Zavrieť

Porady

Prevod nehnuteľnosti po dedičskom konaní

Ahojte,
chcela by som sa opytat, ako postupovat v pripade, ak chce pravoplatny dedic previest zdedenu nehnutelnost na svojho syna a jeho priatelku (pozn.nie su manzelia), pricom je treba dedicovych surodencov vyplatit (vyplatia ich syn s priatelkou). Existuje nejaky pravne uznatelny doklad, ktory potvrdi pred notarom, ze dvojica dedicovym surodencom peniaze vyplatila este pred aktom kupno-predajnej zmluvy? Aby nedoslo k situacii, ze kompetentni peniaze prevezmu, doklad je neplatny a peniaze akoby nikto neprevzal ... A zaroven mi napada otazka, ci je potrebne nehnutelnost z neboheho previest najprv na pravoplatneho dedica, alebo je mozne priamo u notara kupno-predajnou zmluvou potvrdit, ze nehnutelnost prechadza na uvedenu dvojicu?
Ak mate nejake dokumenty potvrdzujuce prevzatie hotovosti za nehnutelnost pred uskutocnenim kupno-predajnej zmluvy, prosim, poslite mi ich.
VOPRED DAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Monuliatenko Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcela by som sa opytat, ako postupovat v pripade, ak chce pravoplatny dedic previest zdedenu nehnutelnost na svojho syna a jeho priatelku (pozn.nie su manzelia), pricom je treba dedicovych surodencov vyplatit (vyplatia ich syn s priatelkou).
    Ak som správne pochopil, zomrel poručiteľ, ktorý mal napr. 3 deti. Jedno z detí (povedzme pani Z.) má syna a ten priateľku. Pani Z chce vyplatiť ostatných súrodencov tak, aby dedená nehnuteľnosť bola v jej výlučnom vlastníctve. Túto nehnuteľnosť chce darovať alebo predať synovi a jeho priateľke.

    Dobre som pochopil?

    Monuliatenko Pozri príspevok
    A zaroven mi napada otazka, ci je potrebne nehnutelnost z neboheho previest najprv na pravoplatneho dedica, alebo je mozne priamo u notara kupno-predajnou zmluvou potvrdit, ze nehnutelnost prechadza na uvedenu dvojicu?
    Ak mate nejake dokumenty potvrdzujuce prevzatie hotovosti za nehnutelnost pred uskutocnenim kupno-predajnej zmluvy, prosim, poslite mi ich.
    Najprv musí prebehnúť dedičské konanie, kde pani Z získa nehnuteľnosť do vlastníctva. V notárskej zápisnici o dedičstve je dobré napísať, že dediči sa dohodli, že nehnuteľnosť zdedí pani Z. pričom ostatným súrodencom vyplatí XXXXX SKK. Bude to potvrdené notárom, takže je to záväzný dokument.

    Následne môže s nehnuteľnosťou robiť čo chce - predať alebo darovať synovi a jeho priateľke (nevadí, že nie sú maželia, získajú nehnuteľnosť do podielového vlastníctva, každý bude vlastníkom 1/2 nehnuterľnosti, pokiaľ sa v zmluve nedohodne inak).

    Monuliatenko Pozri príspevok
    Existuje nejaky pravne uznatelny doklad, ktory potvrdi pred notarom, ze dvojica dedicovym surodencom peniaze vyplatila este pred aktom kupno-predajnej zmluvy? Aby nedoslo k situacii, ze kompetentni peniaze prevezmu, doklad je neplatny a peniaze akoby nikto neprevzal ... VOPRED DAKUJEM
    Jednoducho napísať na papier, že osoba .... prevzala od osoby pani Z. dňa .... sumu XXXX SKK ako vyrovnanie dedičského podielu na základe zápisnicie z dedičského konania.

    Podpis (prípadne notársky overený).

    Kedy sa skutočne odovzdajú peniaze je jedno. Malo by to byť v tej notárskej zápisnici o dedičskom konaní, že súrodenci pani Z. obdržia peniaze za vyrovnanie dedičstva do X dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve.

    Takže vyplácať bude pani Z. svojich súrodencov, lebo s nimi musí vyrovnať dedičstvo, nie jej syn. lebo on nebude v žiadnom právnom vzťahu (dedičstvo, kúpa) so súrodencami pani Z. On bude zase vyplácať práve pani Z., lebo od nej bude kupovať nehnuteľnosť.

    Je možné to spraviť aj tak, že všetci traja súrodenci (pani Z. a jej súrodenci) zdedia nehnuteľnosť (každý 1/3) a potom syn pani Z. kúpi tú nehnuteľnosť od všetkých troch. Potom by on vyplácal pani Z. a jej súrodencov na základe kúpnej zmluvy.

    Postup si musíte zvoliť sami s ohľadom na to, aké vzťahy v rodine vládnu a či si navzájom dôverujete.

    Prevod nehnuteľnosti po dedičskom konaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.