Zavrieť

Porady

Vrátenie odvodov pri uznaní predčasného starob.dôchodku

Zamestnanec si v júni 2006 podal žiadosť o predčasný starobný dôchodok, tento mu bol na konci septembra 2006 priznaný so spätnou platnosťou od 03.01.2006.Zamestnávateľovi doručil doklad o jeho priznaní v septembri 2006. Od tohoto obdobia neplatil odvody na poistenie v nezamestnanosti,nemocenské a invalidné poistenie. Zamestnanec skončil v našej organizácii pracovný pomer dohodou k 31.07.2007 a teraz sa dožaduje vrátenia týchto odvodov za obdobie kedy mu bol spätne priznaný dôchodok,od 03.01.2006 do 31.08.2006. Podľa akého § Zákona o sociálnom poistení mu je zamestnávateľ povinný tieto odvody vrátiť a akou formou? Je treba urobiť za rok 2006 všetky opravné výkazy do Sociálnej poisťovne? Ak by mu zamestnávateľ vrátil uvedené odvody, zamestncovi by sa tak zvýšil za rok 2006 daňový základ a on by si mal podať opravné daňové prizanie za rok <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:metricconverter w:st="on" ProductID="2006 a">2006 a</st1:metricconverter> zaplatiť tak nedoplatok na dani. Je to tak? Prosím Vás poraďte mi niekto.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

  audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
  áno je to zhruba tak. Opravné výkazy nerobíš, je na to kod vo výkaze, tuším dáš "12" a tam bude celá suma odvodov, ktoré sa vracajú.... nielen zamestnancovi ale aj zamestnávateľovi. O tolko menej zaplatíš za ten september, kedže v tom mesiaci bolo doručené rozhodnutie. Lenže to bolo treba urobit v tom roku 2006 - nečakať na žiadosť zamestnanca.
  Ak už nemáš šancu mu to zohladnit aj v dani zo mzdy.... tak to oznámiš na DU.... on si to musí doriešiť sám.
  Iveta Matlovičová
  Podľa § 145 zákona o sociálnom poistení Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od

  a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
  b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.

  So zamestnancom bol ukončený PP k 31.7.2007, takže mohol i on požiadať SP o vrátenie poistného a vy ako zamestnávateľ za seba taktiež. Ak to chcete poriešiť za seba i za zamestnanca, netreba posielať opravné výkazy za všetky mesiace, ale len v tom konkrétnom, v ktorom robíte nápravu a posielate ho do SP, upravíte rozsah SP na 2122111, pričom 2 znamená - opravy za predchádzajúce obdobie (napr. pri spätnom priznaní dôchodku); zároveň musíte zamestnancovi vystaviť nové potvrdenie o zdaniteľnej mzde - kvôli ročnému zúčtovaniu dane, atď.

  ester2 je offline (nepripojený) ester2

  ester2
  Ďakujem. Ešte som to nikdy nerobila a ani som nevedela akou formou. To znamená, že až keď budem posielať elektoronicky výkaz sa to tam dá "natrvdo" opraviť a odviesť menej ? Treba to ešte aj nejako inak oznámiť Sociálnej poisťovni -alebo im stačí, keď si to vyčítajú z výkazu. Prosím Ťa a do účtovníctva sa to zaúčtuje ako?
  Iveta Matlovičová
  presne, poriešiť to treba elektronickou formou, nič nepokazíš, keď pošleš info aj prípisom, ale podľa mňa to nie je nutné, čo sa týka účta, ti bohužiaľ neviem poradiť, skús dať otázku so sekcie účtovníctva

  Vrátenie odvodov pri uznaní predčasného starob.dôchodku

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.