Zavrieť

Porady

standardna dlzka studia

dobry den,
chcela by som sa opytat ci standardna dlzka studia sa tyka studijneho programu alebo sa to tyka celkoveho studia na VS.
za odpoved vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Slovanka je offline (nepripojený) Slovanka

    Slovanka
    Pojem "štandardná dĺžka" už v dnešnej dobe veľmi aktuálny nie je. Kedysi dávno to boli 3 roky pre bakalárske štúdium, 5 pre magisterské, v ostatných ako napríklad medicínskych a právnických myslím 6 alebo viac. Ale po zavedení tzv. kreditného systému sa to podstatne zmenilo a študent si môže viacmenej sám regulovať dĺžku štúdia podľa toho koľko predmetov si zvolí v danom semestri. Samozrejme, že sa to aj líši v závislosti od danej školy a nie všade to presne takto funguje. Optimálne alebo priemerne je to však 5 rokov. Najlepšie ak si zistíte priamo na stránke danej fakulty.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ariala Pozri príspevok
    dobry den,
    chcela by som sa opytat ci standardna dlzka studia sa tyka studijneho programu alebo sa to tyka celkoveho studia na VS.
    za odpoved vopred dakujem
    Štandardná dĺžka štúdia je celkovou dĺžkou štúdia pre jednotlivé stupne. Napr. štandardná dĺžka štúdia pre bakalársky študijný program vrátane praxe je najmenej tri roky a najviac štyri roky.

    Potom máš standardnú dĺžku pre druhý stupeň:

    "(2) Štandardná dĺžka štúdia pre študijný program druhého stupňa vrátane praxe je najmenej jeden rok a najviac 3 roky tak, aby celková štandardná dĺžka štúdia podľa bakalárskeho študijného programu a nadväzujúceho študijného programu druhého stupňa v tom istom alebo príbuznom študijnom odbore bola spolu najmenej päť rokov."

    A nakoniec pre tretí stupeň, doktorandské štúdium, je štandardná dĺžka najmenej tri roky a najviac štyri roky v dennej forme, v externej najviac päť rokov.

    Bližšie vysvetlenia nájdeš v zákone o vysokých školách č. 131/2002 v § 52 a nasl.

    ariala je offline (nepripojený) ariala

    ariala
    dakujem velmi pekne....
    mne islo o to ze co sa ma platit studium ak prekoroci student standradnu dlzku studia teda ako je to brane s tou standardnou dlzkou studia ...
    bola som sa uz informovat na nasej fakulte a tam mi bolo povedane ze student vysokej skoly nemoze presiahnut 5 rokov studia, spolu na vsetkych vysokych skolach na ktorych studoval, ak presiahne 5 rokov tak musi sa platit za tie roky navyse podla cennika (poplatkov) danej skoly.
    este raz aj tak velmi pekne dakujem za odpovede...
    prajem vam prijemny zbytok dnicka

    Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

    Lucka F.
    ja tiez prave nahanam kredity, aby som mala cas na bakalarsku pracu, bo by som ju chcela urobit pred letom a keby som ju robila v septembri, tak vraj zaplatime rok navyse.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ariala Pozri príspevok
    dakujem velmi pekne....
    mne islo o to ze co sa ma platit studium ak prekoroci student standradnu dlzku studia teda ako je to brane s tou standardnou dlzkou studia ...
    bola som sa uz informovat na nasej fakulte a tam mi bolo povedane ze student vysokej skoly nemoze presiahnut 5 rokov studia, spolu na vsetkych vysokych skolach na ktorych studoval, ak presiahne 5 rokov tak musi sa platit za tie roky navyse podla cennika (poplatkov) danej skoly.
    este raz aj tak velmi pekne dakujem za odpovede...
    prajem vam prijemny zbytok dnicka
    Myslel som, že sa to pýtaš kvôli tomu plateniu štúdia. Je to presne v tom zákone, že pokiaľ presiahne štandardnú dĺžku, tak sa platí. Ale pozor na § 65 ods. 2:

    "(2) Štúdium podľa študijného programu nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku [§ 51 ods. 4 písm. h)] o viac ako dva roky."

    Takže vlastne môžeš opakovať 2 ročníky.

    cleo23 je offline (nepripojený) cleo23

    cleo23
    Slovanka Pozri príspevok
    Pojem "štandardná dĺžka" už v dnešnej dobe veľmi aktuálny nie je. Kedysi dávno to boli 3 roky pre bakalárske štúdium, 5 pre magisterské, v ostatných ako napríklad medicínskych a právnických myslím 6 alebo viac. Ale po zavedení tzv. kreditného systému sa to podstatne zmenilo a študent si môže viacmenej sám regulovať dĺžku štúdia podľa toho koľko predmetov si zvolí v danom semestri. Samozrejme, že sa to aj líši v závislosti od danej školy a nie všade to presne takto funguje. Optimálne alebo priemerne je to však 5 rokov. Najlepšie ak si zistíte priamo na stránke danej fakulty.
    Mna by zaujimalo ci sa to moze vztahovat aj na obdobie pred 10 rokmi. Studoval som v roku 97 az 98 na vysokej skole. Bol som tam iba 3 mesiace. Teraz som student 3 rocnika a dostal som vyzvu na uhradenie skolneho pretoze som prekrocil standardnu dlzku studia , pritom som pred desiatimi rokmi studoval ing studium kde je dlazka 5 rokov. Nevie mi niekto poradit ci maju pravo odomna pytat peniaze aj ked pred 10 rokmi nic podobne ako standardna dlzka studia neexistovala?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cleo23 Pozri príspevok
    Mna by zaujimalo ci sa to moze vztahovat aj na obdobie pred 10 rokmi. Studoval som v roku 97 az 98 na vysokej skole. Bol som tam iba 3 mesiace. Teraz som student 3 rocnika a dostal som vyzvu na uhradenie skolneho pretoze som prekrocil standardnu dlzku studia , pritom som pred desiatimi rokmi studoval ing studium kde je dlazka 5 rokov. Nevie mi niekto poradit ci maju pravo odomna pytat peniaze aj ked pred 10 rokmi nic podobne ako standardna dlzka studia neexistovala?
    Lepšie by bolo asi požiadať ich, nech ti podložia, z akých údajov vychádzali pri posudzovaní tvojej dĺžky štúdia. Ale môže byť, že sa do toho zarátavajú aj predchádzajúce roky.

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    aj od nás škola pýta vyplniť potvrdenia, v ktorých máme prehlásiť, či sme neprekročili štandardnú dlžku štúdia a tiež či neštudujeme súčasne na viacerých školách.
    Ja som si to vysvetlila, že platila by som ak by som teraz popri tejto škole študovala súčasne aj na inej. A tiež keby som študovala dlhšie ako tých 5 rokov ale na tejto škole, teda, že by som opakovala ročník.
    Cleo23, to si ma prekvapil, že si dostal výzvu na doplatenie. Veď koľkí sme takí, čo sme skúšali pár mesiacov na niektorej škole. Čo potom tí, čo si doteraz urobili napr. dve školy po sebe???!!!!

    Fefe je offline (nepripojený) Fefe

    Fefe
    cleo23 Pozri príspevok
    Mna by zaujimalo ci sa to moze vztahovat aj na obdobie pred 10 rokmi. Studoval som v roku 97 az 98 na vysokej skole. Bol som tam iba 3 mesiace. Teraz som student 3 rocnika a dostal som vyzvu na uhradenie skolneho pretoze som prekrocil standardnu dlzku studia , pritom som pred desiatimi rokmi studoval ing studium kde je dlazka 5 rokov. Nevie mi niekto poradit ci maju pravo odomna pytat peniaze aj ked pred 10 rokmi nic podobne ako standardna dlzka studia neexistovala?

    Ahoj !
    Mám presne taký istý problém (TU Košice), pričom v súčasnej dobe som študent 2 ročníka Ing. štúdia, dokončené s diplomom mám Bc. a teraz odomňa pýtajú školné 15.000.-Sk za nadštandardnú dĺžku štúdia v akademickom roku 2007/2008, pretože v roku 1997 ( 10 rokov dozadu ) som bol prijatý na inžinierske štúdium, ktoré trvalo 5 rokov. V roku 1997 som absolvoval 5 mesiacov bez dokončenia semestra.
    Otázka : vyriešil si to nejako ???

    cleo23 je offline (nepripojený) cleo23

    cleo23
    Caves, zatial som to nevyriesil, podal som ziadost o odpustenie skolneho, ak mi to zamietnu, zacnem to riesit cez pravnika.

    cleo23 je offline (nepripojený) cleo23

    cleo23
    Caute, uz sa to vyriesilo, dostal som list, v ktorom sa mi ospravedlnuju, za vzniknutu chybu v systeme STUDENT .

    Fefe je offline (nepripojený) Fefe

    Fefe
    Tak dočkal som sa aj ja ! Po prehodnotení údajov v systéme mám považovať výzvu na úhradu školného za bezpredmetnú !!
    Dobrý, považuje sa za štandardnú dĺžku štúdia aj to, keď som rok bola na jednej škole a teraz začínam druhý na inej(tú prvú som ukončila po tom roku). Budem platiť tretí rok štúdia(bakalársky stupeň)? Berie sa to ako prekročenie?
    Dobry den,
    chcela by som sa opytat ako je to so standardnou dlzkou studia.
    rok som studovala na UMB v BB. teraz uz studujem 3 rocnik, cize ja prekracujem standardnu dlzku studia? na zapise mi bolo oznamene ze my neprekracujeme SDS v prislusnom odbore, ze iba ti, ktorí prerusili studium alebo pri nespraveni predemtov predlzuju rocnik.

    teraz sa vyskytol este jeden problem.chcela som si podat ziadost o socialne stipendium, len pani na studijnom nam povedala, ze my ako prekracovatelia studia nemozeme poziadat o stipendium.
    tak prekracujem SDS alebo nie?

    za odpoved dakujem

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    SDS je určená v štúdijnom poriadku. Štandardne je to 5 rokov. V prípade, že si prerušila štúdium, prerušenie štúdia sa nezapočítava do dĺžky štúdia, nakoľko počas prerušenia strácaš všetky práva študenta. Ak by si ale opakovala ročník a bola by si v štvrtom ročníku ale študovala si piaty rok a ŠDŠ je 5 rokov, tak to už je prekročenie ŠDŠ

    Veroo je offline (nepripojený) Veroo

    Veroo
    Dobry den,

    kedze som prave zacala studovat v bakalarskom rocniku, zacinam sa zaujimat o to co vlastne je standartna dlzka studia a ci aj ja si budem musiet zaplatit jeden rok. Z okolia sa mi donieslo ze pravdepodobne ano, ale zo studijneho ma na to zatial nikto neupozornil. V roku 2006 som bola prijata na UK, v septembri som isla na zapis, ale potom co som zistila ze ma ta skola nebavi som studium po dvoch mesiacoch zanechala, s tym ze som neukoncila ani jeden semester. Zaciatkom roka 2007 ma prijali na druhu vysoku skolu na ktorej studujem dodnes. Znamena to, ze som tu standartnu dlzku studia prekrocila o jeden rok, aj ked som na tej prvej skole bola v podstate len na zapise? Budem musiet zaplatit skolne?? (mimochodom 1000€)
    Prosim poradte mi, som z tejto situacie..a hlavne z vysky poplatku mierne v soku...........

    Dakujem

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    Štandardná dĺžka štúdia sa ráta len na tej škole a štúdijnom odbore kde študuješ. To že si v roku 2006 išla najprv na jednu školu a bola si tam dva mesiace neznamená nič. Štandardná dĺžka štúdia sa Ti ráta 5 rokov od štúdia na škole kde si začala študovať až v roku 2007. To znamená, že ak skončíš v roku 2012 štúdium neprekročíš štandardnú dĺžku štúdia. Ak nemáš štúdijný odbor zpoplatnený tak platiť nebudeš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.