Zavrieť

Porady

mzda za nadčas alebo nadčasový príplatok?

Dobrý večer,
môžete mi prosím Vás Vy skúsenejší poradiť,ako mám v Olympe rozlíšiť, či sa jedná o mzdu za nadčas (140) alebo nadčasový príplatok (145)?

Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    myrtus je offline (nepripojený) myrtus

    myrtus
    Tiež som sa s tým trápila, potom som použila 140 - počet hodín x naša sadzba za nadčasovú hodinu

    Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

    Aňuška
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    môžete mi prosím Vás Vy skúsenejší poradiť,ako mám v Olympe rozlíšiť, či sa jedná o mzdu za nadčas (140) alebo nadčasový príplatok (145)?

    Ďakujem pekne
    Asi nechápem otázku. Veď keď pracovník odpracoval napr. 8 hodín
    + 4 hod. nadčas, tak zadám :

    kód 20 - hodinová mzda 8 hod.
    kód 140 - mzda za nadčas 4 hod.
    kód 145 - príplatok za nadčas (min.25%) 4 hodiny

    Indiana je offline (nepripojený) Indiana

    Indiana
    Otázka teda znie ako správne zadávať nadčas a nadčasový príplatok v OLYMPE:
    1/ Ak zamestnanec odpracuje v mesiaci viac hodín ako je určený mesačný fond pracovného času, patrí mu za tieto hodiny mzda, zaplatená jeho tarifou (ZP č. 311/2001 §121). V OLYMPE teda zložka mzdy 140.
    V tejto zložke mzdy si vyberiete vedľa Tarify "Sk mesačne" vtedy, ak je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou a "Sk/hod" ak používate hodinovú mzdu. Zadáte do počtu hodín - počet hodín nadčasu.

    Podmienky, za ktorých možno nariadiť prácu nadčas upravuje ZP č. 311/2001 §97.
    V prípade, že sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodli na čerpaní náhradného voľna za dobu práce nadčas, patrí zamestnancovi okrem mzdy aj nadčasový príplatok. V OLYMPE teda zložka mzdy 145. V tejto zložke mzdy si vyberiete vedľa Tarify "%" a do políčka Tarifa nemusíte zadať nič. Vtedy program počíta 25%. Ak do tarify uvediete vyššie % - program použije tieto vyššie %. Zadáte do počtu hodín - počet hodín nadčasu.

    2/ Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tomto prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.
    V takomto prípade zaplatíte zamestnancovi iba zložku mzdy 140 a už mu nedáte do výplaty zložku mzdy 145. V mesiaci, v ktorom bude čerpať náhradné voľno mu zadáte zložku mzdy A10 a označíte v kalendári, ktorého dňa sa táto zložka mzdy týka. Program Vám automaticky poníži mesačnú alebo hodinovú mzdu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    znova otvorím tento problém:
    zamestnanec tieto nadčasy má mať iba evidenčne, teda ak aj robí nadčas, tento sa mu neprejaví na mzde, rovnako neskôr ked si zaň čerpá náhradné voľno, nezarobí menej. V podstate ma mesačnú mzdu rovnakú - kvôli dovolenkovému priemeru by som to v Olympe chcela nejako zaevidovať, ale ako?

    zam. má rozvrhnuté zmeny tak, aby mu fond pracovného času sedel. V niektorých mesiacoch odrobí o zmenu viac, inokedy zasa menej. Mzdu má mať vždy rovnakú - tak sú dohodnuté zmluvné podmienky. Ako to najjjednoduchše vyriešiť?
    Jeho zmena trvá 11,5 hod. (plus 0,5 h. je obed)
    Naposledy upravil KEJKA : 04.03.09 at 17:06

    mzda za nadčas alebo nadčasový príplatok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.