Zavrieť

Porady

NESVOJPRAVNOST A OPATROVNICTVO

Ahojte,

mam taky problem ze dedko pojde asi do nemocnice a nevyzera to s nim moc dobre(ma vyse 80 rokov). Problem je ze ich syn je nesvojpravny schizofrenik a alkoholik a dedko je jeho opatrovnik. Potreboval by som vediet co sa stane v pripade dedkovej smrti s opatrovnictvom ci to bude musiet prejst na babku alebo by sa toho bremena nejak dalo zbavit. Babka ma uz tiez svoj vek a bol by som velmi stastny keby uz nemusla byvat v jednej domacnosti s alkoholikom, nema to lahke.
Dalsi problem je ze ma trvale bydlisko v ich byte da sa s tym nieco spravit?

Prosim ak niekto viete k tejto teme alebo mate skusenosti popripade nejake materialy/zakony tak sem s tym

Vopred velmi pekne dakujem
Naposledy upravil PeterBa : 23.08.07 at 14:03
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    No, teoreticky sa s tým dá niečo spraviť - a to, predložiť súdu návrh na zmenu opatrovníka a odôvodniť tú zmenu zlým zdravotným stavom dedka. Otázkou je, kto by tým opatrovníkom mal byť. Podľa tónu Tvojho príspevku si myslím, že nikto z príbuzných by sa na to asi nepodujal.
    A z babkinho bytu strýka (predpokladám, že ten nesvojprávny je Tvoj strýko) vyhodiť nemôžeš, pretože zrejme k trvalému pobytu v byte svojich rodičov má ich súhlas. Len babka s dedkom - teda jeho rodičia- by mu mohli ten súhlas odoprieť. A zase z toho vyplýva ďalší problém - kam pôjde? Ak je nesvojprávny a dedko je súdom stanovený ako opatrovník, musí sa o neho postarať dedko.
    Ak som to pochopila správne, vychádza mi tu jediná možnosť - nejaký ústav sociálnej starostlivosti v blízkosti bydliska. Aj keď je alkoholik a schizofrenik, myslím, že starí rodičia k nemu majú vzťah ako k svojmu dieťaťu a budú ho chcieť často navštevovať.
    Doporučujem Ti čo najskôr navštíviť odbor sociálnych vecí miestneho úradu a zistiť možnosti umiestnenia strýka v ústave.

    PeterBa je offline (nepripojený) PeterBa

    PeterBa
    ahoj,

    dakujem moc za odpoved. je to u nas taka tabu tema nikto to uz nechce riesit lebo uz bol aj v ustave a aj tak nic nepomaha.

    nevies mi nahodou povedat kde by som tieto zakony nasiel?pozeral som obciansky zakonnik ale tam nic take neni. viem ze po smrti oboch rodicov by sa mal o nesvojpravnych ludi postarat stat ale neviem ze kto presne, ci nejaky socialny kurator alebo ustav, proste potrebujem sa s niekym skontaktovat kto by to musel riesit potom... ale ja by som to chcel vyriesit este predtym...

    dakujem

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    U nás sa tieto veci riešia na Obecnom úrade. Má to v pracovnej náplni jedna pracovníčka. Na každom Obecnom úrade sa riešia sociálne veci. Zákon si nájdeš buď na www.zbierka.sk alebo na www.justice.gov.sk . V prípade smrti rodičov má obec povinnosť zabezpečiť buď opatrovníka, alebo umiestnenie do primeraného ústavu, samozrejme, pokiaľ sa nemá kto o neho postarať. Aj trvalý pobyt sa už dá zrušiť, zase musíš ísť na Obecný úrad a tam si treba dať žiadosť. Ale toto všetko treba robiť so súhlasom babky. Tá by tam tiež mala ísť. Ak to nevedia riešiť na Obecnom úrade, treba ísť na Úrad práce na sociálne oddelenie a tam by Ti mali poradiť.

    PeterBa je offline (nepripojený) PeterBa

    PeterBa
    Nevedeli by ste mi nahodou povedat co presne znamena opatrovnictvo, ake povinnosti a zodpovednost z neho vyplyvaju?

    A k tomu zruseniu trv. bydliska treba na to nieco specialne alebo staci ziadost podpisana dedkom a babkou? Ako to prebieha treba aby sa potom dostavil aj on na policiu alebo to prebehne bez neho?

    Dakujem za odpovede fakt si to cenim

    PeterBa je offline (nepripojený) PeterBa

    PeterBa
    Takze zatial som sa dopracoval k tomuto:

    http://znalectvo.eu/sudnyporiadok.htm#Zástupcovia

    zaujmave je tam § 186 az § 193, cize dalsi krok bude asi sa obratit priamo na sud a zistit co obnasa § 192 odst.2 a podla toho sa zariadit

    dakujem za pomoc

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ Ti iné neporadili na Obecnom úrade resp.na Úrade práce na soc.oddelení, tak potom bude treba požiadať súd o určenie opatrovníka. Len ten návrh na určenie opatrovníka musíš predložiť Ty, súd Ti ho hľadať nebude. Maximálne Ti s jeho hľadaním môže pomôcť Obec podľa trvalého bydliska toho, pre ktorého sa opatrovník hľadá. To si musíš uvedomiť. Súd na základe žiadosti a dokazovania zruší opatrovníctvo pre dedka.

    NESVOJPRAVNOST A OPATROVNICTVO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.