Zavrieť

Porady

Vstupná a výstupná lekárska prehliadka

Kto mi vie poradiť- náš riaditeľ vyžaduje, aby sme dali zamestnancom podpísať prehlásenie, že sa zúčastní vstupnej a výstupnej lekárskej prehliadky- ak sa nezúčastní (hlavne výstupnej) jeho nároky po skončení pracovného pomeru (choroba z povolania) nebudú brané do úvahy. Chcem sa spýtať obstojí mi takéto prehlásenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    Myslím si, že ak sa Znec vopred vzdáva nejakých možných nárokov, tak ten dokument nie je platny . Vstupná prehliadka je povinná priamo zo zákona a neabsolvovanie môže mať za následok bud neuzatvorenie prac.pomeru, alebo ked sa prehliadka robí v prvé dni po nástupe, tak by to mohlo byť kvalifikované ako porušenie prac.disciplíny.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Je dôležitá lekárska prehliadka aj pri dohodároch vykonávajúcich manuálnu prácu - opravy vo väčšiom závode...

    evika je offline (nepripojený) evika

    evika
    Prosím Vas je vystupna prehladka povinná u všetkých zamestnancov,
    alebo len utčité kategorie.
    Ďakujem.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    evika Pozri príspevok
    Prosím Vas je vystupna prehladka povinná u všetkých zamestnancov,
    alebo len utčité kategorie.
    Ďakujem.
    pýtala som sa na PZS, tak len pre rizikové kategórie, tuším 3,4

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Myslim si, ze by mohlo obstat.

    Ono by asi stacilo, keby zamestnanec, v pripade odmietnutia vystupnej zdr.prehliadky podpisal, ze ju odmieta absolvovat.

    V tom pripade neexistuje relevantny doklad, ze ujmu na zdravi /chorobu z povolania/ sposobilo prave posobenie v tejto firme a zamestnanec by dost tazko preukazoval, ze problemy mal uz ked odchadzal z firmy.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    evika Pozri príspevok
    Teraz,ale neviem dávate všetkým,alebo podľa kategorií.
    U nas to fungovalo tak, ze vsetci, co boli na vstupnej, museli ist aj na vystupnu.

    pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

    pracovisko
    marym Pozri príspevok
    Kto mi vie poradiť- náš riaditeľ vyžaduje, aby sme dali zamestnancom podpísať prehlásenie, že sa zúčastní vstupnej a výstupnej lekárskej prehliadky- ak sa nezúčastní (hlavne výstupnej) jeho nároky po skončení pracovného pomeru (choroba z povolania) nebudú brané do úvahy. Chcem sa spýtať obstojí mi takéto prehlásenie?
    Keď neabsolvuje zamestnanec vstupnú lekársku prehliadku, nemal by vlastne vôbec začať pracovať a tu vôbec nemá čo rozhodovať, či podpísal niečo, že odmieta absolvovať vstupnú lekársku prehliadku.
    Výstupná lekárska prehliadka pri skončení pracovného pomeru je povinná zo zákona ( č. 140/2008) len zo zdravotných dôvodov, t.j. u pracovníkov, ktorí pracujú v riziku 3. alebo 4. kategórie pracovnej činnosti.Ak by podpísal zamestnanec prehlásenie, že ani v takomto prípade neabsolvuje výstupnú lekársku preventívnu prehliadku,neviem, či to obstojí, lebo ak by pracovník dostal chorobu z povolania, môže argumentovať, že nebol dostatočne poučený, ale k tomu by sa najlepšie vyjadril právnik.
    Ešte existujú výstupné lekárske prehliadky po skončení pracovného pomeru u faktorov, ktoré majú neskoré následky na zdraví , v intervale troch rokov,( v zákone sa píše, že vtedy, ak o to pracovník požiada). Je to vlastne u pracovníkov pracujúcich v riziku 3. a 4. kategórie rizika karcinogénnych a mutagénnych faktorov. Píše sa, že ak o to pracovník požiada, tu by mal byť ale pracovník poučený, že má nárok o to požiadať. V tomto prípade asi bude zbytočné dať pracovníkovi podpisovať, že takúto lekársku výstupnú prehliadku po skončení pracovného pomeru nebude absolvovať, veď v priebehu troch rokov po skončení práce s karc. a mutagénnymi faktormi si to môže rozmyslieť.

    evika je offline (nepripojený) evika

    evika
    Chcela by som sa spýtať na výstupnú prehliadku, musí ju absolvovať aj vodič kamionu, a potom môžem si dať do nákladov.

    Alica0 je offline (nepripojený) Alica0

    Alica0
    Dobrý deň
    Potrebovala by som poradiť.
    Keď som zamestnanca (administrativneho pracovníka - ktorý bude
    minimálne pracovať na počítači) poslala na lekársku prehliadku
    v deň nástupu alebo pár dní po nástupe (ešte
    neviem ako sa to podarí vybaviť), aké postihy mi hrozia. Alebo
    čo môžem ešte urobiť.

    matem je offline (nepripojený) matem

    matem
    Dobrý deň. Vie mi niekto povedať, či je platná vstupná lekárska prehliadka stará 6 dní pred nástupom, pretože zamestnávateľ tvrdí že to má byť najviac 3 dni staré. Ktorý zákon o tom pojednáva.
    Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.