Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Dobrý deň, mam pracovníka, ktorý poberá invalidný dôchodok.Idem mu robiť danové priznanie. Poraďte mi prosím,ako ho mam vyplniť,on ma nárok na nezdan. časť? DAkujem
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

inv. dochodok sa v DP neuvádza
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Takže neznižuje nezdaniteľnú časť má nárok na celú čiastku pracoval 3 mesiace na HPP a od jula mu preddavkovo vyplacaju ID
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

marcelaStanakova Pozri príspevok
Takže neznižuje nezdaniteľnú časť má nárok na celú čiastku pracoval 3 mesiace na HPP a od jula mu preddavkovo vyplacaju ID
ID má nárok na celú NČD-výška dôchodku nie je rozhodujúca
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Zaradim moj prispervok tu, snad mi poradite. osetrujuca lekarka tvrdi, ze poberat ID nad 70%, ktory je aj zamestnany, nemoze byt OCR s manzelkou. je to tak?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie je to tak (ak som pochopila otázku). ID nad 70% môže mať OČR na manželku - aspoň zákon o SP to nezakazuje.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem pekne.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Prosim vas surne potrebujem poradit, lebo to potrebujem riesit dnes. Manzelovi dnes na SP priznali ID vo vyske 60%. Hm..na posudkovych komisiach sa posudkar vyjadroval inak, nevadi, asi mal zly den dnes.

Ide mi o to, ze lekarka dnes ukoncila manzelovi PN. T.j. on by mal nastupit do prace, ale nemoze zo zdrav.dovodov.

Zaujima ma, ci ukoncenie PP, pripadne preradenie na inu pracu zodpovedajucu zdr,stavu je pri CID rovnaka ako pri ID nad 70%?

Ideme ziadat o preradenie na inu vhodnu pracu, pripadne akceptujeme ukomc.PP dohodou, pripadne vypovedou podla %63, ods.c.

Ide mi o to,, ci to plati aj pri CID a ci zamestnavatel aj v tomto pripade ak neide o plny ID musi ziadat UP o suhlas s vypovedou.
Naposledy upravil alaya1 : 11.04.11 at 08:50
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na danie výpovede zo strany zamestnávateľa podľa §63 ods.1 písm. c) nestačí rozhodnutie o prizanní ID (bez ohľadu na %). Na to treba iný lekársky posudok, kde sa hodnotí aj typ práce akú zamestnanec vykonával.
Toto isté platí aj pre povinnosť preradiť zamestnanca na inú prácu podľa §55 (čiže iný posudok, nestačí rozhodnutie o akomkoľvek ID).
Ak poberá akýkoľvek ID, je zamestnancom so zdravotným postihnutím.
Čiže máte asi takéto možnosti
- vybaviť si posudok, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu a potom ho zamestnávateľ musí preložiť, alebo dostane výpoveď so zdravotných dôvodov s odstupným. Dovtedy ale musí byť buď na PN alebo musí chodiť do práce. keby mal absenciu, mohlo by ísť o závažné porušenie pracovnej disciplíny a tam môže skončiť zamestnávateľ PP okamžite podľa §68 a na to nepotrebuje súhlas ÚPSVaR.
- skončiť pracovný pomer dohodou
- nastúpiť do práce (čo sa asi nedá)
- vybaviť ďalšiu PN (po 10.dni neplatenú) a byť na PN do ???
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Janka dakujem pekne za rady. Ano, o posudku viem. Posudok je vystaveny s popisom zamestnania aj pricinou nemoznosti dalej praCOVAT NA DANOM MIESTE OD POSKYTOVATELA ZDRAV.STAROSTLIVOSTI- U MANZELA je poskytovatelom jeho prakticka lekarka. U nej absolvoval aj vstupnu lek.prehliadku pri nastupe do zamestnania.Zial, tento posudok zamestnavatel nechcel prijat, odvolava sa na jeho poskytovatela zdr.starostlivosti, kde moj manzel z objedktivnych pricin nemoze sa dotavit na vysetrenie. Zamestnavatel sa mu vyhraza pri kazdom kontakte hr.por.prac.discipl.
zasielam sukr.spravu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mám k tomu len tento výklad zo sepi - prikladám.
Skús sa informovať na Inšpektoráte práce.
0 0
evula303 evula303

evula303 je offline (nepripojený) evula303

Dobrý deň. mám na vás otázku. aké odvody by mal platiť invalidný 100% dôchodca, ktorý je zároveň szčo?
a ďalej, je lepšie uplatňovať reálne preukázané výdavky, alebo radšej paušálne (a v akej výške) ak ide o novinový stánok?
vďaka za odpoveď
0 0