Zavrieť

Porady

ZŤP - vydanie preukazu

AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Zdravím Vás,

prosím, ak máte niekto skúsenosti s vybavovaním preukazu zdravotne ťažko postihnutého, poraďte mi ako na to....
Už som volala aj na sociálne ale tam mi skoro nič nepovedala, len to, že si mám prísť pre žiadosť.

Potrebujem ho vybaviť pre maminu, a vraj existuje viac druhov, obyčajný, s doprovodom atď.
Na nete som nikde nenašla žiadosť, neviete, odkiaľ by sa dala stiahnuť?

Aké výhody plynú držiteľom preukazu?

Skrátka, ak máte nejakú skúsenosť, prosím poraďte mi.
Ďakujem moc!
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja som pred nedávnom vybavovala preukaz ZŤP pre jedného pána. Treba si vyzdvihnúť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny tlačivo. Vypísať ho a spolu so zdravotnou dokumentáciou (najlepšie posledné záznamy prefotiť) priložiť k žiadosti. Posudkový lekár na tomto úrade musí zhodnotiť podľa tabuľky, o akú mieru funkčnej poruchy ide. Podľa toho sa zhodnotí druh zdravotného postihnutia, ktoré musí byť minimálne 50%, alebo od 70%. Pri postihnutí nad 70% už ide o ZŤP s potrebou doprovodu t.j. s červeným pásikom, takýto človek má zľavy na veľmi veľa vecí ale zo zákona si ich nemôže všade uplatniť, môže si ich uplatniť len tam, kde ZŤP zohľadňujú (niektoré dopravné spoločnosti, telekomunikačné služby atď.) Pri zhodnotení 50% postihnutia je vydaný preukaz bez červeného pásika a tam sú tie zľavy moc neni využiteľné. Pozriem ešte ten zákon a prílohu, podľa ktorého sa to hodnotí, mala som ho stiahnutý, tam sa dá podľa zdravotnej karty pozrieť, ktorú skupinu by spĺňala, aby ste vedeli aký preukaz asi dostanete. V žiadosti nemusíte písať aký chcete, lebo aj tak to musí zhodnotiť posudkový lekár. tam sa uvedie, len že žiadate o vydanie ZŤP preukazu.
Naposledy upravil GabiZ : 06.08.07 at 13:16
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

1)Vydanie preukazu ZŤP
Podmienkou na vydanie preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej len preukaz ZŤP) je posúdenie miery funkčnej poruchy zdravia, ktorá musí byť najmenej 50 %, pričom sa prihliada na lekárske a nelekárske posudkové kritériá.
Základná právna úprava upravujúca problematiku vydávania preukazu ZŤP je obsiahnutá v zákone č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v platnom znení (ďalej len zákon).
Preukaz ZŤP sa vydáva na základe posúdenia zdravotného postihnutia, kedy sa zároveň rozhodne o miere funkčnej poruchy a o tom, že ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Tento preukaz je určený na uplatnenie kompenzácií. Kompenzácia je podľa § 49 a nasl. zákona určená na prekonanie alebo na zmiernenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.
Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa podľa § 51 zákona považuje občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.
Funkčná porucha (§ 50 zákona)
Na účely kompenzácie sa posudzuje miera funkčnej poruchy občana podľa druhu zdravotného postihnutia uvedeného v prílohe č. 4 zákona.
Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností, zmyslových schopností alebo duševných schopností občana, ktorý z hľadiska predpokladov vývoja zdravotného postihnutia trvá dlhšie ako jeden rok.
Miera funkčnej poruchy sa určuje v percentách.
Ak má občan viac funkčných porúch, miera funkčnej poruchy sa určí podľa miery funkčnej poruchy zodpovedajúcej druhu zdravotného postihnutia s najvyšším percentuálnym ohodnotením.
Miera funkčnej poruchy, ktorá nie je uvedená v prílohe č. 4 zákona, sa určí podľa miery funkčnej poruchy zodpovedajúcej takému zdravotnému postihnutiu, ktoré je najviac porovnateľné v obsahu a v rozsahu znevýhodnenia so zdravotným postihnutím občana.
Kritériá pri posudzovaní vydávania preukazu ZŤP
1. lekárske posudkové kritériá
2. nelekárske posudkové kritériá
V prípade lekárskych kritérií sa posudzuje zdravotný stav a určenie miery funkčnej poruchy občana.
Nelekárskymi posudkovými kritériami u občana s ťažkým zdravotným postihnutím sú podľa § 52 zákona jeho:
a) osobnostné predpoklady,
b) rodinné prostredie a
c) prostredie, ktoré ovplyvňuje jeho integráciu do spoločnosti.
Posudzovanie osobnostných predpokladov obsahuje najmä hodnotenie vlastností a úsilia riešiť sociálnu núdzu vlastným pričinením, najmä vlastnou prácou.
Posudzovanie rodinného prostredia obsahuje najmä hodnotenie rozsahu pomoci, ktorú rodina poskytuje občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím.
Posudzovanie prostredia, ktoré ovplyvňuje integráciu občana s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti, obsahuje najmä hodnotenie podmienok bývania vrátane prístupnosti stavieb občianskeho vybavenia.
Na základe lekárskeho a nelekárskeho posúdenia sa podľa § 57 zákona vydáva posudok o:
a) miere funkčnej poruchy,
b) tom, či ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím,
c) sociálnych dôsledkoch ťažkého zdravotného postihnutia,
d) súčasťou posudku je vždy návrh formy kompenzácie.
Občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím príslušný orgán vydáva preukaz, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 6 zákona a ktorý je určený na uplatnenie kompenzácie podľa tohto zákona a tiež aj na ďalšie kompenzácie podľa osobitných predpisov.
Na základe lekárskeho posúdenia sa rozhodne o miere funkčnej poruchy a o tom, že ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím na účely vydania preukazu.
Príslušnosť na posudzovanie vydávania preukazu ZŤP
• oddelenie posudkových činností a oddelenie peňažných príspevkov na kompenzáciu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu.
Preukazy vydané ťažko zdravotne postihnutým občanom podľa doterajších predpisov zostávajú v platnosti do 31. decembra 2003, ak občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím nie je vydaný preukaz podľa tohto zákona (§ 112 zákona).
2)výhody a zľavy preukazu ZŤP
Výhody a zľavy pre občana ZŤP
Zdravotné postihnutie jednotlivca spoločnosť kompenzuje nasledovnými výhodami a zľavami.
Podľa § 38 zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti:
• je od úhrady 20 Sk za štatistické spracúvanie lekárskeho poukazu súvisiace s vydaním zdravotníckych pomôcok predpísaných na jednom lekárskom poukaze oslobodený poistenec, ktorý je držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ak pri výdaji zdravotníckej pomôcky preukáže, že má Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny priznaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na zaobstaranie pomôcky,
• je od úhrady 2 Sk za kilometer jazdy za služby zdravotníckej starostlivosti spojené s dopravou oslobodený poistenec s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu vlastným motorovým vozidlom.
Podľa § 17 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, m ô ž e správca dane (obec) ustanoviť zníženie dane alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo od dane z bytov:
• stavby na bývanie a byty vo vlastníctve občanov s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu,
• garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáž vo vlastníctve občanov s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré slúžia pre motorové vozidlo používané na ich dopravu.
Podľa zákona č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisov v platnom znení.
Mesačná výška poplatku za používanie rozhlasových prijímačov pre fyzickú osobu je 40 Sk a televíznych prijímačov je 100 Sk.
Mesačná výška poplatkov za používanie rozhlasových prijímačov právnických osôb a samostatne zárobkovo činných osôb je 40 Sk, za používanie televíznych prijímačov 100 Sk, a to za každý prijímač.
Od povinnosti platiť poplatok za používanie rozhlasových prijímačov pre fyzické osoby vo výške 40 Sk mesačne a poplatku za používanie televíznych prijímačov pre fyzické osoby vo výške 100 Sk mesačne sú oslobodení: občania s ťažkým zdravotným postihnutím.
Fyzická osoba (občan s ťažkým zdravotným postihnutím), ktorej vznikol nárok na oslobodenie od poplatkov, preukáže to na tlačive vyberateľa poplatkov. K tlačivu priloží doklad potrebný na potvrdenie skutočnosti (preukaz ZŤP), ktorá je dôvodom na oslobodenie od poplatkov.
Podľa zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v platnom znení je:
- od poplatku za vydanie preukazu ako náhrady za zničený, stratený alebo poškodený preukaz (osvedčenie) opakovane v priebehu dvoch pod sebe nasledujúcich rokov, ktorý je inak spoplatňovaný sumou 500 Sk, oslobodené predĺženie platnosti preukazu osobitného označenia vozidla pre ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu.
Od poplatku oslobodená osoba s ťažkým zdravotným postihnutím a držitelia preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím za:
- povolenie uzatvoriť manželstvo na inom než príslušnom matričnom úrade štátnymi občanmi Slovenskej republiky,
- uzatvorenie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom štátnymi občanmi Slovenskej republiky,
- povolenie uzatvoriť manželstvo štátnymi občanmi Slovenskej republiky mimo určenej doby,
- povolenie uzatvoriť manželstvo štátnymi občanmi Slovenskej republiky mimo úradne určenej miestnosti,
- uzatvorenie manželstva medzi štátnym občanom Slovenskej republiky a cudzincom,
- uzatvorenie manželstva medzi cudzincami.
• Pre občana s ťažkým zdravotným postihnutím a držiteľa preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím je oslobodené od poplatku vydanie rozhodnutia na vývoz alebo dovoz psa so špeciálnym výcvikom, ktoré je inak spoplatňované vo výške 300 Sk.
• Od poplatku za vydanie stavebného povolenia na zmeny stavieb na bývanie sú oslobodení občania s ťažkým zdravotným postihnutím, držitelia preukazu ZŤP alebo ZŤP-S a preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Cestovanie ŽSR
Ťažko zdravotne postihnutí občania majú okrem nároku na zľavu aj nárok na bezplatnú prepravu sprievodu, invalidného vozíka a detského kočíka. Nakládku a vykládku invalidného vozíka a detského kočíka si musí držiteľ preukazu alebo jeho sprievodca zabezpečiť sám.
Cenník cestovného ŽSR nájdete na internetovej stránke http://dop.slovakrail.sk/cenníky, pričom na ťažko zdravotne postihnutých občanov sa vzťahuje stĺpec B.

Zľavy poskytované Železničnou spoločnosťou, a.s.
Zdravotne ťažko postihnutí občania, ktorým boli v SR poskytnuté výhody podľa vyhlášky č.151/1988 Zb a jej dodatkov a sú držiteľmi preukazov ZŤP a ZŤP-S, sa za zľavnené cestovné prepravujú v 2. triede osobných vlakov a rýchlikov.
Ak je držiteľom preukazu ZŤP-S dieťa do 6 rokov, bezplatne sa s ním prepravuje aj jeho sprievodca.
Držiteľ preukazu ZŤP-S má tiež nárok na:
- bezplatnú prepravu jeho sprievodcu
- bezplatnú prepravu jeho invalidného vozíka v služobnom vozni
- bezplatnú prepravu jeho detského kočíka, ak ide o dieťa

Sprievodcom môže byť len osoba staršia ako 15 rokov. Nakládku a vykládku vozíka si musí držiteľ preukazu zabezpečiť sám - v prípade vozňov BDmeer za asistencie zamestnanca Železničnej Spoločnosti (ZSSK). Vozne BDmeer majú špeciálnu plošinu na nakladanie a vykladanie vozíkov. Avšak tieto vozne má radených len niekoľko rýchlikov a ich použitie je trošku náročnejšie na administráciu - odporúčame informovať sa na železničnej stanici niekoľko dní pred zamýšľanou cestou.
Sprievodcom držiteľa preukazu ZŤP-S NESMIE BYŤ DRŽITEĽ PREUKAZU ZŤP-S.
Pri použití 1. triedy sa doplatí rozdiel medzi obyčajným cestovným 1. a 2. triedy /teda normálny doplatok do prvej triedy/ ako keby ste mali obyčajný cestovný lístok. Tento rozdiel doplatí každý cestujúci, teda držiteľ preukazu ZŤP, alebo ZŤP-S a aj jeho sprievodca.
Úhrada /v súčasnosti 70,- Sk/ sa v tomto prípade od cestujúceho nevyberá /Prepravný Poriadok a Tarifa Železníc (PPTŽ) čl. 25.6/

Prerušiť cestu tak, aby lístok platil ďalej až do cieľovej stanice je možné až po precestovaní 100 km /teda ak cestujete napr.z Prešova do Trnavy a potrebujete nutne vystúpiť z vlaku, lístok vám ďalej platí, ak ste precestovali 100 km - napríklad ak vystúpite v Trenčíne a ďalej pôjdete nasledujúcim vlakom. Platnosť lístka sa tým ale nepredlžuje/.
Držiteľ preukazu je povinný kedykoľvek na požiadanie predložiť preukaz na kontrolu a ak treba, preukaz totožnosti. Teda napríklad sprievodcovi vo vlaku, alebo kontrolórovi /ktorý chodí v civile/. Čo sa týka preukazu totožnosti a zákona o uchovávaní súkromných informácií vedzte, že sprievodca vo vlaku má právo zo zákona žiadať od vás preukaz totožnosti, ale len pre úkony potrebné k výkonu služby. Tak isto nesmie vaše osobné údaje poskytnúť tretej osobe. Ak teda chcete využiť zľavu ZSSK, musíte ju aj dokázať a to sa dá len preukazom ZŤP a prípadne preukazom totožnosti...
3 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Takže Braňo to vysvetlil bravúrne, tú prílohu sem síce prilepím, ale neviem, či ju využijete, aspoň pre informáciu.
Naposledy upravil GabiZ : 06.08.07 at 13:15
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Všetkým veľmi pekne Ďakujem!
idem si to naštudovať. V stredu idem pre žiadosť, dúfam, že to dobre dopadne.
Ešte raz diky!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AlaNR Pozri príspevok
Všetkým veľmi pekne Ďakujem!
idem si to naštudovať. V stredu idem pre žiadosť, dúfam, že to dobre dopadne.
Ešte raz diky!
Pokiaľ viem, keď máš všetky dokumenty priložené žiadne problémy nerobia. Ja som to mala vybavené veľmi rýchlo. Držím palce, ale asi by bolo lepšie vôbec ho nepotrebovať.
1 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ďakujem, mamina má implantovaný kardiostimulátor a ten som v tom zozname našla.
Uvidíme, čo vybavíme.
0 0
elena11 elena11

elena11 je offline (nepripojený) elena11

Jedna sa o zákon 195 zb. príloha 4 tam si najdeš body ktorá choroba koľko bodov obsahuje.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

elena11 - reaguješ na tému z roku 2007. Pozri si najprv dátum zadania témy a potom reaguj.
0 0
pablito pablito

pablito je offline (nepripojený) pablito

Nastala v tejto oblasti zmena? Dokonca k lepšiemu
0 0
pablito pablito

pablito je offline (nepripojený) pablito

?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

pablito Pozri príspevok
Nastala v tejto oblasti zmena? Dokonca k lepšiemu
Na čo sa konkrétne chceš spýtať? Recenziu s porovanním starého a nového systému tu nečakaj...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pablito Pozri príspevok
Nastala v tejto oblasti zmena? Dokonca k lepšiemu
Hej .....došlo k určitým zmenám ....

Totiž , že poniektoré staré diagnózy sa prehodnocovali , možno sa aj budú ....

K lepšiemu ?

Určite , to teda hej , ale pre štátny rozpočet a zástupkyňu vlády ....

Hlavne bude spokojná Jej výsosť , Rhetova panička ...rozškľabená ušetrí ...
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Podľa toho sa zhodnotí druh zdravotného postihnutia, ktoré musí byť minimálne 50%, alebo od 70%. Pri postihnutí nad 70% už ide o ZŤP s potrebou doprovodu t.j. s červeným pásikom,

Vie mi prosím niekto poradiť, či zvýšenie % postihnutia z 50 na 70 % sa určuje podobne ako pri zvýšení % ID? Je možné po zhoršení zdravotného sravu požiadať o prehodnotenie miery postihnutia tak ako sa to robí pri ID v SP? Jestvuje dáka tabuľka podľa ktorej sa dá približne orientovať, akú ma človek % mieru postihnutia? Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mareko Pozri príspevok
Podľa toho sa zhodnotí druh zdravotného postihnutia, ktoré musí byť minimálne 50%, alebo od 70%. Pri postihnutí nad 70% už ide o ZŤP s potrebou doprovodu t.j. s červeným pásikom,

Vie mi prosím niekto poradiť, či zvýšenie % postihnutia z 50 na 70 % sa určuje podobne ako pri zvýšení % ID? Je možné po zhoršení zdravotného sravu požiadať o prehodnotenie miery postihnutia tak ako sa to robí pri ID v SP? Jestvuje dáka tabuľka podľa ktorej sa dá približne orientovať, akú ma človek % mieru postihnutia? Ďakujem.
Tabuľkou je príloha č. 3 zákona z.z. 447/2008 nájdi na www.zbierka.sk a čítaj.
1 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Xanti Pozri príspevok
Tabuľkou je príloha č. 3 zákona z.z. 447/2008 nájdi na www.zbierka.sk a čítaj.
Tabuľku pripla aj GabiZ (tá je ale staršieho dáta), len som mala rýchlejšie prsty ako oči . Ďakujem
Naposledy upravil mareko : 12.11.09 at 16:24
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mareko Pozri príspevok
Tabuľku pripla aj GabiZ, len som mala rýchlejšie prsty ako oči
Ano a pozri si dátum odoslania a pripnutia tabulky, rok 2007.
A ten zákon je z roku 2008 čo TI treba hladať
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Xanti Pozri príspevok
Ano a pozri si dátum odoslania a pripnutia tabulky, rok 2007.
A ten zákon je z roku 2008 čo TI treba hladať
S tými dátumami tu máme problémy viacerí. Človek sa začíta (zažerie) do témy a na dátum nehľadí
0 0
robert3636 robert3636

robert3636 je offline (nepripojený) robert3636

Ja mám vydaný preukaz ZŤP na 50 % postihnutie. Nie je to nič moc.No dá sa naň vybaviť parkovacie miesto neplatí sa nič - vybavuje príslušný Miestny úrad , treba priniesť vyplnenú žiadosť, občiansky preukaz, techničák vozidla , vybavia ho do 30 dní . Mám zadarmo MHD čo pri mojich bolestiach chrbtice mi je nanič. Zľavy na termálne kúpaliská zdarma vstup na burzu a podobne. Sú to len maličkosti. Spravu pre úrad socialnych vecí bude písať ošetrujúca lekárka takže sa treba s ňou dohodnúť. Čím väčšie postihnutia v % tách tým väčšie výhody zo zákona. Ja mám napríklad obrovské bolesti chrbtice beriem lieky na báze opiatov - no nakľko mám priznaných len 50 % nemám nárok na modré nálepky na auto.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Rober3636 odkiaľ si, že vám MÚ dáva bezplatné parkovacie miesto? Lebo vo väčšine miest môžeme žiaľ o niečom takom iba snívať. dík za odpoveď.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Doplním a upresním nesprávne info:
Zákon č.447/2008 Z.z.o peňažných príspevkoch na kompenzáciu..,platný od 1.1.2009 určuje podmienky pre ZŤP osoby na základe ktorých, môžu získať nasledovné preukazy:
- preukaz ZŤP - musí mať MFP (miera funkčnej poruchy) nad 50 %
- preukaz ZŤP/S -musí mať MFP nad 50% a ešte lekár v posudku musí uviesť, že osona je odkázaná na sprievodcu
-parkovací preukaz - umožňoje bezplatné parkovanie v rámci celej EU,
ZŤP osoba musí mať MFP nad 50% a okrem toho v posudku musí mať uvedené, že je odkázaná na individuálnu dopravu

Všetky tieto preuk,azy vydáva ÚPSVaR na základe písomnej žiadosti žiadateľa a následme úradom vypracovaného posudku.

Dana 22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať