/2001 Z.z.) k uznaniu nároku na dovolenku pri plynulom prechode zamestnanca od jedného zamestnávateľa k inému môže dôjsť iba pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (§§ 27 - 31 Zákonníka práce). Avšak to je úplne iná "pesnička" ako je diskutovaný prípad.

    P.S.
    Prosím, aby sa autori otázok zdržali výroby "gulášu" v témach plynulým zadávaním v jednej téme otázok štýlom "a ešte mám takýto problém" ...
    Túto tému som v rámci moderovania dosť pracne "vypreparoval" z témy "zamestnanie počas rodičovskej dovolenky".
    Napriek tomu v tejto téme zostala "zmes" dvoch rôznych otázok, ktoré spolu súvisia iba okrajovo.
    Ďakujem za pochopenie.

    Snažim sa pochopit...ale je otazne...kto ako pripravuje gulaš...či je to zmes viacerych tem v jednom prispevku...alebo či vyrabanie uplne novej temy...v tom pripade je množstvom tem zgulašovana cela porada...ale nič ako v zlom...spravila som to len raz že som odskočila od temy, vedela som o tom, ale reakcii bolo dost, tak som ostala v povodnej teme..ospravedlnujem sa, viac sa to nestane :-)

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Chcem sa opýtať počítajú za do započítaných rokov aj roky, ktoré pracovník študoval na vysokej škole? Niekto hovorí, že áno, niekto nie . . . Mám pracovníka, ktorý v našej spoločnosti pracuje od 15.6. a v októbri dosiahne 33 rokov. Tento nárok má od začiatku roku kedy dovršuje 33 rokov alebo až od toho októbra.

    Nárok na dovolenku - zmena zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.