Zavrieť

Porady

Kúpa nehnuteľnosti- záložné právo

Potrebujem poradiť. Chcem kúpiť nehnuteľnosť /dom/, na ktorom je záložné právo. Vlastník domu chce aby som na základe zmluvy o budúcej zmluve
vyplatil dlžnú sumu banke. Jedná sa o dosť veľkú čiastku. Tým bude zrušené záložné právo a potom sa môže spísať kúpna zmluva. Čo všetko má obsahovať zmluva o budúcej zmluve, na čo treba byť opatrný? Je možné úplne v tejto veci dôverovať notárovi?
Môže niečo dôležité v zmluve o budúcej zmluve vynechať? Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Miovan Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť. Chcem kúpiť nehnuteľnosť /dom/, na ktorom je záložné právo. Vlastník domu chce aby som na základe zmluvy o budúcej zmluve
    vyplatil dlžnú sumu banke. Jedná sa o dosť veľkú čiastku. Tým bude zrušené záložné právo a potom sa môže spísať kúpna zmluva. Čo všetko má obsahovať zmluva o budúcej zmluve, na čo treba byť opatrný? Je možné úplne v tejto veci dôverovať notárovi?
    Môže niečo dôležité v zmluve o budúcej zmluve vynechať? Veľmi pekne ďakujem.
    POZOR !!! Vyzerá to nebezpečne !!!

    Nehnuteľnosti, na ktorých je záložné právo sa predávajú tak, že sa spíše kúpna zmluva, v ktorej bude uvedené, že na dome je ťarcha, že kúpna cena bude vyplatená na úverový účet v banke, a tiež to, že podpisom kúpnej zmluvy predávajúci splnomocňuje kupujúceho prevziať z banky kvitanciu o vzdaní sa záložného práva a tiež sa hneď aj podpisuje návrh na vklad vlastníckeho práva. Po získaní kvitancie z banky sa kvitancia predloží katastru a následne ihneď po nej aj návrh na vklad vlastníckeho práva.

    Rozhodne by som nevyplatil viac, ako 100.000,- Sk na základe zmluvy o budúcej zmluve. A notárovi sa dá dôverovať - neoplatí sa mu pre pár stotisíc prísť o licenciu notára - tá má oveľa väčšiu cenu (jedine, že by to bol nejaký skrachovanec).

    TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

    TinkiDinki
    To je naozaj veľmi nebezpečné

    Ani samotný návrh na vklad prevzatý katastrom ešte nezmamená, že už budete vlastníkom. Stačí ak kataster zistí drobné nedostatky v zmluve a Váš návrh bude vrátený.

    Treba ísť do tej banky ktorá má zál.právo a spýtať sa čo k tomu treba.
    Banka si Vás pravdepodobne preverí
    ak zistí, že dokážete pokračovať v splácaní úveru
    presunie sa splácanie od nadobudnutia budovy na Vás
    Banka je v tomto zbehlejšia ako právnik (ktorý v tom nemá svoje peniaze)
    Banka možno bude požadovať aktuálny znalecký posudok
    Záložné právo na budovu zostáva (v katastri sa toto nezmení)
    Ale v banke sa zmení osoba splácajúca hypotéku
    V banke Vám dajú potrebné tlačivá ktoré presunú budovu a splácanie na Vás

    matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

    matonni1
    Mám za to, že je v tomto prípade najjednoduchšie to urobiť tak, že nech predávajúci požiada predmetnú banku o predčasné splatenie úveru a vyčíslenie zostatku nesplateného úveru. Kým to príde z ústredia to trvá min. 10 dní a s tým, že v kúpnej zmluve ošetriť spôsob vyplatenia kúpnej ceny a to tak, že vyčíslená čiastka priamo na úverový účet predávajúceho a zostatok predávajúcemu. Potom banka vydá kvitanciu a dá ju na kataster. Samozrejme v zmluve to záložné právo spomenuté musí byť, ale s podmienkou vyplatenia. Aj keď aj toto je pre podvodníka raj. Minule som takéto niečo vybavovala a peniaze, ktorý sme previedli na úverový účet nechala banka tam 24 hod.!!!! No keby chcel niekto niečo vysrstiť, tak ich vyberie a záložné právo zostane na nehnuteľnosti. Tu potom neverím, že by sa dalo zmierčou cestou dojsť k dohode. Ja robím s realitami a vybavujem to všetko za klientov. Tu je vlastne riziko zo strany kupujúceho menšie. Nemôžem však ani za všetkých kolegov dať ruky do ohňa. ale keď nič iné a nikto to nezastrešuje, tak je dobre aspoň to, že overený podpis aj so záväzkom bude na zmluve a potom je to súdne vymožiteľné. No ale véééľmi dlhé...

    monikar je offline (nepripojený) monikar

    monikar
    moze mi dat niekto vzor ako ma ta zmluva vyzerat ties idem kupit dom s zaloznim pravom vopred dakujem

    hado je offline (nepripojený) hado

    hado
    Mal by som jednu otazocku. Ja som tak trosku na druhej strane, teda idem byt predavat. Mal som nan hypoteku, ktoru som predcasne splatil a nasledne chcem byt predat. Kvitancia z nemenovanej banky, kde za nou idu najlepsi, vsak prisla nie do 10 dni ako sa vraj zavazuju, ale trvalo to takmer 6 tyzdnov. Mam uz teda kvitanciu, ale nie je cas cakat na vymaz a nasledny predaj (ak by to teda slo). Je mozne spisat nejako kupnopredajnu zmluvu, navrh na vklad a este aj zaloznu zmluvu (byt kupujuci kupuje na dalsiu hypoteku) aj bez predchadzajuceho vymazu? Obavam sa, ze keby sme dali navrh na vymaz, tak by sme cakali dalsie dva mesiace a to uz je tak trosku vyrazne posunutie planov.

    Za odpovede dakujem.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    hado Pozri príspevok
    Mal by som jednu otazocku. Ja som tak trosku na druhej strane, teda idem byt predavat. Mal som nan hypoteku, ktoru som predcasne splatil a nasledne chcem byt predat. Kvitancia z nemenovanej banky, kde za nou idu najlepsi, vsak prisla nie do 10 dni ako sa vraj zavazuju, ale trvalo to takmer 6 tyzdnov. Mam uz teda kvitanciu, ale nie je cas cakat na vymaz a nasledny predaj (ak by to teda slo). Je mozne spisat nejako kupnopredajnu zmluvu, navrh na vklad a este aj zaloznu zmluvu (byt kupujuci kupuje na dalsiu hypoteku) aj bez predchadzajuceho vymazu? Obavam sa, ze keby sme dali navrh na vymaz, tak by sme cakali dalsie dva mesiace a to uz je tak trosku vyrazne posunutie planov.

    Za odpovede dakujem.
    Ahoj - ja som takéto niečo absolvovala minulý rok - kúpila som byt na hypotéku - kupujúci brali hypotéku. Si v tom chránený, pretože medzi Vás vstupuje tretia osoba, takže si chránený aj ty aj kupujúci - pretože ak sa niečo nepodarí, tak to banka vie stále ovplyvniť a vie zároveň aj zabrániť prípadnému podvodu. My sme najprv spísali zmluvu o budúcej zmluve, ktorú nebolo potrebné ísť overovať k notárovi - banka zariadila všetko ostatné - kvitancia došla maximálne do 10-tich dní, neviem, prečo to v tvojej banke trvalo tak dlho, potom sme hneď napísali kúpno-predajnú zmluvu, ktorú sme riadne dávali overovať u notára a niesla sa do do banky. Následne sa niesol návrh na vklad do katastra so zmluvou na záložné právo v prospech banky - tam nám dali plombu a niesli sme to späť do banky, akonáhle tam bola tá plomba, mohla banka uvoľniť peniaze a predávajúci teda ja sme mali peniaze do 24-roch hodín. Takže asi takto

    format4 je offline (nepripojený) format4

    format4
    Poprosím odpoveď " V roku 2005 som kúpil na firmu mot. vozidlo. Teraz som sa dozvedel , že na vozidlo bolo vtedy záložné právo v prospech istej poisťovne. Ja som bol odvtedy vlastne v poradí už druhý kupec. Teraz za mnou došli pracovníci istej firmy s tým, ťže im mám vozidlo odovzdať.- Ako mám postupovať? Aké doklady od nich žiadať atď...

    spigy11 je offline (nepripojený) spigy11

    spigy11
    Dobry den

    Potreboval by som poradit. Chcem kupit dom, je na nom zalozne pravo nemenovanej banky. Dom je predavany cez realitnu kancelariu. Podpisal som predkupnu zmluvu a zaplatil som adekvatnu sumu, aby som si zaistil to ze mi dom nikto predcasne nevyfukne, samozrejme je na zmluve uvedeny datum, do kedy by mala byt cela procedura vykonana.
    Moje otazky:
    1. na co si mam dat v tomto pripade pozor, a ako by som mal postupovat
    2. moze sa stat, ze by som "zdedil" dlh po byvalom majitelovi?
    3. Viem, ze je to mozno nelogicke, ale mohla by nastat situacia, kedy by vypocitany dlh od predoslej banky prevysoval dohodnutu predajnu Cenu?

    Dakujem

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    1. daj si pozor najma na vypracovanie zmluvy. urcite by som odporucal nechat si spisat vsetky zmluvy vo forme verejnych listin s exekucnymi titulmi - u notara. alebo sa aspon spytat realitky, ze kto vyhotovoval zmluvy - ci tetuska sediaca tam za pocitacom alebo pravnik,
    2. dlh urcite nezdedis, ale ked bude obchod zle osetreny, kupis nehnutelnost zatazenu zaloznym pravom,
    3. mohla.

    spigy11 je offline (nepripojený) spigy11

    spigy11
    Cauko

    @josh

    Dikes za odpoved
    Co sa tyka bodu 1., mozem ist za hociktorym notarom, ale musi to byt notar v obci kde chcem kupovat dom. Mozes mi napisat presne mena listin, ktore si mam dat verejne vyhotovit?
    Co sa tyka dalsich informacii, pozeral som list vlastnictva, ktory je verejne pristupny na internete, sedi v druhom bode je vlastnikom iba osoba ktora mi dom predava + jeho zena, 3 bode je pisane to vecne bremeno.
    Pytal som sa hypotekarnej poradkyne, ako to je s prevodom, potvrdila mi to ze najprv sa pouziju peniaze na predcasne splatenie hypoteky z predoslej banky a zvysok sa vyplati majitelovi.
    Kupno-predajna zmluva bude vypracovana RK, samozrejme mam pravnika, ktory mi ju overi, ci tak nie su nejake "chytaky"
    Podla toho co viem a co som sa pytal, banka si tak isto kontroluje vlastnika od ktoreho sa byt kupuje a podobne.
    Je moznost ako si overit RK, a co vsetko musi RK overovat zo zakona ak sa dom resp. byt predava

    Diky za tvoju pomoc, nemas ICQ, resp. skype alebo MSN? aby som si pripadne otazky vedel rychlejsie prebrat

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    ked mas pravnika, ktory ti zmluvu kontroluje, tak si nechaj poradit kludne od neho.
    za notarom v tom pripade pojdes iba ak chces, tzn. na overenie podpisu a mozes si vybrat ktorehokolvek.

    spigy11 je offline (nepripojený) spigy11

    spigy11
    No fajn, strucne ale v jednochusti je krasa, moja posledna otazka je ...

    Zistil som ze neviem najst realitnu kancelariu v obchodnom registry, nasiel som ju vsakZivnostenskom registry, nasiel som ju aj v univerzalnom registry, je to dovod obavat sa?

    Dikes

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    ked ma v zivnostenskom opravnenie na podnikanie v sprostredkovanie kupy, predaja a prenajmu nehnutelnosti, nemal by byt problem, dokonca este lepsie, lebo podnikatel v tomto pripade ruci celym svojim majetkom.
    na druhej strane zas daj na referncie od znamych a hlavne na rady pravnika.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.