Zavrieť

Porady

SC a valuty

Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim o radu, mam zuctovanie SC z Chorvatska, do Chorv. sa vyplacaju diety v EUR, konatel mi donieslo blocek z dialnic v Kunach nie v EUR, kuny sa v TB daju vybrat len vo velkych mnozstvach ja potrebujem 50HRK, ako mu mam zuctovat SC> ine vydavky nemal v hotovosti, cize SC-diety+vreckove v EUR a blok z dialnice kt. je v kunach ako? /on to platil zo svojich sukr. penazi pretoze zalohu nemal ani EUR ani HRK/

dakujem.
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Anonymka
No, teraz uvažujem nad vyúčtovaním zahr.PC a nikde som v zákone nenašla, že by sa stravné mohlo vyplatiť aj v SK. Ja som to párkrát tak urobila, vyplatili sme v SK a teraz neviem, či je to správne, či zle. Teraz mám vypísať cesťák pre šéfov (v PP) a neviem si rady, či to vyplatiť v CZK alebo SK. ???
Platný stav do 31.3.2005 bol, že na zahraničnú pracovnú cestu bola povinnosť poskytovať preddavok v cudzej mene §36 odst.2. V novom zákone platnom od 1.4.2005 boli doplnenené a zmenené v § 36 odst.2,5,6,7, kde sa hovorí, že môžeš poskytnúť preddavok aj v mene inej ako je danú pre príslušnú krajinu /odst.2/. Po dohode zo zamestnancom vyúčtovanie rozdielu poskytnútého preddavku v zahraničnej mene môže byť v slovenskej mene /odst.5,6/.
Napr: poskytneš preddavok 50 CZK nárok je 100 CZK - rozdiel môžeš vyplatiť po dohode zo zamestnancom v slovenskej mene. To isté je aj v prípade ak mal vyšší preddavok.
V tvojom prípade, by som to riešila vyplatením stravného v CZK aj keď si nesplnila podmienku poskytnutie preddavku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Neplas ju, kludne to môze vyplatit v SKK. A ten preddavok je zamestnávatel povinný poskytnút len v prípade, ak zamestnanec o to poziada.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No pred platnosti nového zákona bolo povinné poskytnúť preddavok. My sme tak neurobili. Môže byť z toho problém?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tá povinnost bola rovnako ako teraz - ked zamestnanec poziada, tak poskytnes. Ak nepotrebuje preddavok (napr. má vlastné peniaze), tak si to vyúctuje az potom, po skoncení SC.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
A niečo sa tam píše aj o takom preddavku, že mu zamestnávateľ zapožičia platobnú kartu. To mám uviesť do cesťáku?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Anonymka
A niečo sa tam píše aj o takom preddavku, že mu zamestnávateľ zapožičia platobnú kartu. To mám uviesť do cesťáku?
Banková karta sa bežne používa vo firmách,kde zamestnanci často chodia na zahraničné pracovné cesty. Všetky platby kartou zamestnanca účtuješ ako preddavky poskytnuté zamestnancovi a pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnanca/ povinnosť do 10 dní po skončení PC/ mu tieto preddavky započítaš. To isté platí aj pri poskytnutí preddavku z valutovej pokladni.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zákon umoznuje aj taký spôsob poskytnutia. Asi to tam uviedli, aby to bolo jasné, ze aj to je splnenie povinnosti, aj ked vlastne hotovost nedostane. Vo firmách, kde som doteraz robil to nebolo (okrem členov predstavenstva, ktorí zvyknú mat kartu trvale pridelenú).

Sú s tým spojené dodatocné náklady - cena karty, poplatky za výber v hotovosti, mozná strata,... Najjednuduchsie je dat zamestnancovi cash alebo cestovné seky (aj ked aj tam je poplatok, cize nakoniec dostane menej). My chodievame do AT na jeden den a zálohu neberieme. Skoda zatazovat pokladnícku 2x, raz pri zálohe a potom pri vyúctovaní kvôli pár desiatkam EUR.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Tak fajn. To len preto ma napadlo, lebo (ide o šéfov) boli na služobke v ČR a brali kartu. Vybrali z účtu 4000 CZK. Tak teraz ako? Zaúčtujem klasicky dotáciu pokladne a potom im z toho vyplatím stravné, nie? Nerada by som účtovala o preddavku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Navrhujem účtovanie CP:

512/333 vyúčtovanie
335/221 čerpanie kartou na SC
333/335 vyúčtovanie zálohy vyčerpanej kreditkou
333/211 zostatok k vyúčtovaniu
Ak máš KK doporučujem účtovať cez záväzok a vykrývať ho vyššie naznačeným účtovaním, nakoľko záloh t.j. čerpania z účtu cez kartu môže byť viac a vtedy je to podľa môjho názoru najprehľadnejšie tak, ako uvádzam.
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.07.05 at 07:08
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať