Zavrieť

Porady

Bezpodielove vlastnictvo manzelov

v suvislosti s kupou bytu mam takuto otazku: byt chcem kupit spolu s mojou mamou. Neskor, ak sa spravi darovacia zmluva, kde mi mama prevedie jej polovicu bytu, tak podlieha tato cast bytu ktoru nadobudnem darovanim bezpodielovemu vlastnictvu manzelov?
kedze teraz este zenaty nie som, ale ked mi mama daruje druhu cast tak uz budem..
Sa mi zda ze do BZM sa nerataju veci nadobudnute darovanim, aj ked boli nadobudnute uz za trvania manzelstva, je to pravda ci sa mylim?
Co sa tyka polovice bytu,ktoru nadobudnem uz teraz, ta sa sa nezahrnuje do BZM lebo este nie som zenaty je to tak?
Prosim, vyvedte ma z omylu ak sa v niecom mylim. dakujem dopredu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Občiansky zákonník
    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
    § 143

    V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)

    yosarian je offline (nepripojený) yosarian

    yosarian
    Dakujeme Vam velmi pekne. Ak to nahodou bude citat nejaky pravnik ten moj prvy prispevok mohol by vyjadrit svoj nazor?

    Aj ked ak som to spravne precital v tom uvedenom paragrafe za co Marii27 dakujem, tak som to pochopil spravne...

    yosarian je offline (nepripojený) yosarian

    yosarian
    Mária27 Pozri príspevok
    Občiansky zákonník
    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
    § 143

    V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
    Este v suvislosti s dedicstvom keby som teda tu polovicu po mame zdedil tak nepodliaha BSM?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    S tym nerataj. Zivot to nakoniec aj tak zamota celkom inak. Zaklad je vybrat si spravneho partnera a nepokazit si to svojim spravanim k nemu.

    tulinko je offline (nepripojený) tulinko

    tulinko
    Mária27 Pozri príspevok
    Občiansky zákonník
    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
    § 143

    V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)

    Takže ak rodičia darujú svojmu synovi byt už za trvania manželstva, v prípade synovej smrti byt zdedí iba jeho dieťa, nie aj manželka?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    tulinko Pozri príspevok
    Takže ak rodičia darujú svojmu synovi byt už za trvania manželstva, v prípade synovej smrti byt zdedí iba jeho dieťa, nie aj manželka?
    To je už - o dedení. Podľa zákona rovnakým dielom dedia manžel-ka a deti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.