Zavrieť

Porady

meno dieťaťa

Dobrý obraciam sa k Vám aby ste mi poradili ako mám postupovať :
Pri narodení mojej dcérky sme jej vybrali meno Jacqueline ale na matrike to odmietli zapísať , tak po dlhej nezhode s pani sme sa dohodli že nám ju zapíšu podľa maďarského kalendára Zsaklin . Ja sa s tým neviem zmieriť chcela by som to zmeniť dá sa to ????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andi je offline (nepripojený) andi

    andi
    My sme najprv vypitali zoznam uznaných mien na Slovensku a podla toho sme potom vybrali meno. Kamarátka taktiež zmenila meno svojej dcérky a dalo sa to urobiť kým nevydali rodný list.Ten zoznam by si mohla vypítať majú to na každej matrike, možno že je tam aj to meno čo ste vybrali ako prvé.

    katka 35 je offline (nepripojený) katka 35

    katka 35
    podla zakona o mene a priezvisku 300/1993 "Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa".

    wierdo je offline (nepripojený) wierdo

    wierdo
    Ten prístup matrík je zrelý ne nejaký súd. Nám tiež odmietli zapísať Claudia s "C" hoci naša dcéra má viaceré spoužiačky (z iných matrík) s takýmto menom. Písali sme vtedy aj na Jazykovedný ústav. Každopádne je v tom bordel a matriky si robia čo chcú.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Nevedela som, že Jacqueline je po maďarsky Zsaklin. Ale páči sa mi to.
    Naposledy upravil Kazu : 13.09.07 at 12:40

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ak budete mať z francúzskej ambasády potvrdenie, že takéto meno je u nich, nebudú vám robiť žiadny problém. Moja kamarátka dala dcére meno Leia... meno princeznej z hviezdnych vojen :-) teta na nich pozerala, že či také meno existuje... oni s kamenným xichtíkom tvrdili, že áno... nachvíľu odbehla a po pol hodine sa vrátila, že v nejakej arabskej krajine je toto meno zaevidované. Takže sa nedaj odradiť.. a nech ti napíšu také meno, ako si si to želala, len nech sa trošku potrápi s hľadaním...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    zsazsula Pozri príspevok
    Dobrý obraciam sa k Vám aby ste mi poradili ako mám postupovať :
    Pri narodení mojej dcérky sme jej vybrali meno Jacqueline ale na matrike to odmietli zapísať , tak po dlhej nezhode s pani sme sa dohodli že nám ju zapíšu podľa maďarského kalendára Zsaklin . Ja sa s tým neviem zmieriť chcela by som to zmeniť dá sa to ????
    Pozri sem:

    http://krestni-jmena.cz/vyznam/index...ame=jacqueline

    andi je offline (nepripojený) andi

    andi
    V rodine sme mali aj taký prípad že vybrali pre dcérku meno SEVIM ak dobre viem na Slovensku aj doposiaľ je jediná.

    LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

    LubicaN
    ekopo Pozri príspevok
    Mám taký dojem, že na Luníku IX pobehuje aj Vinnetou. Ale to vážne.

    Ešte za slobodna som bývala v Žiari nad Hronom a tam v Ghette alebo Bronxe (čierna štvrť mala viac názvov) tiež bol nejaký Winnetou... No a teraz v susedstve máme Fatimu...

    Tiež som sa (nie osobne, tuším v novinách to voľakedy bolo spolu s "najpopulárnejšími" menami) stretla názorom v príspevku od babenko: pokiaľ máš potvrdenie, že Tebou uvádzané meno je v niektorej krajine bežné, na matrike Ti ho zapíšu.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nemám vedomosť o súčasných peripetiách so zápisom rodného mena, pamätám sa tiež na "zákon /predpis/ a či čo..." ,že treba súhlas s oficiálnym zoznamom konkrétnej akadémie republiky našej , neskôr pribudla podmienka - ak v krajine narodenia jednoho z rodičov isté meno beží ako uznané - nie je problém toto rodné meno zapísať ako platné pre konkrétne dieťa aj u nás. Rodičia sa snažia dať dieťaťu to najkrajšie (pre nich najkrajšie) meno alebo meno po rodičovi /prarodičovi/ podľa postavy vo filme.... atd....ja len dúfam, že myslia aj na súlad s priezviskom. Vidí sa mi, že som o tom už kedysi písala - poznám dnes už dospelákov s kombináciou : Jeanette Halušková, Rolland Kočiš, Petronella Surová, René Ždibíček, iné kombinácie by sa ešte našli. Ani kúštik nepíšem s irónoiu, treba sa vžiť do prťavého potomka, ktorý svoje meno ako školáčik nebude vedieť ani napísať - okrem toho, že sa od spolužiakov aj výsmechu dočká pre takúto kombináciu. A čo je na tom pre rodičom najkrajšom výbere pre mňa zarážajúce, je skutočnosť, že meno s úradmi vybojujeme a potom ho sami sprzníme. Z Jozefa je do konca života Ďoďu, z Jeanette je Žaňa, z Márie je Marča, z Anny, Evy, Júlie.... je Babuľa ...Vyberieme to najkrajšie na svete a dieťa ako starček / starenka aj tak bežným životom kluše s prezývkou . No, zabublala som si, ako občas zvyknem, netreba ma brať až tak vážne. Myslím v tejto chvíli len na "nutnosť či nenutnosť" bojovať s úradmi, myslieť ale aj na dieťa, keď už mu meno prisúdime, lebo nám sa páči - aby mu v živote napokon nespôsobilo problém a aby ho okrem oficiálnych lajstier aj využilo a aby ho - keď už sme mu ho dali - aj okolie týmto menom oslovovalo.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Meno sa dá zmeniť. treba ísť na matriku a tam dajú potrebné informácie. Za zmenu mena sa platí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.