Zavrieť

Porady

Predaj alebo dar

Ahoj všetci:-) potrebujem vašu pomoc....
Ide o majetok. Zdedila som dva notebooky, sú v majetku spoločnosti, plne odpisané.
Potrebujem ich zlikvidovať, lebo tie dva notebooky sú fuč, netuším kde... Čiže sú odpisané, neprinášajú už ek.osoh. Je to záležitosť ešte z roku 1998. Viete mi poradiť ako to urobiť?
Ak vystavim faktúru na predaj, aká je najnižšia suma, za ktoré ich môžem predať? Alebo darovať?
Pomooooc:-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jana2 je offline (nepripojený) jana2

    jana2
    ja by som ich vyradila - spraviť záznam o vyradení v dôsledku opotrebenia, a že možnosť predaja je nereálna, vzhľadom k jeho opotrebeniu atď. - na základe tohto záznamu cez interný doklad vyradiť z majetku : 082/022

    Remusus je offline (nepripojený) Remusus

    Remusus
    Dakujem Jani:-)
    Ale keď vyraďuješ, mal by o tom existovať doklad, že si ho zlikvidovala... niekto by to mal vraj potvrdiť, že došlo k likvidácii toho majetku. Vieš o tom niečo?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Remusus: Notebook z roku 1998 už asi nikto nepoužíva, vyradiť v dôsledku likvidacie. Ide o fyzické zničenie majetku a to v dôsledku neschopnosti jeho používania. (vyraďovacím protokolom)

    Remusus je offline (nepripojený) Remusus

    Remusus
    Vďaka Betka.
    Ja som mala obavy hlavne z DPH - či už pri predaji, alebo pri darovaní.

    Takže nemusím predávať, len jednoducho napíšem protokol, že na základe fyzického zničenia majetku v dôsledku neschopnosti jeho používania vyraďujem majetok.
    A záznam: 082/022
    Tot vsjo. Ani náklad, ani výnos, ani DPH, však?

    jana2 je offline (nepripojený) jana2

    jana2
    už som niečo počula o tom že monitor, je škodlivý odpad - zákon o odpadoch, a mal by byť vraj nejaký doklad,ale neviem aký, súhlasím s Betkou, ja by som to tiež iba vyradila

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... a k vyraďovaciemu protokolu môžeš pripnúť napr. potvrdenku odberného miesta, ktoré vykonáva zber elektronického odpadu, alebo napr. záznam, že ste ho dali krúžku mladých elektrotechnikov na učebné účely...

    Remusus je offline (nepripojený) Remusus

    Remusus
    Ale bohužial neviem pripnut potvrdenku odberneho miesta, nakolko tie dva notebooky netusim ani nahodou kde su. A neviem sa k tomu ani dopatrat....
    Ak to dám do krúžku mladých elektrotechnikov, tak to je dar - už treba DPH, nie? A potvrdenie od kružku taky...

    Remusus je offline (nepripojený) Remusus

    Remusus
    Bola som na jednom školení, a tam školiaca tvrdila, že k vyradenému majetku potrebuješ v každom prípade doklad o likvidacii....
    Dalej, ze by si mal mat v majetku len ten majetok, ktorý odpisujes. V momente ako si ho uctovne odpisal - treba ho vyradit.
    Lebo ak ho pouzivas, tak by si si mal natiahnut uctovne odpisy...

    A problem je, ze ja mam dva notebooky, ktore boli odpisane este v roku 2002 a doteraz to mam v majetku... Ale nik nevie co je s nimi....

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Remusus Pozri príspevok
    Bola som na jednom školení, a tam školiaca tvrdila, že k vyradenému majetku potrebuješ v každom prípade doklad o likvidacii....
    Dalej, ze by si mal mat v majetku len ten majetok, ktorý odpisujes. V momente ako si ho uctovne odpisal - treba ho vyradit.
    Lebo ak ho pouzivas, tak by si si mal natiahnut uctovne odpisy...

    A problem je, ze ja mam dva notebooky, ktore boli odpisane este v roku 2002 a doteraz to mam v majetku... Ale nik nevie co je s nimi....
    S dokladom o likvidácii súhlasím, ale vyradiť niečo, čo používaš??????
    Veď tá vec môže vyžadovať opravy etc. a potom čo? Žiadna právna norma nepozná pojem natiahnuť odpisy.

    Remusus je offline (nepripojený) Remusus

    Remusus
    No jo. Vraj ked majetok pouzívas, tak mas z toho ek.osoh, a skor si si uplatnil odpisy - naklady ako skutocne vznikali - nakolko skutocna doba pouzivania je dlhsia...
    Tym pádom vraj si si mala predlzit dobu odpisovania...
    Tiez som sa prekvapila.

    Remusus je offline (nepripojený) Remusus

    Remusus
    Príklad:
    mas stroj - odpisujes 4 roky - predpokladany odhad pouzivania (ucto).
    V poslednom roku by si mala prehodnotit, ci ho ho budes pouzivat dalej alebo nie. Ak si povies, ze ano, este dva roky pouzijem, tak tie odpisy - uctovne, by si mala prepocitat na dalsie dva roky. Lebo v momente ako doodpisujes, by si mala vyradit.
    Toto nam bolo řečeno:-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.