Zavrieť

Porady

Psychoterapia

Zdravim vas,
som psychiater a vo viacerých temach som si všimol, že je mnoho otazok ohladom psychoterapie a aj mnoho sklamaní. Zda sa, že vyplývaju aj z nevhodneho vyberu psychoterapeuta a formy psychoterapie.
Pre tých, ktorý majú zaujem, som chcel napísať pár riadkov o tom, ako sa podla mna dostat ku kvalitnej psychoterapii.
V SR oficialne zastrešuje psychoterapiu Slovenská psychoterapeutická spoločnosť- http://www.psychoterapia-sk.sk
Na tejto stránke je uvedený aj zoznam psychoterapeutov, ktorí prešli niekolkoročným výcvikom, absolvovali skušky a podla pomerne náročných europskych kritérií získali i certifikát psychoterapeuta- http://www.psychoterapia-sk.sk/osps/ozozname.php , http://www.psychoterapia-sk.sk/zoznam.php /momentalne je stranka pre doplnovanie nefunkčná/.

Osobne by som sa pri výbere psychoterapeuta riadil výberom v sekcii
Inštitúty a spoločnosti- Zoznam lektorov a cvičných terapeutov SPS-
http://www.psychoterapia-sk.sk/instituty.php
V tejto sekcii su vymenované všetky certifikované školy /inštituty/ na Slovensku aj s ich lektormi a cvičitelmi- mali by to byť psychoterapeutické špičky, často so zahraničným vzdelaním, s dlhou praxou. Sú určení aj na vzdelavanie a vychovu nových psychoterapeutov /su teda najskusenejší/.
Vyber psychoterapie a terapeuta je velmi doležitý. Kvalitná psychoterapia si vyžaduje výcvik terapeuta v danej metode, prax a velmi vítaná je i supervízia- činnosť, kedy psychoterapeut chodí k inému certifikovanému psychoterapeutovi za učelom podrobnej konzultácie problematických klientov.
Užitočné informácie o psychoterapii a jej prípadnej kombinácii s farmakoterapiou najdete aj v teme depresia od antonio29.
Dufam, že to aspon niekomu pomože.
Prajem vela duševneho zdravia a pohody v náročnych povolaniach. Vogel .




Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Psycholog je offline (nepripojený) Psycholog

    obyčejný člověk s tituly PhDr., PaedDr., M.D. - čínská medicína, bylinkář, mistr REIKY, CSc. ...viac Psycholog
    Naprosto souhlasím s výše uvedeným příspěvkem! Jsem na Slovensku krátce (sice ještě ne ani přechodně, ale zůstanu zde se ženou do smrti), fakticky teprve jedenáctý měsíc, ale velmi často se setkávám s „alternativním?" "psychologickým?“ postupem amatérů zde i v ČR. Protože se lidé psychoterapie k vyléčení svých problémů bojí a hledají cokoliv, jen ať nemají nálepku člověka, který absolvoval psychoterapii. Pak vyhledávají „léčitele“, „kineziology“, „scientology v Dianetických centrech“ a tak dál, a tak dál. Útěk od reality a smýšlení – „dělejte se mnou něco“, je základním postojem. Dívat se na svůj problém s otázkou „co s tím mám dělat JÁ ? a jak mi můžete pomoci?“ nabízí zde Vogel. Já po několikaletém studiu psychologie doma a dvouletém studiu tradiční čínské medicíny s pokračováním na Institutu aplikované psychologie – obojí v USA, (bylo nás tenkrát v r.1991 jen deset pro Evropu a tři pro USA) jsem měl v Čechách velké problémy. Přesto i klienti, které jsem měl za posledních 16 let, provádějí také tzv. regresní hlubinnou psychoterapii. Stačí jen víkendový kurz a mají „osvědčení“. Proto čtenáře prosím, prostudujte si výše uvedené linky a použijte svůj zdravý rozum. Já v těchto adresářích již nebudu, ani nechci být, boj proti větrným mlýnům hlouposti je únavný a mám dost klientů z EU. Zde se léčí hodně alkoholem a tak nějak. Mému kolegovi psychiatrovi dávám jedničku s hvězdičkou. Váš psycholog Petr

    vogel je offline (nepripojený) vogel

    psychiater vogel
    Peter, dakujem Ti za ocenenie.

    Chcel by som tu ešte doplnit odkazy o psychoterapii.
    Informacie o druhoch psychoterapie a ich naplni najdete aj tu:

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychoterapie

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologie

    http://www.help24.cz/index.php?page=terapie

    Velmi sa mi páčil ludmillin príspevok antoniovi z temy depresia, dufam že sa neurazia ak ho tu budem citovať, pripadá mi užitočné ak to bude aj v samostatnej teme o psychoterapii.
    ludmilla Pozri príspevok
    Davam Ti za pravdu, ze terapia funguje vtedy, ked pacient a terapeut spolupracuju a doveruju si. Ak mas pocit, ze nemozes povedat terapeutovi vsetko, co ti lezi na srdcimoze to znamenat, ze to nie je ten spravny. Naopak moze to vsak znamenat, ze mas principialne velke problemy sa otvorit voci druhemu cloveku - nejaky socialny strach alebo velku skepsu, ze ti nikto nepomoze. Ak by to bolo takto, je lepsie urobit "skok do studenej vody" - obrazne, a viac doverovat terapeutickemu procesu, prijat ho a v tomto sa zlepsit krok za krokom.
    Rada by som ti dala par rad ako si vybrat spravneho terapeuta - dat si od niekoho poradit, ...
    Velmi dolezity je prvy rozhovor, ten by mal sluzit k tomu, aby ste sa obojstranne spoznali, ale mal by tam byt aj ten prvy vstup do terapie.
    Bolo by pre teba dolezite vediet ake psychoterapeuticke vzdelanie ma terapeut, nechaj si vysvetlit ako pracuje, na co kladie doraz, porozmyslaj ci jeho vysvetlenie je pre teba porozumitelne ak nie pytaj sa znovu. Rozmyslaj o tom ci terapeut venoval tvojim otazkam dostatocny priestor. Spytaj sa ho ake metody pouziva, ake postupy. Profesionalny terapeut by mal byt pre taketo otazky otvoreny, mozno sa ta bude pytat preco mu kladies taketo otazky. Ak by vsak bol podrazdeny a odmietavy spolupraca s nim by pokracovat nemala. Nezabudni na dolezitu otazku ako odhaduje dlzku pravdepodobnej terapie. V rozhovore musis mat pocit, ze si brany ako partner, naopak nesmies mat pocit, ze si do niecoho tlaceny, ak ten pocit mas treba o nom hovorit.
    Pocas terapeutickych sedeni treba bilancovat, ak mas pocit, ze sa venuje malo tvojim problemom treba mu to povedat.
    V podstate je jedno podla akej metody bude pracovat, podstatne je, aby vsetky negativne body boli zodpovedane, pretoze ak by si si v nich vytvoril manko a akceptoval ho, mal by si sam zvazit preco to robis a ako daleko chces zajst.
    Uspesna terapia znamena - dat si cas, vazit si sam seba, vedome urobit krok k zlepseniu a vychutnat si ho.
    Antonio naozaj si nemyslim, ze lieky samotne tu pomozu su len sucastou celku. Sam si napisal, ze depresia trva u teba 3 roky, co znamena, ze sam si poradit nevies. Je to to iste ako pri ochoreni tela, clovek vyhlada lekara. Aby vsak bola liecba uspesna musis byt vazne pripraveny ju zacat a vysporiadat sa s problemom a spolupracovat. Velmi ti drzim palce a verim, ze najdes tu spravnu cestu.
    Naposledy upravil vogel : 23.11.07 at 12:13

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.