Zavrieť

Porady

Povinna zdravotna starostlivost zivnostnika ?

http://www.sme.sk/c/3587418/Zivnostn...ikanovani.html
Prosim vas viete mi niekto ozrejmit aku povinnost maju vsetci zivnostnici a dokedy vyplyvajucu z tohto clanku ?
dakujem
Usporiadat
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

daj hladať [SEARCH]pracovná zdravotná služba[/SEARCH]
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Aj tu

http://www.porada.sk/t52080-firmy-si...ighlight=Firmy
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Citujem z priloženého linku ...SME ...


Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, z ktorého táto povinnosť vyplýva, sa totiž vzťahuje aj na samozamestnávateľov. Teda ľudí, ktorí dávajú prácu len sami sebe.
Aj živnostníčka, ktorá doma robí ekonomiku pre firmy, si to musí zabezpečiť,“ hovorí predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.


Niet k tomu čo dodať .
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

To že zamestnávateľ má mať uzatvorenú zmluvu s pracovnou zdravotnou službou je jasné, ale prečo aj SZČO, ktorý robí sám na seba??? Kde v zákone je to uvedené?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Najviac sa dočítaš o zdravotnej službe tu: http://www.porada.sk/t64038-keby-sa-...na-sluzba.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dada Pozri príspevok
To že zamestnávateľ má mať uzatvorenú zmluvu s pracovnou zdravotnou službou je jasné, ale prečo aj SZČO, ktorý robí sám na seba??? Kde v zákone je to uvedené?
Už sa tu o tom písalo , len nikto sme nevedeli , či sa to vzťahuje aj na samotného samozamestnávateľa živnostníka , alebo nie




http://www.porada.sk/t63425-pracovna...tml#post554166
http://www.porada.sk/548994-post267.html
Naposledy upravil Zita5 : 15.11.07 at 08:02
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ale ,aspoň sa konečne rozprúdi v médiach a na verejnosti diskusia k tomuto nezmyselnému zákonu a dúfam,že do konca roku príde k novele,tak ako pri registratúre.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vikinka Pozri príspevok
Ale ,aspoň sa konečne rozprúdi v médiach a na verejnosti diskusia k tomuto nezmyselnému zákonu a dúfam,že do konca roku príde k novele,tak ako pri registratúre.
Vikinka myslím , že Ty si tiež na Poradu priniesla túto info z Medicínskeho centra , že sa to vzťahuje aj na samotnú SZČO ....
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Áno,pred týždňom to bola taká info,že áno a v pondelok s inou tetuškou z Med.centra,vraj zatiaľ nevie,spýta sa riaditeľa a dá mi vedieť,nakoľko takéto otázky majú častejšie a sami to nevedia zatiaľ podľa zákona určiť.Vraj zákon čítajú s prava do ľava a stále nič,sú vraj z toho paf,a dokonca mi povedala,že napr.zamestnávateľ s 1 zamestnancom nie je pre nich efektívny,takže s nami asi ani zmluvu nepodpíšu,no a teraz čo?No a presne povedala aj to,že dúfajú,že to bude zrušené pre určité kategórie zamestnávateľov a SZČO.Tak a teraz si vyberme.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

No veď čítam a nikde nie je jednoznačne napísané, že áno aj SZČO musí mať, alebo nemusí mať. Podľa mňa by sa to malo vzťahovať len na zamestnávateľov. Načo je mne SZČO, ktorá nezamestnáva nikoho mať PZS? Práva ako zamestnanec SZČO nemá, ale povinností habadej.
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Teším sa na to, ako sebe samej odmietnem robiť, lebo sa mi nepáči farba stoličky ani počítača.
0 0
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Ja si zase neviem predstaviť, ako budú PZS vykonávať kontrolu bezpečnosti pracovniska napríklad takému obchodnému zástupcovi. To s ním budú chodiť po jeho klientoch a kontrolovať ich??? Myslím, že novela je v tomto prípade viac ako na mieste. Ešte netrpím schizofréniou, aby som si sama sebe preplácala nejaký pracovný úraz, alebo sa ťahala po súdoch.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Dada Pozri príspevok
No veď čítam a nikde nie je jednoznačne napísané, že áno aj SZČO musí mať, alebo nemusí mať. Podľa mňa by sa to malo vzťahovať len na zamestnávateľov. Načo je mne SZČO, ktorá nezamestnáva nikoho mať PZS? Práva ako zamestnanec SZČO nemá, ale povinností habadej.
No neviem, ale ja keď si prečítam § 30 ods. 2 zákona 355/2007, tak tam vidim, že sa to týka aj mňa - SZČO bez zamestnancov....
0 0
Gonka Gonka

Gonka je offline (nepripojený) Gonka

Pri povinnosti kto je povinný mať PZS myslím treba vychádzať aj zo zákona BOZP, kde v par.21 je uvedené , že "zamestnávateľ " je povinný mať PZS...
Myslím, že to je ten nesúvis so zákonom 355/2007
S pozdravom, Gonka
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Včera v TN na Markíze sa venovali tejto téme.

Zástupkyňa úradu verejného zdravotníctva obhajovala zákon a tvrdila
"že všetci, ktorý vykonávajú činnosť - prácu", teda aj živnostníci musia
mať zmluvu - samozrejme, veď zarobia zdravotníci.

Zástupca minist. práce tvrdil, že nemusia, spletal tam "článok 1262006 Z.z.", podľa ktorého to nemusí byť. (Asi zákon 126/2006 Z.z.??? ) - oni nezarobia, nie sú zdravotníci.

A keď sa jedná o zákon o verejnom zdravotníctve zástupkyňa tejto inštitúcie by mala to vedieť, že to tak nie je.Čo si myslíte?

Ak máte čas a možnosť vypočuť si tento šot, pozrite si to.
Naposledy upravil VladoaKatka : 16.11.07 at 04:28 Dôvod: Oprava roku zákona
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

zo zákona č. 126/2006 Z.z.

§ 19, ods.3 - Lekárske preventívne prehliadky sa vykonávajú.
písm.a) pri pracovnej činnosti kategórie jedenkrát za tri roky

b) pri pracovnej činnosti tretej a štvrtej kategórie
jedenkrát ročne

Ja sa pýtam, kde je prvá kategória - tá ako často?

Ale zákon asi hneď mi odpovedá.
§ 20, ods.2 - Do prvej kategórie sa zaraďujú pracovné činnosti,v ktorých
nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a
pracovného prostredia.

Hypoteticky:

Keď sa zamestnanci zaradia do prvej kategórie - z tohoto zákona to vyplýva, že by nemusel im zamestnávateľ nariaďovať preventívne prehliadky - ani nevie ako často.

Ak by mal povinnosť uzatvoriť zmluvu s PZS SZČO a on sám sa zaradí do prvej kategórie - tiež nemusí.

Toto je moje chápanie - čo Vy?
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

VladoaKatka Pozri príspevok
Včera v TN na Markíze sa venovali tejto téme.

Zástupkyňa úradu verejného zdravotníctva obhajovala zákon a tvrdila
"že všetci, ktorý vykonávajú činnosť - prácu", teda aj živnostníci musia
mať zmluvu - samozrejme, veď zarobia zdravotníci.

Zástupca minist. práce tvrdil, že nemusia, spletal tam "článok 1262006 Z.z.", podľa ktorého to nemusí byť. (Asi zákon 126/2006 Z.z.??? ) - oni nezarobia, nie sú zdravotníci.

A keď sa jedná o zákon o verejnom zdravotníctve zástupkyňa tejto inštitúcie by mala to vedieť, že to tak nie je.Čo si myslíte?

Ak máte čas a možnosť vypočuť si tento šot, pozrite si to.
Aj ja som o tom počula v TV Markíza, a som z toho celkom popletená. Čiže ako SZČO nemusím mať PZS - tak som to ja pochopila. Alebo sa mylím?
0 0
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Toto som sa dočítala v príslušných zákonoch:
Zákon 355/2007
§ 2
Základné pojmy
(1) Na účely tohto zákona
za) zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch, ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa uskutočňuje praktické
vyučovanie žiakov a študentov,

(2) V oblasti radiačnej ochrany
u) pracovník je zamestnanec alebo osoba samostatne zárobkovo činná, vystavená pri vykonávaní pracovnej činnosti ožiareniu, ktoré môže prekročiť niektorý z limitov ožiarenia ustanovených pre obyvateľov,

§ 30
Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci
(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

V §2 je jasne stanovené, kto je zamestnávateľ - musí zamestnávať aspoň 1 osobu, t. j. zamestnávateľ nie je SZČO. V odseku 2 - SZČO - iba v oblasti radiačnej ochrany, t. j. kto pod ňu nespadá pri výkone činnosti, nemusí sa riadiť týmto zákonom!?

Čo znamená slovko primerane v §30?

Zákon 124/2006
§ 2
Pôsobnosť zákona
(2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na
b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh,

Z tohto paragrafu je zrejmé, že povinnosti SZČO sa vzťahujú iba v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti. Je to dosť diskutabilné - čo znamená nevyhnutný rozsah a povaha činnosti???

§ 3
Vymedzenie niektorých pojmov
Na účely tohto zákona
a) zamestnávateľ je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
1. zamestnáva fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu4) alebo v obdobnom pracovnom vzťahu,5)
2. uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov učilišťa, žiakov odborného učilišťa, žiakov strednej školy a študentov vysokej školy,

A ešte som našla toto: (ale netuším čo značí primeraný spôsob.)

§ 38
(1) Ak zamestnávateľ a fyzická osoba, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, plnia povinnosti ustanovené týmto zákonom a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci spôsobom alebo postupom upraveným v slovenskej technickej norme, toto plnenie sa považuje za splnenie požiadaviek na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci; tieto povinnosti možno splniť aj iným preukázateľne primeraným spôsobom.


Vie to niekto vysvetliť???
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ja som informáciu v Markíze pochopila tak, že existujú dva rôzne zákony, ktoré si navzájom odporujú. Jeden neukladá povinnosť SZČO, druhý ukladá povinnosť SZČO. Komora živnostníkov chce vyvolať jednania na túto tému, pretožo ich názor je totožný s našimi - a to, že je to celé postavené na hlavu.

Mimochodom SZČO, ktorá je držiteľom živnostenského listu a už niekoľko rokov nevyvýja žiadnu činnosť - čo s ňou?


0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Zarobia zdravotníci?To by som netvrdila,spravili sa zdrav.služby,niektorí majitelia nemajú so zdravotníctvom nič,skôr s poslancami.Zdravotníci sme všetci zamestnávatelia,ja nemôžem sebe a sestričke posúdiť zdrav.stav,ani navzájom,tiež musíme zaplatiť zdrav.službu.Cisto na vytiahnutie penazí z ľudí,a aj so zdravotníctva.Ako to počúvame denne o nedostatku penazí v zdravotníctve?Tak na toto peniaze musíme najst,aj tie špitály s pol miliardou dlhov.Perfektný tunel hlavne zdravotníckych a štátnych podnikov.Nemá chybu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať