Zavrieť

Porady

Nepredaný tovar

V júli tohto roka som zrušila prevádzku z dôvodu nerentabilnosti. Zostal mi tovar (bižutéria) + stojany, ktorý sa mi do dnes nepodarilo rozpredať. Ako mám postupovať, je potrebné takýto tovar zaúčtovať? V prípade, že stojany rozpredám pod cenu cez známych, mám to dať ako príjem do účtovníctva? Ďakujme veľmi pekne za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    nani0120 Pozri príspevok
    V júli tohto roka som zrušila prevádzku z dôvodu nerentabilnosti. Zostal mi tovar (bižutéria) + stojany, ktorý sa mi do dnes nepodarilo rozpredať. Ako mám postupovať, je potrebné takýto tovar zaúčtovať? V prípade, že stojany rozpredám pod cenu cez známych, mám to dať ako príjem do účtovníctva? Ďakujme veľmi pekne za odpoveď.
    Tento príjem patrí do účtovníctva. Ak by si tovar nepredala, pri prípadnom zrušení živnosti by si ho zdanila tak-či-tak.

    nani0120 je offline (nepripojený) nani0120

    nani0120
    Tovar už nerozpredám, nakoľko som prešla na iný sortiment (potraviny). Ako zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve tento tovar, koľko ho musím držať pre prípadnú kontrolu daňovákov? Ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zákon o dani z príjmu


    §17 odst.

    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    Použijete na úpravu ZD riadok 40-41 daňového priznania .


    Naposledy upravil Zita5 : 18.11.07 at 14:02 Dôvod: Doplnenie linku ohľadom ukončenia podnikateľskej činnosti

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nani0120 Pozri príspevok
    V júli tohto roka som zrušila prevádzku z dôvodu nerentabilnosti. Zostal mi tovar (bižutéria) + stojany, ktorý sa mi do dnes nepodarilo rozpredať. Ako mám postupovať, je potrebné takýto tovar zaúčtovať? V prípade, že stojany rozpredám pod cenu cez známych, mám to dať ako príjem do účtovníctva? Ďakujme veľmi pekne za odpoveď.
    Súhlasím so Zita5
    Ku dňu skončenia podnikania si mala urobiť inventúru zásob tovaru. V daňovom priznaní za rok 2007 upravíš základ dane o nespotrebované zásoby /tovar/ a neuhradené pohľadávky.

    --------
    Veronika

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nani0120 Pozri príspevok
    Tovar už nerozpredám, nakoľko som prešla na iný sortiment (potraviny). Ako zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve tento tovar, koľko ho musím držať pre prípadnú kontrolu daňovákov? Ďakujem
    Takže Vy nekončíte podnikateľskú činnosť a nerušíte živnostenský list , ale ste prešli na iný sortiment a pokračujete v podnikaní ? Ak je to tak , tak moja odpoveĎ v príspevku č.4 správna nie je .

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    nani0120 Pozri príspevok
    Tovar už nerozpredám, nakoľko som prešla na iný sortiment (potraviny). Ako zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve tento tovar, koľko ho musím držať pre prípadnú kontrolu daňovákov? Ďakujem
    no pre účely daňovákov ho musíš držať dovtedy, dokedy ho budeš evidovať na sklade; ono sa nedá povedať, že za 5 rokov už ho nebudeš musieť mať pre účely daňovej kontroly, ty ho budeš mať dovtedy, dokedy ho nevyskladníš (stále ho budeš mať totiž v inventúre k 31.12. a keď ho tam mať nebudeš, môže daňová kontrola skúmať, kde je príjem z predaja tohto tovaru, alebo prečo už nie je na sklade); ja doporučujem ho predať za akciové ceny, takýmto predajom ho vyskladníš a keďže to bude za akciové ceny ani príjem z nich nebude vysoký, teda ani daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.