Zavrieť

Porady

Minimálna mzda a skrátený pracovný pomer

Mám na Vás jednu otázočku: máme dve zamestnankyne, ktoré pracujú na skrátený pracovný úväzok t.j. 6 hodín denne. Je povinnosť im zvýšiť mzdu na 8100,- čo je minimálna mzda alebo môžu mať aj nižšiu mzdu : v sučasnosti je to 8000,-Sk.

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Wibko Pozri príspevok
    Zdravím poradu a zároveň by som poprosila o radu.Už som na porade prečítala mnoho príspevkov k tejto téme /až som sa niekedy zbadala že som zabudla čo vlastne hľadám/ ale stále nemám jasno.Uvediem konkrétny príklad :
    zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere zamestnaný celý rok na skrátený pracovný uväzok 5 hodín denne v 1.stupni náročnosti práce má nárok na :
    1.pri min.mzde hodinovej 46,60 x počet odpracovaných hodín /berme napr.mesiac 11/07/ = 21 pracovných dní + 1 sviatok = 21x5=105x46,60=4893,-
    1x5=5x/priemer/46,60=233,-
    Spolu má hr.príjem 5126,- je to tak správne ????????????
    Odvody SP z VZ 5126,-
    Odvody ZP z VZ 5126,-
    2.ako je to pri min.mzde mesačnej koľko má nárok /neberiem teraz pracovnú zmluvu/
    Odvody SP
    Odvody ZP
    Prosím vás mohol by mi to niekto vysvetliť ?
    Pri hodinovej mzde to máš vypočítané správne.
    A pri mesačnej mzde mi to vychádza takto:
    pracovný úväzok je 5 hodín, čo je 0,625 z plného 8 hodinového úväzku. Minimálna mzda pre plný úväzok je 8100,- a preto minimálna mzda pre 5 hodinový /0,625/ úväzok je 8100x0,625=5063,-. Odvody idú rovnako z tejto čiastky.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Minimálna mzda platí pre plný pracovný úväzok. Na 1 hod je to v súčastnosti 46,60, treba dávať pozor pri "dlhom" mesiaci. Pozor na správne zatriedenie pracovníka podľa stupňa náročnosti práce.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    miska1629 Pozri príspevok
    Mám na Vás jednu otázočku: máme dve zamestnankyne, ktoré pracujú na skrátený pracovný úväzok t.j. 6 hodín denne. Je povinnosť im zvýšiť mzdu na 8100,- čo je minimálna mzda alebo môžu mať aj nižšiu mzdu : v sučasnosti je to 8000,-Sk.

    Ďakujem za radu.
    Nakoľko pracujú na skrátený úväzok, tak im patrí minimálna mzda, priamo úmerná pracovnému úväzku... Pracujú v 3/4 pracovnom úväzku, takže musia mať najmenej 3/4 z minimálnej mzdy... Súčasných 8000,-- Sk, z tohoto pohľadu, postačuje...

    Wibko je offline (nepripojený) Wibko

    Wibko
    Zdravím poradu a zároveň by som poprosila o radu.Už som na porade prečítala mnoho príspevkov k tejto téme /až som sa niekedy zbadala že som zabudla čo vlastne hľadám/ ale stále nemám jasno.Uvediem konkrétny príklad :
    zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere zamestnaný celý rok na skrátený pracovný uväzok 5 hodín denne v 1.stupni náročnosti práce má nárok na :
    1.pri min.mzde hodinovej 46,60 x počet odpracovaných hodín /berme napr.mesiac 11/07/ = 21 pracovných dní + 1 sviatok = 21x5=105x46,60=4893,-
    1x5=5x/priemer/46,60=233,-
    Spolu má hr.príjem 5126,- je to tak správne ????????????
    Odvody SP z VZ 5126,-
    Odvody ZP z VZ 5126,-
    2.ako je to pri min.mzde mesačnej koľko má nárok /neberiem teraz pracovnú zmluvu/
    Odvody SP
    Odvody ZP
    Prosím vás mohol by mi to niekto vysvetliť ?

    Wibko je offline (nepripojený) Wibko

    Wibko
    Ďakujem za odpoveď, čiže táto min.mzda 5063,- platí na každý mesiac rovnako pri min.mzde 8100,- ?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Wibko Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, čiže táto min.mzda 5063,- platí na každý mesiac rovnako pri min.mzde 8100,- ?
    Áno, pri mesačnom odmeňovaní.

    Minimálna mzda a skrátený pracovný pomer

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.