Zavrieť

Porady

cudzinci z USA pracujuci na uzemi SR

Ahojte,
chcem Vas poprosit o radu. Ide o cudzincov s obcianstvom USA pracujucich na uzemi SR s prechodnym pobytom a platenie odovdov za nich na Slovensku. V ich pripade sa zvazuju 2 moznosti a to pracovat u slovenskeho zamestnavatela a platit vsetky odvody + dane, alebo pracovat pre americkeho zamestnavatela s tym, ze vykon prace bude na uzemi SR. Otazka znie, ci pri druhej moznosti su povinni odvadzat odvody v SR ? Volal som na socialnu poistovnu, zial nikto mi nevedel presne odpovedat na moju otazku a poradili mi aby som sa obratil na ministerstvo SVaR. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zamestnávateľ pre SP je taký zamestnávateľ, ktorého sídlo alebo adresa jeho organizačnej jednotky je na území SR. (ZSP_§7_ods.3). Keďže americký zamestnávateľ tu zrejme bude mať pobočku, jej sídlo je na našom úzémí .
    Tiež ZP_§5_ods1 - Pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami vykonávajúcimi prácu na území SR a zahraničným zamestnávateľom... sa spravujú týmto zákonom, ak právne predpisy o medzinárodnom práve súkromnom neustanovujú inak. Pokiaľ viem s USA nemáme špeciálny režim pre zamestnávanie. Ale možno právnik by našiel aj iné dôvody.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 23.11.07 at 08:05

    robert12 je offline (nepripojený) robert12

    robert12
    Uz mi to dava logiku, akurat mi nie je jasne ci sa to vztahuje aj na pracovnikov, ktory maju pracovny pomer iba so zamestnavatelom z USA a nie s jeho pobockou na uzemi SR.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    robert12 Pozri príspevok
    Uz mi to dava logiku, akurat mi nie je jasne ci sa to vztahuje aj na pracovnikov, ktory maju pracovny pomer iba so zamestnavatelom z USA a nie s jeho pobockou na uzemi SR.
    Podčiarkla som dôležité v predchádzajúcej odpovedi. ZP hovorí o výkone práce pre zahraničného zamestnávateľa (t.j. aj keď je zmluva so zamestnávateľom v USA). SP zase nehovorí, že uvedený PP musí byť uzavretý s oraganizačnou zložkou.
    Výnimkou je iba ak je ten zamestnanec tu na služobnej ceste.
    Ale môžeš dať písomný dotaz na MPSVaR alebo SP.
    Viem z praxe, že takto to funguje.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Súhlasím s p.Motyčkovou, len by som chcela upresniť.
    Platenie odvodov v mieste výkonu práce je všeobecné pravidlo.
    Okrem toho existujú bilaterálne zmluvy o sociálnom zabezpečení / kde sa 2 štáty dohodnú na vlastných pravidlách/
    S USA takúto zmluvu nemáme, čo ale nevylučuje to, že máme s nimi nejakú inú dohodu, ku ktorej sa obyčajný smrteľník dostane ťažšie.
    Preto vidím ozaj za najschodnejšie riešenie dať priamo dotaz / s presným opisom/ na príslušnú inštitúciu.

    cudzinci z USA pracujuci na uzemi SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.