Zavrieť

Porady

obcianske zdruzenie

Dobry den,
obcianske zdruzenie vzniklo v r. 2004. Cielom zdruzenia je v skratke: kulturna osveta vykonavana formou kulturnych podujati (koncertov, divadelnych predstaveni atd.) umeleckych kurzov, vystav atd vyroby propagacnych materialov, casopisov atd.
V roku 2006 uzatvorilo zdruzenie zmluvu s mestom o zabezpeci cinnosti kina. OZ ma prijmi z grantov, dotacii, darov, z predaja vstupeniek, z reklamnej cinnosti (premietanie reklamy na zaciatku filmov, ). Uctuje v JU, rocny prijem je 1,3mil. Nedosahuje ziadny zisk.

Budem mat viacero otazok:
1) V stanovach nemame uvedene ze mozme vykonavat podnikatelsku cinnost. Znamena to ze sme neziskova organizácia?
2) Moze byt prezident zdruzenia (i ostatni clenovia) zamestnancom svojho zdruzenia (na TPP alebo dohodu)?
3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?
4) Pri predaji vstupeniek zdruzenim bez podnikatelskej cinnosti je potrebna registracna kasa? Ak ano, podla akeho zakona???
5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost?
6) Mozme vystavovat faktury? napr. na reklamnu cinnost?

Z prispevkom na porade mi jasne nevyplyva ci reklamna cinnost je zaroven podnikatelskou...
Usporiadat
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

nz :-) rado sa stalo, my sa tu vsetci ucime a cvicime s kazdou jednou otazkou alebo temou takze vdaka zaroven vsetkym.
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Ja mam takúto skúsenosť:
- sme občianske združenie, teda neziskovka , vyjadrím sa konkrétne
k reklamám, ktoré sú pre každé o.z. nejasné v súvislosti s podnikaním
a vystupujú tu dve veci : 1. zdaňovanie -daň z príjmov 2.-podnikanie
z titulu živnostenského zákona.
Reklamy -o.z. robí väčšinou v súvislosti s nejakou akciou resp. akciami
v priebehu roka, teda nie pravidelne, opakovane, nie je to predmetom
činnosti (myslím napr. v zmysle s.r.o.), máme napr. 2 akcie po 2 dni v roku,
nie celoročne a na nich propagujeme firmy, ktoré prispejú na akciu.
Bolo nám povedané, že živnosť mať nemusíme z pohľadu živnostenského
zákona a z pohľadu dane z príjmov samozrejme príjem zdaňujeme.
Ocením aj názor iných.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Aj na skoleni nam bolo povedane ze pokial sa jedna o prijem z reklamy, ktory ma neziskova organizacia raz-dvakrat do roka da sa upustit od striktneho vyzadovania povinnosti zaregistrovania sa na zivnotenskom urade a poziadania o vydanie zivnostenskeho listu, ale samozrejme na povinnosti tento prijem zaradit ako zdanovany a zdanit to nic nemeni. Pokial by sa taketo prijmy zacali vyskytovat castejsie a vo vacsej miere nie iba na jednej-dvoch pravidelnych akciach do roka, je potrebne poziadat o vydanie zivnostenskeho opravnenia.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Suhlasim s prispevkom, ale prijmom OZ moze byt aj zinkasovaný poplatok za dopravu od nečlenov OZ, ktorí išli spoločne na zájazd s členmi OZ a bola to akcia OZ. Nie? A k PÚ pre OZ. Podla mňa môžu účtovať v sústave JÚ dovtedy kým nemajú príjmy podliehajúce dani s príjmu (vo výške podľa zákona o účtovníctve). Ak také príjmy majú - napr. v r. 2007, tak PÚ bude OZ povinné viesť až od r. 2008.
V sústave JÚ môžu účtovať: d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk, (§9 zákona o účtovníctve)
Naposledy upravil srska : 13.09.07 at 23:09
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Ano, ale v prvom prispevku sa pise ze prevadzku kina zahajili uz v roku 2006, predpokladam ze teda mozno mali uz v roku 2006 prijmy zdanovane, teda podnikali a v roku 2007 by teda uz mali viest podvojne uctovnictvo. Preto som napisala ze podla mna by mali viest podvojne uctovnictvo, samozrejme ze na podvojne uctovnictvo nemozu prejst uprostred roka, prevodovy mostik sa robi vzdy k 1.1. nasledujuceho roka. Jednoduche uctovnictvo mozu viest pokial neprekrocia obrat 3 miliony alebo pokial "nepodnikaju" a to je to carovne slovicko v pripade obcianskeho zdruzenia o ktorom sme tu diskutovali. Prijmom OZ moze byt aj zinkasovany poplatok za dopravu od neclenov ale ked si pri zostavovani danoveho priznania, resp. vycislenia zakladu dane uctovnicka daneho OZ roztriedi prijmy zdruzenia na nepodliehaju dani, oslobodene a ostatne ktore nepatria ani do jednej z kategorii okrem podnikania samozrejme tak jej z toho vyjde za taketo prijmy nie su ani oslobodene ani nepodliehajuce dani a kedze tento rok neplati uz oslobodenie do 300 tisic malo by ich zdruzenie zdanit podla mojho nazoru, pretoze nepatria urcite ani k hlavnym cinnostiam zdruzenia.
0 0
2bad 2bad

2bad je offline (nepripojený) 2bad

Mohli by sme si zalozit obcianske zdruzenie ako zavodny tim? myslim amaterske zavodenie na vlastnych autach a budeme mat dotacie od sponzorov v podobe reklamy. dalo by sa to aj tak? vdaka za odpovede. pytam sa iba ci je to pravne mozne mat ucel oz zucastnovanie sa pretekov.
0 0
Duch Duch

Duch je offline (nepripojený) Duch

Nikto nevie poradiť? Ako to je s OZ zameranym na amatérsky motoršport? Zúčastňovanie sa pretekov/organizovanie tuningových zrazov? Myslim z pohladu OZ z právneho hladiska. Ďakujeme
0 0
ali_m ali_m

ali_m je offline (nepripojený) ali_m

Duch Pozri príspevok
Nikto nevie poradiť? Ako to je s OZ zameranym na amatérsky motoršport? Zúčastňovanie sa pretekov/organizovanie tuningových zrazov? Myslim z pohladu OZ z právneho hladiska. Ďakujeme
To no problem - ako klasické bežné OZ.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Len pozor na to ze prijmy z reklamnej cinnosti budu pre vas ako pre OZ zdanovane.
0 0
2bad 2bad

2bad je offline (nepripojený) 2bad

a ak sa jedna o sponzorsky dar? ako je to s tym? a aky je nejaky markantny rozdiel medzi sponzorskym darom a reklamou?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
2bad Pozri príspevok
a ak sa jedna o sponzorsky dar? ako je to s tym? a aky je nejaky markantny rozdiel medzi sponzorskym darom a reklamou?
Dary nie sú daňovo uznateľné,lepšia je zmluva o reklame.
Ale pozor! Ak v predmete činnosti nie je zahrnutá "reklamná činnosť" nemala by sa táto uzatvoriť.
0 0
any001 any001

any001 je offline (nepripojený) any001

victoria Pozri príspevok
Jednoduche uctovnictvo mozu viest pokial neprekrocia obrat 3 miliony alebo pokial "nepodnikaju" a to je to carovne slovicko v pripade obcianskeho zdruzenia o ktorom sme tu diskutovali.
Chcela by som sa spytat k vyssie uvedenemu: Ma tam byt alebo. Lebo som sa stretla aj s vykladom ze traba obe podmienky splnit sucasne, t.j. PU budem viest ak bude n.o. podnikat a dosiahne obrat 3 mil.

dakujem
0 0
any001 any001

any001 je offline (nepripojený) any001

Melnick Pozri príspevok
Dary nie sú daňovo uznateľné,lepšia je zmluva o reklame.
Ale pozor! Ak v predmete činnosti nie je zahrnutá "reklamná činnosť" nemala by sa táto uzatvoriť.
Aj ked ide iba o jednorazovu reklamu, je potrebne aby sme ju mali uvedenu v stanovach?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

any001 Pozri príspevok
Chcela by som sa spytat k vyssie uvedenemu: Ma tam byt alebo. Lebo som sa stretla aj s vykladom ze traba obe podmienky splnit sucasne, t.j. PU budem viest ak bude n.o. podnikat a dosiahne obrat 3 mil.

dakujem
Znenie zakona je nasledovne :
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
tzn. podmienky musia byt splnene sucasne mi z toho vychadza
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

any001 Pozri príspevok
Aj ked ide iba o jednorazovu reklamu, je potrebne aby sme ju mali uvedenu v stanovach?
A este treba pripomenut, ze takyto prijem musi OZ zdanit. Je to dvojsecna zbran nakolko poskytovatel to dostane do nakladov ale obdarovany to musi zdanit a mal by sa registrovat na danovom urade.
0 0
MAISI MAISI

MAISI je offline (nepripojený) MAISI

V amaterskom športe keď chceš existovať, musíš vykonávať aj reklamú činnosť, nakoľko si nezisková organizácia /zaregistrovaná na Min. vnútra/ - sponzora, ktorý ti dá sponzorský finančný dar, aby si mohol prevádzkovať šport najdeš ťažko. A ak najdeš tak si šikovný. Podotýkam, že reklamnú činnosť musíš mať v stanovách a musíš byť zaregistrovaný na daňovom úrade, kde ti pridelia DIČ, nakoľko z reklamnej činnosti platíš daň, ovšem či ti zvíši nejaký zisk pri tvojej činnosti. Nám nevychadza žiaden zisk pri takejto činnosti, akosi nám stále vychádza strata.
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

victoria Pozri príspevok
Znenie zakona je nasledovne :
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
tzn. podmienky musia byt splnene sucasne mi z toho vychadza

Takze aj moja otazka je (prepacte ze som taka nechapava ) ..ale po lopate...mam OZ, a mam ŽL - nakup predaj tovaru. Prijem ani obrat nie je nad 3 000 000,-Sk. Musim alebo nemusim viest podvojne uctovnictvo?? Vdaka
0 0
Duch Duch

Duch je offline (nepripojený) Duch

MAISI Pozri príspevok
V amaterskom športe keď chceš existovať, musíš vykonávať aj reklamú činnosť, nakoľko si nezisková organizácia /zaregistrovaná na Min. vnútra/ - sponzora, ktorý ti dá sponzorský finančný dar, aby si mohol prevádzkovať šport najdeš ťažko. A ak najdeš tak si šikovný. Podotýkam, že reklamnú činnosť musíš mať v stanovách a musíš byť zaregistrovaný na daňovom úrade, kde ti pridelia DIČ, nakoľko z reklamnej činnosti platíš daň, ovšem či ti zvíši nejaký zisk pri tvojej činnosti. Nám nevychadza žiaden zisk pri takejto činnosti, akosi nám stále vychádza strata.


Prosim ta, mohol by si napisat v akom sporte oz prevadzkujete, ake mate predmety cinnosti (tie co sa tykaju sportu a aj tie co sa tykaju podnikatelskej cinosti resp. reklamy) Sponzory, uctovnictvo, prevadzka. Uzitocne rady ktore by mi velmi pomohli pri zakladani nasho OZ. "sukromnu spravu" nemozem napisat tak to pisem sem ak mas teda zaujem mi to popisat. Dakujem.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

shureido Pozri príspevok
Takze aj moja otazka je (prepacte ze som taka nechapava ) ..ale po lopate...mam OZ, a mam ŽL - nakup predaj tovaru. Prijem ani obrat nie je nad 3 000 000,-Sk. Musim alebo nemusim viest podvojne uctovnictvo?? Vdaka
V pripade ze vykonavas podnikatelsku cinnost ste povinni viest podvojne uctovnictvo.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať