Zavrieť

Porady

Zamestnanec

Som živnostníčka. Zatiaľ nemám zamestnancov, ale plánujem od roku 2008 zamestnať jedného. Rada by som ho zamestnala tak, aby som mu mohla dať najnižší možný plat, môže byť zamestnaný aj na skrátená pracovný pomer, t.j. VPP. Nerada by som za neho platila vysoké odvody.
Takže ako zamestnať aby to bolo čo najlacnejšie.
Viem mi niekto poradiť a vypočítať, koľko by som odvádzala za neho odvody?
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JankaO Pozri príspevok
Zmluvu nepotrebuje a preukáže sa OP.
doplním, že sestra musí byť študentom alebo inak dôchodkovo poistená. Nemôže byť evidovaná na úrade práce.

--------
Veronika
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

veronikasad Pozri príspevok
doplním, že sestra musí byť študentom alebo inak dôchodkovo poistená. Nemôže byť evidovaná na úrade práce.

--------
Veronika

??? Niečo mi ušlo v zákonoch???Prečo musí byť študent a nesmie byť evidovaná na ÚP?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní...
§2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Aljok Pozri príspevok
Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní...
§2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

To súhlasím, ale evidencia na ÚP??
0 0
pavel9 pavel9

pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

nextone Pozri príspevok
Som živnostníčka. Zatiaľ nemám zamestnancov, ale plánujem od roku 2008 zamestnať jedného. Rada by som ho zamestnala tak, aby som mu mohla dať najnižší možný plat, môže byť zamestnaný aj na skrátená pracovný pomer, t.j. VPP. Nerada by som za neho platila vysoké odvody.
Takže ako zamestnať aby to bolo čo najlacnejšie.
Viem mi niekto poradiť a vypočítať, koľko by som odvádzala za neho odvody?
Ďakujem

Moja milá,
priateľ, rodina, alebo niekto celkom cudzí, nie je v tom rozdiel. Len spokojný zamestnanec odvádza dobrú prácu.Všetko ide cez peňaženku, žalúdok i postel.
Uvedom si, že ak keby ten priateľ teraz súhlasil, časom predpokladám, že nastanú nedorozumenia, roztržky. Poznám x prípadov, že aj priatelia, rodičia a deti sa rozhádali. Podnikateľ si myslí že dáva primerane, zamestnanec zas že primálo.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

veronikasad Pozri príspevok
doplním, že sestra musí byť študentom alebo inak dôchodkovo poistená. Nemôže byť evidovaná na úrade práce.

--------
Veronika


Sestra je normálne zamestnaná, len pracuje na smeny. Práve preto nemá problém, keď ide SZČO na tovar ju zastúpiť v predajni na tie cca 3-4 hodiny.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JankaO Pozri príspevok
To súhlasím, ale evidencia na ÚP??
Pretože počas evidencie na úrade práce nie je dôchodkovo poistená. Štát za nezamestnaných dôch.poistenie neplatí.

---------
Veronika
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

veronikasad Pozri príspevok
Pretože počas evidencie na úrade práce nie je dôchodkovo poistená. Štát za nezamestnaných dôch.poistenie neplatí.

---------
Veronika

Samotná evidencia na ÚP ešte nevylučuje, že príbuzný nemôže pracovať bez zmluvy. Môže byť dobrovoľne poistený.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať