Zavrieť

Porady

Obchodné tajomstvo

Ako sa riesi obchodne tajomstvo? v ramci podniku by mi to bolo aj jasne.necham podpisat nejaky dokument, kde bude popisane, co je predmetom "utajenia" a dotycny sa svojim podpisom zavazuje, ze o tom nikomu nepovie... alebo aspon si myslim, ze tak to funguje. Ale co v ramci sirsej skupiny? Da sa to nejako osetrit? Ako?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

hoya_bella Pozri príspevok
m,

Hm, vies, co sa mi vybavilo, ked som docitala tvoj nazor? Bill Gates a Microsoft/Windows.
Asi sa este poradim s advokatmi a potom sa rozhodnem, co ma vacsi vyznam. Je samozrejme, ze po roku, dvoch sa moze objavit na trhu a v mojom odvetvi dalsi subjekt s vacsim kapitalom, ktory pouzije metodu, ktorou sa riadim a ked uz vtedy bude myslienka zzita a prijata verejnostou, bolo by asi lahkovazne teraz nieco zanedbat.
A keď to už nebude žiadne tajomstvo, tak by si nám po nejakom čase mohla vyzradiť, čo bolo obsahom tejto témy, teda čo si tak tajila.

Ono, človek je zvedavý tvor....
0 0
wierdo wierdo

wierdo je offline (nepripojený) wierdo

hoya_bella Pozri príspevok
m,

Hm, vies, co sa mi vybavilo, ked som docitala tvoj nazor? Bill Gates a Microsoft/Windows.
Asi sa este poradim s advokatmi a potom sa rozhodnem, co ma vacsi vyznam. Je samozrejme, ze po roku, dvoch sa moze objavit na trhu a v mojom odvetvi dalsi subjekt s vacsim kapitalom, ktory pouzije metodu, ktorou sa riadim a ked uz vtedy bude myslienka zzita a prijata verejnostou, bolo by asi lahkovazne teraz nieco zanedbat.
S patentmi mam iste skusenosti. Este treba aj ratat s tym, ze patentovi pravnici si nahanaju robotu ako kazdy. Teda prlozene do ludskej reci - oni ta zbytocne vopred neinformuju, ze aktivity, ktore spolu vyvijate budu asi v konecnom dosledku zbutocne. Jednoducho - ty ich oslovis a oni konaju svoju robotu. Potom ked pride na lamanie chleba a ty zistis, ze to co si pracne a draho vybavovala je zdrap papiera, ktory ta v podstate nechranie, tak iba pokrcia plecami, - ze taka je prax.

To co pises - ze iny by ti mohol ukradnut napad je svata pravda a - bohuzial aj kazdodenna prax. Ale treba sa niekedy zmierit aj s tym, ze aj toto patri k rizikam podnikania.
0 0
hoya_bella hoya_bella

hoya_bella je offline (nepripojený) hoya_bella

Chobot Pozri príspevok
A keď to už nebude žiadne tajomstvo, tak by si nám po nejakom čase mohla vyzradiť, čo bolo obsahom tejto témy, teda čo si tak tajila.

Ono, človek je zvedavý tvor....
Pozeram, ze si z Bratislavy... takze, potencialne mozes byt uz potom aj staly klient
0 0
hoya_bella hoya_bella

hoya_bella je offline (nepripojený) hoya_bella

wierdo Pozri príspevok
S patentmi mam iste skusenosti. Este treba aj ratat s tym, ze patentovi pravnici si nahanaju robotu ako kazdy. Teda prlozene do ludskej reci - oni ta zbytocne vopred neinformuju, ze aktivity, ktore spolu vyvijate budu asi v konecnom dosledku zbutocne. Jednoducho - ty ich oslovis a oni konaju svoju robotu. Potom ked pride na lamanie chleba a ty zistis, ze to co si pracne a draho vybavovala je zdrap papiera, ktory ta v podstate nechranie, tak iba pokrcia plecami, - ze taka je prax.

To co pises - ze iny by ti mohol ukradnut napad je svata pravda a - bohuzial aj kazdodenna prax. Ale treba sa niekedy zmierit aj s tym, ze aj toto patri k rizikam podnikania.
nuz... poucenie pre mna, pozitivne posobit na ludi, aby si vybrali moje sluzby.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
hoya_bella Pozri príspevok
ja nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inym subjektom, to znamena, ze nemozem uzavriet s nikym zmluvu... da sa podpisat takato zmluva v podstate s "konkurenciou" ? asi nie, ze? (???) Akurat by som dala podnet inym vyskusat, co robim ja. a to nechcem
Asi mám dlhé vedenie. Nepodnikáš? Si teda zamestnankyňa? Potom nech sa trápi Tvoj zamestnávateľ. Akú, v čom máš/môžeš mať konkurenciu? Medzi spoluzamestnancami? Nechápem v ako si teda postavení, už nebudem mudrovať.
0 0
hoya_bella hoya_bella

hoya_bella je offline (nepripojený) hoya_bella

anklar Pozri príspevok
Asi mám dlhé vedenie. Nepodnikáš? Si teda zamestnankyňa? Potom nech sa trápi Tvoj zamestnávateľ. Akú, v čom máš/môžeš mať konkurenciu? Medzi spoluzamestnancami? Nechápem v ako si teda postavení, už nebudem mudrovať.
nie, nie-zle je to pochopene: myslela som tym, ze nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inymi subjektami v mojom odvetvi . Samozrejme, ze pracujem na vlastnom biznise.
Ta moja odpoved sa vztahovala k prispevku Chobota, ked pisal:
"... Ak ste v tejto veci zainteresovaní niekoľkí podnikatelia, teda skupina, zaviažte sa navzájom zmluvou. Tú si vyrobte potom medzi sebou, teda textáciu predmetu zmluvy, ak nechcete, aby vám do toho ešte niekto cudzí "kukal" ". V mojom pripade- nechcem, aby mne do biznisu niekto cumel.
Naposledy upravil hoya_bella : 18.10.07 at 17:50 Dôvod: doplnenie
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
hoya_bella Pozri príspevok
nie, nie-zle je to pochopene: myslela som tym, ze nepodnikam, nemam uzavretu spolupracu, s inymi subjektami v mojom odvetvi . Samozrejme, ze pracujem na vlastnom biznise.
Ta moja odpoved sa vztahovala k prispevku Chobota, ked pisal:
"... Ak ste v tejto veci zainteresovaní niekoľkí podnikatelia, teda skupina, zaviažte sa navzájom zmluvou. Tú si vyrobte potom medzi sebou, teda textáciu predmetu zmluvy, ak nechcete, aby vám do toho ešte niekto cudzí "kukal" ". V mojom pripade- nechcem, aby mne do biznisu niekto cumel.

Ahoj. Síce som sem napísala, že už nebudem mudrovať, tzn. už sa v téme nebudem vyjadrovať. Pozrela som si však Tvoju webku. Je veľmi pekná. Máš krásnu prácu. Píšem iba preto, lebo ťa chcem pochváliť a popriať ti veľa štastia v podnikaní.
0 0
hoya_bella hoya_bella

hoya_bella je offline (nepripojený) hoya_bella

anklar Pozri príspevok
[/color]
Ahoj. Síce som sem napísala, že už nebudem mudrovať, tzn. už sa v téme nebudem vyjadrovať. Pozrela som si však Tvoju webku. Je veľmi pekná. Máš krásnu prácu. Píšem iba preto, lebo ťa chcem pochváliť a popriať ti veľa štastia v podnikaní.
Dakujem. Vies, ono aj tato diskusia ma vyznam... clovek ma predstavu, ako to chodi, co to obnasa. Ze to nie je len napad... teda, aj to je fajn mat napad... ale potom musis vymyslat dalej, aby si ludia vybrali teba (to nie je jednoduche). A zase, co sa tyka tvojich aj ostatnych prispevkov, kazdy moze vidiet vec inak, takze aspon viem, co este treba domysliet.
Este raz dakujem za vsetky prispevky.
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

zaujimalo by ma, ako to dopadlo.

inak podla mna je nemoralne vsetkym zakazat slobodne vykonavat nejaku konkretnu cinnost (ktora sa vyslovene netyka tvojho skutocneho majetku alebo nejakej trestnej cinnosti), hoci by sa ti to aj velmi nepacilo alebo aj keby sa to im to dalo zakazat pomocou statu/zakona.
Naposledy upravil charonme : 16.04.08 at 09:54
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

charonme Pozri príspevok
zaujimalo by ma, ako to dopadlo.
Nevyzerá to ružovo:

http://www.porada.sk/t79559-nevratna-pozicka.html
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

hmm to mi je luto. inak neda mi este pridat trosku mimo tohto konkretneho pripadu, ale tyka sa to pokusov o "ochranu napadu": uspech v slobodnej konkurencnej sutazi by nemal spocivat v tom, ze my nieco robime nejako a ostatni to takto nesmu robit, lebo sme to vymysleli my/kupili sme napad/stat nam udelil vysadu/atd, ale napr. v tom, ze ponukame tovar/sluzby v co najziadanejsom pomere kvalita/cena, pripadne mame sikovnejsich a skusenejsich ludi, mame kontakty a partneri nam doveruju a pod.
0 0
capitalservice capitalservice

capitalservice je offline (nepripojený) capitalservice

no čo ti len poradiť aby sme sa nemotali stále dookola?
Úrad priemyselného vlastníctva je celkom dobrá inštitúcia (skús si tam zavolať), ale asi nepochodíš. Sú len tri druhy ochrany a majú presne špecifikované podmienky. Patent, chránený priemyselný vzor, chránený úžitkový vzor. Musíš naplniť podmienky aspoň jedného z nich, čo nie je ťažké, ide o to či tá tvoja myšlienka sa zmestí do tých mantinelov.
Ako však povedal pred pár dňami jeden podnikateľ roka, majiteľ úspešne slovenskej firmy a niekoľko desiatok patentov: ..."niektoré veci si ani radšej nedávame patentovať, aby ich potom niekto neokopíroval... ...lebo súdiť sa je zdĺhavé a nákladné a výsúdiť niečo, takmer nemožné"...
Chcem ti tu len ukázať na fakt. A treba s tým naozaj počítať, že postup na Úrade priemyselného vlastníctva je taký, že to čo chceš mať chránené sa najskor zverejní vo vestníku, aby sa mohli ozvať s námietkami, či to nie je niekoho iného nápad atď... a až keď sa v lehote žiadna námietka neobjaví, tak zaregistrujú patent príp. vzor. Ale zverejnením vo vestníku sa okamžite dáva príležitosť nekalým obchodníkom okopírovať tvoju myšlienku a začať ju realizovať ešte skôr, s väčším nasadením a s omnoho väčším kapitálom než ty.
Naozaj skutočná ochrana neexistuje. A patentové pirátstvo je jedným z najvýhodnejších biznisov dnešnej doby. Aj štátom platené tajné služby sa už desaťročia zaoberajú priemyselnou špionážou (čo by bola téma sama o sebe).
Ak ti chce niekto ukradnúť nápad, tak to urobí aj tak a neochráni ťa žiadna legislatíva.
Jednocho začni a ak to má byť seriózny biznis, tak si nájdi serióznych partnerov a nebudú problémy. Pri serióznych partneroch platí aj dané slovo a nepotrebuješ na to papier, ale nie je problém vzájomne zmluvne ošetriť utajenie určitých obchodných techník a postupov a ich zneprístupnenie tretím stranám, dokonca si môžte vzájomne zmluvne určiť aj sankciu a spôsob jej plnenia v prípade, že niektorá zo zmluvných strán túto zmluvu poruší.
Naposledy upravil capitalservice : 02.05.08 at 19:05
0 0
hoya_bella hoya_bella

hoya_bella je offline (nepripojený) hoya_bella

capitalservice Pozri príspevok
Jednocho začni a ak to má byť seriózny biznis, tak si nájdi serióznych partnerov a nebudú problémy. Pri serióznych partneroch platí aj dané slovo a nepotrebuješ na to papier, ale nie je problém vzájomne zmluvne ošetriť utajenie určitých obchodných techník a postupov a ich zneprístupnenie tretím stranám, dokonca si môžte vzájomne zmluvne určiť aj sankciu a spôsob jej plnenia v prípade, že niektorá zo zmluvných strán túto zmluvu poruší.
S tym partnerstvom suhlasim. Uz som sa bavila na tuto temu (davnejsie) aj s chlapikom, co sa na toto specializuje. Ten mi poradil nieco podobne. Uz na tom pracujem...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať