Zavrieť

Porady

Prepis bytu

Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu ohľadom prepisu bytu.
Otec chce na mňa prepísať svoju polovicu bytu, ktorý má spolu s manželkou /nieje moja matka/. Aký je najlepšie pritom postupovať?? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kajuša Pozri príspevok
    Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu ohľadom prepisu bytu.
    Otec chce na mňa prepísať svoju polovicu bytu, ktorý má spolu s manželkou /nieje moja matka/. Aký je najlepšie pritom postupovať?? Ďakujem.
    Na základe darovacej zmluvy.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kajuša Pozri príspevok
    Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu ohľadom prepisu bytu.
    Otec chce na mňa prepísať svoju polovicu bytu, ktorý má spolu s manželkou /nieje moja matka/. Aký je najlepšie pritom postupovať?? Ďakujem.
    Prečítaj si aj túto tému:

    http://www.porada.sk/t63417-darovani...astnictve.html

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Musí však ísť o podielové spoluvlastníctvo otca a druhej matky, nie o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Požiadaj si o prevod kúpno-predajnou zmluvou. Pri darovacej zmluve existuje aj možnosť vrátenia daru.

    kajuša je offline (nepripojený) kajuša

    kajuša
    Ďakujem Vám za odpovede. Veľmi ste mi pomohli. Hlavne ten problém, čo riešil Chobot. Veľmi pekne ďakujem.
    zdravim...matka mi chce odkazat byt..zaujimalo by ma,ci je lepsie napisat zavet,alebo hned ho prepisat na mna..lebo sa obavam,keby mi ten byt odkazala v zavete,moholi by si nan narokovat aj surodenci..dakujem za radu..

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    The_Peach Pozri príspevok
    zdravim...matka mi chce odkazat byt..zaujimalo by ma,ci je lepsie napisat zavet,alebo hned ho prepisat na mna..lebo sa obavam,keby mi ten byt odkazala v zavete,moholi by si nan narokovat aj surodenci..dakujem za radu..
    Ak chce matka naozaj dať byt iba tebe a ostatným svojim deťom nie, je najlepšie pre teba riešiť vlastníctvo už teraz. Pri dedičskom konaní by boli zohľadnené aj nároky tvojich súrodencov.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    sarasara Pozri príspevok
    Ak chce matka naozaj dať byt iba tebe a ostatným svojim deťom nie, je najlepšie pre teba riešiť vlastníctvo už teraz. Pri dedičskom konaní by boli zohľadnené aj nároky tvojich súrodencov.
    chcem sa opýtať, ako je to, keď jeden zo súrodencov chce ísť bývať do rodičovského bytu s tým, že mama tam ostáva a on chce vyplatiť dvoch súrodencov. Ako to je delí sa to iba na dve časti alebo sa do toho ráta aj mama,ktorá ostáva bývať so synom v tom byte? Vie mi niekto povedať ako idú neprerobené byty v Košiciach - ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cowboyka Pozri príspevok
    chcem sa opýtať, ako je to, keď jeden zo súrodencov chce ísť bývať do rodičovského bytu s tým, že mama tam ostáva a on chce vyplatiť dvoch súrodencov. Ako to je delí sa to iba na dve časti alebo sa do toho ráta aj mama,ktorá ostáva bývať so synom v tom byte? Vie mi niekto povedať ako idú neprerobené byty v Košiciach - ďakujem
    Všetko je vecou dohody medzi súrodencami, na to neexistuje jednoznačné pravidlo. Môžu napr. hodnotu bytu rozdeliť na tretiny a ten jeden vyplatí 2/3 hodnoty bytu 2 súrodencom (každému 1/3-nu).

    Alebo môže matka darovať byt tomu jednému za doopatrovanie. Proti tomu ale môžu protestovať ostatní.

    Alebo....

    možností je veľa.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    Chobot Pozri príspevok
    Všetko je vecou dohody medzi súrodencami, na to neexistuje jednoznačné pravidlo. Môžu napr. hodnotu bytu rozdeliť na tretiny a ten jeden vyplatí 2/3 hodnoty bytu 2 súrodencom (každému 1/3-nu).

    Alebo môže matka darovať byt tomu jednému za doopatrovanie. Proti tomu ale môžu protestovať ostatní.

    Alebo....

    možností je veľa.
    vďaka a nevieš mi povedať v akej sume sa predávajú trojizbové byty v Košiciach - Sídl. nad Jazerom???

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cowboyka Pozri príspevok
    vďaka a nevieš mi povedať v akej sume sa predávajú trojizbové byty v Košiciach - Sídl. nad Jazerom???
    Bohužiaľ neviem, nerobím v oblastí realít. Pozri si na stránke www.reality.sk, koľko pýtajú za také byty v okolí a z toho odrátaj nejakých 10-30 %, to je súčasná reálna predajná cena.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    Chobot Pozri príspevok
    Bohužiaľ neviem, nerobím v oblastí realít. Pozri si na stránke www.reality.sk, koľko pýtajú za také byty v okolí a z toho odrátaj nejakých 10-30 %, to je súčasná reálna predajná cena.
    aj tak vďaka, idem hodiť kuk. Len sa ešte chcem opýtať, ak sa jeden súrodenec chce zriecť dedičstva v prospech mamy dá sa to? Stačí na to iba papier overený u notára, či to musí mať nejakú inú úpravu?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cowboyka Pozri príspevok
    aj tak vďaka, idem hodiť kuk. Len sa ešte chcem opýtať, ak sa jeden súrodenec chce zriecť dedičstva v prospech mamy dá sa to? Stačí na to iba papier overený u notára, či to musí mať nejakú inú úpravu?
    Dedičstva sa dá zrieknuť pred notárom do notárskej zápisnice pri dedičskom konaní.

    Neviem, či sa to dá aj vopred, pretože to nemá žiadny účinok a pre teba to neznamená istotu. Mohol by napríklad napísať prehlásenie s notársky overeným podpisom, že sa zrieka dedičstva, ale ak na prejednávaní dedičstva povie, že sa ho nezrieka, tak dedí a ten list je neplatný. Právoplatné zrieknutie sa je teda len pri dedičskom konaní a to buď písomným prehlásením alebo ústnym prehlásením pred notárom.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    Chobot Pozri príspevok
    Dedičstva sa dá zrieknuť pred notárom do notárskej zápisnice pri dedičskom konaní.

    Neviem, či sa to dá aj vopred, pretože to nemá žiadny účinok a pre teba to neznamená istotu. Mohol by napríklad napísať prehlásenie s notársky overeným podpisom, že sa zrieka dedičstva, ale ak na prejednávaní dedičstva povie, že sa ho nezrieka, tak dedí a ten list je neplatný. Právoplatné zrieknutie sa je teda len pri dedičskom konaní a to buď písomným prehlásením alebo ústnym prehlásením pred notárom.
    vďaka za rady :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.