Zavrieť

Porady

Správne zaučtovanie

Ahojte,
začínam účtovať v podvojnom účtovníctve a potrebovala by som skontrolovať nasledovný účtovný prípad /účtujem v Omege, spôsob A/:
-došlá fa z EÚ v sume 1000 EUR za tovar-zapíšem do evidencie zDF na účtoch 131/321
-prevzatie tovaru na sklad 132/131 zapísať do evidencie zID?
-úhrada z bú 321/221
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    macula Pozri príspevok
    Ahojte,
    začínam účtovať v podvojnom účtovníctve a potrebovala by som skontrolovať nasledovný účtovný prípad /účtujem v Omege, spôsob A/:
    -došlá fa z EÚ v sume 1000 EUR za tovar-zapíšem do evidencie zDF na účtoch 131/321
    -prevzatie tovaru na sklad 132/131 zapísať do evidencie zID?
    -úhrada z bú 321/221
    Bežne v praxi sa obstarávacie účty moc nepoužívajú, aspoň ja sa s tým nestretávam. Keď máš veľa tovaru tak máš aj veľa interných dokladov. Samozrejme, ak to nie je nevyhnutné pre firmu. Inak účtovanie:
    -nákup tovaru: 132/321
    - pozor ak je aj platca DPH tak sa dopočítava DPH: 343xx/343xy
    - úhrada faktúry z BU: 321/221
    vyčíslenie kurz.rozdielu pri úhrade : 563/321 alebo 321/663

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Účtovanie na 131 nie je povinnosťou UJ.

    Môžeš účtovať 3 spôsobmi:
    1. oceŃovanie v skutočných OC-cena obstarania vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. (pri úbytkoch použiješ FIFO, alebo aritmetický priemer)
    2. oceňovanie v skutočnej cene obstarania, vo fakturovanej cene, pričom členíš účet na 2 analytické účty:
    - 132/1-fakturovaná cena
    - 132/2 - náklady súvisiace s obstaraním (pri úbytkoch zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel nkladov spojených s obstaraním tovaru pripad. na vyskladnený tovar)

    3.oceňovanie na sklade vo vopred stanovenej (pevnej) cene obstarania, kt. máš vo vnútropodnikovom cenníku, pričom členíš účet na 3 anylytické účty:
    - 132.1-vnútropodniková skladová cena (ubytok v skladových cenách)
    - 132.2 - oceňovacia odchýlka (rozdiel medzi fakturovanou a skladovou cenou) Ak. je táto cena obstarania vyššia, rozdiel účtuješ na ťarchu 112.2, ak je nižšia v prospech.
    Pri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ alikvotný podiel oceňovacích rozdielov do nákladov ako zvýšenie alebo zníženie
    - 112.3-skutočné náklady súvisiace s obstaraním äpri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel vedľajších nákladov pri oceňovacej odchýlke....

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    betka Pozri príspevok
    Účtovanie na 131 nie je povinnosťou UJ....
    ...podľa § 43 2a,b... postupov účtovania v PU to vnímam tak, že musím účtovať cez 131 a Omega ma vlastne ani inak nepustí... ...alebo som ešte niečo prehliadla?? ...a taaak sa snažím...

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    macula Pozri príspevok
    Ahojte,
    začínam účtovať v podvojnom účtovníctve a potrebovala by som skontrolovať nasledovný účtovný prípad /účtujem v Omege, spôsob A/:
    -došlá fa z EÚ v sume 1000 EUR za tovar-zapíšem do evidencie zDF na účtoch 131/321
    -prevzatie tovaru na sklad 132/131 zapísať do evidencie zID?
    -úhrada z bú 321/221
    Prevzatie tovaru na sklad robím cez "sklad". V Omege máš v sklade nastavené prekontácie, dáš si príjem tovaru - PT a program ti automaticky urobí zaúčtovanie 132/131. Neviem ako robíte sklad, či ho robíte v tom istom programe.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    ivako Pozri príspevok
    Prevzatie tovaru na sklad robím cez "sklad". V Omege máš v sklade nastavené prekontácie, dáš si príjem tovaru - PT a program ti automaticky urobí zaúčtovanie 132/131. Neviem ako robíte sklad, či ho robíte v tom istom programe.
    ...točím sa stále dookola......v konkrétnom sklade som si prednastavila skladové karty: účet skladu 132.xxx, účet fakturácie 604.xxx, účet obstarania 131.xxx... príjemku/výdajku mi generuje soft - pokial vstupujem cez fakturáciu s nastavením automatického vystavenia DL, P/V,FA a EUD plus zaúčtovanie... ...skontrolovala som si denník, či hlavnú knihu a na 132.xxx ani ťuk...
    ... poradíte mi prosím čo som ešte nedomyslela v nastavení???...

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Ajuška Pozri príspevok
    ...točím sa stále dookola......v konkrétnom sklade som si prednastavila skladové karty: účet skladu 132.xxx, účet fakturácie 604.xxx, účet obstarania 131.xxx... príjemku/výdajku mi generuje soft - pokial vstupujem cez fakturáciu s nastavením automatického vystavenia DL, P/V,FA a EUD plus zaúčtovanie... ...skontrolovala som si denník, či hlavnú knihu a na 132.xxx ani ťuk...
    ... poradíte mi prosím čo som ešte nedomyslela v nastavení???...
    V OMEGA sa ti zaúčtovanie SKLADDU - prednastavené prenesie prostredníctvom ID po spravení UZÁVIERKY SKLADU ! - teda sprav si uzávierku a SW Ti sám vytvorí ID.

    Ja mám veľa obratov a používam prednastavenie a automatické zaúčtovanie skladu a je to supér.
    Skontroluješ sa tak, že po spravení uzávierky skladu si otvor účet 131 a ak Ti sedí, máš OK sklad aj DF za tovar.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    sway Pozri príspevok
    V OMEGA sa ti zaúčtovanie SKLADDU - prednastavené prenesie prostredníctvom ID po spravení UZÁVIERKY SKLADU ! - teda sprav si uzávierku a SW Ti sám vytvorí ID.

    Ja mám veľa obratov a používam prednastavenie a automatické zaúčtovanie skladu a je to supér.
    Skontroluješ sa tak, že po spravení uzávierky skladu si otvor účet 131 a ak Ti sedí, máš OK sklad aj DF za tovar.
    ...supeer......rátala som s tým, že niekde v uzávierkach je finta ale neskúšala som to ešte... teraz som však zistila, že prednastavenie skladu som urobila až keď som mala haaldu skladových kariet /na kt. som účtovala pohyby/ nahratých a tam som tú zmenu prednastavenia musela urobiť hromadne až teraz dodatočne... toť otázka - zrejme musím položku za položkou prejsť ručne cez opravu...

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Ajuška Pozri príspevok
    ...supeer......rátala som s tým, že niekde v uzávierkach je finta ale neskúšala som to ešte... teraz som však zistila, že prednastavenie skladu som urobila až keď som mala haaldu skladových kariet /na kt. som účtovala pohyby/ nahratých a tam som tú zmenu prednastavenia musela urobiť hromadne až teraz dodatočne... toť otázka - zrejme musím položku za položkou prejsť ručne cez opravu...
    no karty si prejdi po jednej, nahoď do nich automatické zaúčtovanie... ale pohyby na nich si potom už sprav cez hromadné zaúčtovanie.
    so rada že ti to pomohlo

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    sway Pozri príspevok
    no karty si prejdi po jednej, nahoď do nich automatické zaúčtovanie... ale pohyby na nich si potom už sprav cez hromadné zaúčtovanie.
    so rada že ti to pomohlo
    ...kým som doumývala riady mi preplo ... logicky - bola to len neúplná info na kartách, ale pokiaľ som pohyby účtovala už cez prednastavený sklad, príjem aj výdaj prevzal údaje z prednastavenia......čo by som si ja bez Vás poraďákov počala...

    Správne zaučtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.