Zavrieť

Porady

Je výhodnejšie vedenie JU alebo PU pre živnostníka

Ahojte! Potrebujem poradiť. Mám začínanúceho živnostníka, ktorý nevie či má viesť JU alebo PU, čo je pre neho výhodnejšie. Je prepravca a platiteľ DPH. Nejde o pracnosť, a ani o počet dokladov. Zaujímajú ho rozdiely, ktoré vzhľadom k dai z príjmu. Mňa napadol len jeden rozdiel, že pri JU sa zásoby materiálu odpíšu do nákladov ihneď a pri PU zostávajú nespotrebované zásoby na sklade a nie sú v nákladoch bežného roka. Donedávna som robila iba s PU a s JU nemám veľké skúsenosti, tak sa mi zle porovnáva. Ja si to naštudujem, len by som potrebovala poradiť v hlavných rozdieloch, aby som nevyzerala blbá. Za každú radu ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    SZČO nezapísaný v OR nemá povinnosť viesť PU. Jeden z rozdielov medzi JU a PU je ten, že náklady a výnosy v JU sú až po zaplatení a v PU pri vzniku. Doporučujem JU (z praxe).

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Základ dane v JU zisťuješ ako rozdiel skutočne vyplatených a prijatých platieb. Je to tak aj so zásobami, ak sú zaplatené je to výdaj ovplyvň. základ dane, ak nie, ostávajú ako záväzok a prenáša sa do nového roka.
    V PU zisťuješ hospodársky výsledok na základe uskutočnených výnosov a nákladov bez ohľadu na ich zaplatenie. Zásoby na sklade navyšujú HV.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    U prepravcu môže byť problém s neuhradenými pohľadávkami. V PU idú rovno do výnosov, aj keď nie sú zaplatené, čím sa zvyšuje základ dane.
    Podobne ale, keď bude mať neuhradené záväzky, zúčtuje si ich do nákladov.

    --------
    Veronika

    Je výhodnejšie vedenie JU alebo PU pre živnostníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.