Zavrieť

Porady

Odstupenie od zmluvy pri 3-tom roku zaruky

Dobry den,
chcel by som sa na vas tymto sposobom obratit s prosbou o radu.

V auguste 2005 som kupil pocitacovu zostavu s 3 rocnou zarukou. Zostavu som koncom septembra 2007 musel zaslat do servisu predajcu na opravu. Zo servisu mi az po niekolkonasobnej urgencii (po vyse 3 tyzdnoch) zaslali informaciu, ze je potrebne vymenit zakladnu dosku (bez ktorej je cela zostava nepouzitelna). Zakladnu dosku zakupenu zo zostavou vraj uz nie je mozne vyreklamovat, na vymenu mi predajca ponukol inu zakladnu dosku, ktora ale kvalitou a pouzitelnostou vyrazne zaostavala za povodnou (ponukana doska obsahovala menej slotov, niektore porty vobec neobsahovala, horsia zvukova a sietova karta, ...), preto som tuto moznost odmietol. Napriek mojej snahe vyriesit situaciu, reklamacia do dnesneho dna nebola vybavena a zostava je stale v servise. Po uplynuti 30 dni som od zmluvy pisomne odstupil (predtym som predajcu viackrat upozornil, ze sa konci lehota na vybavenie reklamacie). Vo vypovedi k zmluve som uviedol aj cislo uctu, na ktory ma predajca vratit kupnu cenu do 10 dni. To predajca nesplnil. Ked som od neho ziadal bud potvrdenie o prevode na moj ucet alebo zdovodnenie, preco neboli prostriedky uhradene, dostal som odpoved, ze prostriedky nebudu uhradene, pretoze je vec este stale "v rieseni" vzhladom k tomu, ze som zostavu pouzival vyse dvoch rokov, a ze mi bud zasle spat opravenu PC zostavu alebo vrati peniaze, ale nie vo vyske kuppnej ceny, ale iba v hodnote 2 roky pouzivanej zostavy.
Preto by som mal dve otazky.
1. Mam aj v pripade trojrocnej zaruky narok odstupit od zmluvy, ak nebude reklamacia vybavena do 30-tich dni? V aktualnom zneni Zakona o ochrane spotrebitela som nenasiel ziadnu informaciu, ktora by to neumoznovala. Viem o moznosti, ze predajca si moze upravit zaruce podmienky v tretom roku, ale pri kupe ziadne specialne podmienky pre reklamaciu po druhom roku uvedene neboli (ani v sucastnosti stale na stranke predajcu v obchodnych podmienkach ani v reklamacnom poriadku niesu), postupoval som podla reklamacneho poriadku predajcu a predajca ani reklamaciu nezamietol.
2. Ak mam narok odstupit od kupnej zmluvy, je povinny mi predajca vratit kupnu cenu, alebo sa ta znizuje o opotrebovanie vyrobku? Skusal som uz najst niektore vyklady tohoto zakona a podla nich sa zmluva v takomto pripade povazuje za zrusenu od zaciatku, a tym padom sa vracia kupna cena bez ohladu na opotrebovanie. Chcel by som Vas preto poprosit o potvrdenie tejto skutocnosti.
Vopred Vam dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Odstupenie od zmluvy pri 3-tom roku zaruky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.