Zavrieť

Porady

Ukončenie PP dohodou z org. dôvodov alebo výpoveď?

Ide mi o to aby zamestnanec skončil PP ku 30.11. a aj dostal odstupné. Je v takom prípade lepšie riešenie dohoda alebo mu dať výpoveď k 31.10 a následne sa dohodnúť na ukončení PP počas plynutia výpovedej doby (po mesiaci)?
Má niekto vzor takejto dohody - hlavne aké paragrafy je tam treba uviesť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Farks je offline (nepripojený) Farks

    Farks
    Pri rozviazaní pracovného pomeru dohodou nie je nárok na odstupné, takže to treba riešiť výpoveďou zo strany zamestnávateľa.

    marekm je offline (nepripojený) marekm

    marekm
    Ale v par. 76 odst. 1 sa hovorí:
    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí
    pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63
    ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec
    stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho
    posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu
    prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí
    pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej
    dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
    Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa
    najmenej päť rokov, patrí mu odstupné
    v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného
    zárobku.

    Preto chcem vedieť aké paragrafy v tej dohode uviesť aby mohlo byť odstupné.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Nárok na vyplatenie odstupného sa viaže len len na niektoré výpovedné dôvody.Teda organizačné podľa § 63 ods.1 písm.a/ a b/ a na zdravotné dôvody uvedené v § 63 ods.1 písm.c./ZP.Zároveň sa zavádza nárok na vyplatenie odstupného,ak prac.pomer skončí dohodou z organizačných alebo zdravotných dôvodov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    marekm Pozri príspevok
    Ide mi o to aby zamestnanec skončil PP ku 30.11. a aj dostal odstupné. Je v takom prípade lepšie riešenie dohoda alebo mu dať výpoveď k 31.10 a následne sa dohodnúť na ukončení PP počas plynutia výpovedej doby (po mesiaci)?
    Má niekto vzor takejto dohody - hlavne aké paragrafy je tam treba uviesť?
    Ďakujem.
    Ak chceš, aby aj vlk bol sýty aj ovca celá, daj zamestnancovi do konca oktobra výpoveď v zmysle § 63 odst 1 písm a alebo b. V priebehu plynutia výpovednej doby môže skončiť pracovný pomer dohodou, napr. aj k 30.11.07.
    Ak však dal zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 odst. 1 písm. b ZP, nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení prac.pomeru na toto prac.miesto iného zamestnanca /§ 61 odst.3 ZP/

    ------
    Veronika

    marekm je offline (nepripojený) marekm

    marekm
    vikinka Pozri príspevok
    Zároveň sa zavádza nárok na vyplatenie odstupného,ak prac.pomer skončí dohodou z organizačných alebo zdravotných dôvodov.
    Áno toto by som rád použil, stačí tam len uviesť, že to je z org. dôvodov, alebo treba citovať konkrétne paragrafy - ktoré (§ 63 ods.1 písm.a/ a b/)? Nemá niektor vzor takejto dohody?
    Naposledy upravil marekm : 10.10.07 at 05:52

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    marekm Pozri príspevok
    Áno toto by som rád použil, stačí tam len uviesť, že to je z org. dôvodov, alebo treba citovať konkrétne paragrafy - ktoré (§ 63 ods.1 písm.a/ a b/)? Nemá niektor vzor takejto dohody?
    Najskor musíš dať zamestnancovi výpoveď a až v priebehu plynutia výpovednej doby môžeš skončiť pracovný pomer dohodou.
    Výpoveď z org. dôvodov - § 63 odst 1 písm. b/

    ---------
    Veronika

    marekm je offline (nepripojený) marekm

    marekm
    veronikasad Pozri príspevok
    Najskor musíš dať zamestnancovi výpoveď a až v priebehu plynutia výpovednej doby môžeš skončiť pracovný pomer dohodou.
    Výpoveď z org. dôvodov - § 63 odst 1 písm. b/

    ---------
    Veronika
    Prečo by to nemohla byť rovno dohoda? Viem, že zamestnancovi je to v tomto prípade jedno, len aby dostal odstupné a pre mňa to je menej byrokracie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    marekm Pozri príspevok
    Prečo by to nemohla byť rovno dohoda? Viem, že zamestnancovi je to v tomto prípade jedno, len aby dostal odstupné a pre mňa to je menej byrokracie.
    Prečítaj si v Zákonníku práce § 76 Odstupné a odchodné /zákony máš na lište PORADY/

    -------
    Veronika

    marekm je offline (nepripojený) marekm

    marekm
    veronikasad Pozri príspevok
    Prečítaj si v Zákonníku práce § 76 Odstupné a odchodné /zákony máš na lište PORADY/

    -------
    Veronika
    Veď som ten príslušný paragraf citoval vyššie, nehovorí sa tam že jedno podmieňuje druhé. Jedným z možných ukončení PP je dohoda tj. dohodnem sa so zamestnancom, že k nejakému dátumu končí a je predmetom dohody či mu odstupné dám alebo nie a v akej výške (minimum určuje ZP). Jedine ak ako dôvod uvediem v dohode org. zmeny potom mu odstupné dať musím darmo, že to je dohoda. Niečo mi uniklo?

    § 60
    Dohoda o skončení pracovného pomeru
    (1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na
    skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa
    skončí dohodnutým dňom.
    (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ
    a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode
    musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru,
    ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný
    pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných
    zmien.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronikasad Pozri príspevok
    Prečítaj si v Zákonníku práce § 76 Odstupné a odchodné /zákony máš na lište PORADY/

    -------
    Veronika
    Marek má pravdu, môžu kľudne skončiť aj dohodou z organizačných dôvodov a tom prípade má nárok na odstupné (môžu sa dohodnúť na 2, 3 alebo 4 mesačnom).

    Znenie tej dohody by mohlo byť nasledovné:

    Skončenie pracovného pomeru dohodou
    (§ 60 ZP)
    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comPodpolianske textilky a. s. so sídlom v Detve, Zvolenská č. 1 a<o:p></o:p>
    Ján Golian, opravár strojov, bytom Zvolen, Sládkovičova č. 1

    <o:p></o:p>
    uzatvárajú túto<o:p></o:p>
    dohodu o skončení pracovného pomeru
    <o:p></o:p>
    Podľa pracovnej zmluvy pracuje Ján Golian v akciovej spoločnosti ako opravár textilných strojov.

    Tento pracovný pomer uzavretý dňa 1. 1. 2003 sa končí dňom 31. 10. 2007.

    Dôvodom skončenia pracovného pomeru :
    - sú organizačné zmeny vo firme, na základe ktorých sa zamestnanec stal nadbytočným;
    (alebo napr.:
    - je skutočnosť, že zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu)

    V súlade s § 76 Zákonníka práce má zamestnanec nárok na odstupné vo výške 2 (3,4) mesačného priemerného zárobku.

    Dohoda bola napísaná vo dvoch vyhotoveniach, z ktorých jedno prevzal zamestnávateľ a druhé zamestnanec.
    <o:p></o:p>

    V Detve 20. októbra 2007



    Podpolianske textilky a. s.
    Detva

    Ján Golian

    bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

    bebikamt
    Neviete mi niekdo poradit? Dnes som dostala výpoved a to z dovodov :
    neprešla som ročnou prehliadkou koli zdravotnému stavu,lekarka mi napísala odporučenie na zmenu pracovnej pozicie:Mimo práce s pretazením chrptice.
    Ked že nemá pre mna inu prácu dal mi následne ukončenie pracovného pomeru zo zdrav.dovodov.Mám narok na odstupne?Pracujem tu už 8 r.a tu chrpticu som si pokazila v práci.Dali mi aj podpísat dohodu,ktorá znieohoda so zamestnankynou.Zostane v pracovnom pomere do 31.12.08 koli hladaniu inej práce.Následne ukoncenie pracovného pomeru zo zdrav.dovodov.

    dorah34 je offline (nepripojený) dorah34

    dorah34
    Priatel dostal Dohodu o skonceni pracovneho pomeru v ktorej je uvedene aj odstupne. Napriek tomu, ze pracovny pomer konci udajne kvoli ruseniu jeho pracovnej pozicie, nie je to v Dohode uvedene. Moze to mat nejaky vplyv na vyplatu davok,prip. ho to moze nejako inak znevyhodnit, kedze nejde o Vypoved z organizacnych dovodov ale o klasicku Dohodu o skonceni PP? Preco zamestnavatel uprednostnil Dohodu a nie Vypoved z organizacnych dovodov, ked mu slubenych 5 mesiacov zaplati tak ci tak? Zajtra musi dat odpoved, ci s Dohodou suhlasi, ale nechceme sa unahlit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.