Zavrieť

Porady

krstní rodičia

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Prosím vás kto môže byť krstný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?
Naposledy upravil ivka70 : 09.12.15 at 09:02 Dôvod: krst
Usporiadat
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
Nemôžem nájsť na nete čo taký krstný rodič kupuje ku krstu, do výbavy dieťaťa... . Niečo sa mi marí, že krstný otec kupuje kočík. Či to len u nás na východe? Alebo ako to vlastne je? Čo vlastne má kúpiť? Kde sa to dozviem? Dajte prosím link. Ja som nič nenašiel. Ďakujem.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Vlado.s Pozri príspevok
Nemôžem nájsť na nete čo taký krstný rodič kupuje ku krstu, do výbavy dieťaťa... . Niečo sa mi marí, že krstný otec kupuje kočík. Či to len u nás na východe? Alebo ako to vlastne je? Čo vlastne má kúpiť? Kde sa to dozviem? Dajte prosím link. Ja som nič nenašiel. Ďakujem.
najčastejšie sa kupuje -dievčatku naušničky, chlapcovi prívesok, retiazku....
kuk : http://krstni-rodicia.blog.cz/
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vlado.s Pozri príspevok
Nemôžem nájsť na nete čo taký krstný rodič kupuje ku krstu, do výbavy dieťaťa... . Niečo sa mi marí, že krstný otec kupuje kočík. Či to len u nás na východe? Alebo ako to vlastne je? Čo vlastne má kúpiť? Kde sa to dozviem? Dajte prosím link. Ja som nič nenašiel. Ďakujem.
To je asi taký zvyk u Vás - na východe. Kupuje sa podľa finančných možností krstných rodičov. Keď nemáš peniaze, snáď si nezoberieš úver, keď ideš za krstného rodiča. U nás bolo zvykom pre dievča kúpiť zlaté naušnice, chlapcovi zlatú retiazku, riadi sa to finančnou situáciou. Často sa stáva, že dar sa dá neskoršie po krste.
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
wagner Pozri príspevok
To je asi taký zvyk u Vás - na východe. Kupuje sa podľa finančných možností krstných rodičov. Keď nemáš peniaze, snáď si nezoberieš úver, keď ideš za krstného rodiča. U nás bolo zvykom pre dievča kúpiť zlaté naušnice, chlapcovi zlatú retiazku, riadi sa to finančnou situáciou. Často sa stáva, že dar sa dá neskoršie po krste.
Vďaka za odpoveď, ale to som ešte nepočul aby sa kupovala retiazka. Načo je novorodencovi retiazka? Nechápem. Veď by sa mali dávať praktické veci, nie?

Ono mi ani tak nejde o dary (ani som netušil, že sa davajú aj pri krste), ale skôr o veci ako ten spomínaný kočiar, alebo košieľka v ktorej bude krstené,l sviečka do krstu.... .

Ďakujem aj tak.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Krst-všetko záleži od toho ktorého farára.Ešte ako slobodná som nosila do krstu bratových chlapcov v Čechách. Nevyžadovali tam nič, len moje ústne vyhlásenie že som kresťanka. Na Orave mám tiež 2 krstniatka, ktoré som odriekala ako slobodná a napriek tomu, že je tam silne zakorenené kresťanstvo ani tam nič iné nepotrebovali, len moje ústne vyhlásenie. V KE máme s manželom jedno krstniatko a odriekali sme ho spolu, vtedy sme ešte neboli cirkevne zosobášení len úradne a bolo to to isté. Syn, ktorý má len krst tiež odriekal jedno dieťa a nevadilo to a druhý potreboval len potvrdenie o krste a inák nič. Teraz v obci máme takého farára, ktorý sa pridrža tak litery ich zákona či nariadenia, že úplne stratil prirodzenú autoritu, ale to je zasa o inom. Záleži to od toho, ako ktorý farár chce mať poriadok vo svojej farnosti. Keď som chcela cirkevný sobáš, niekoľko farárov chcelo, aby sme s manželom chodili na náuku a manžel to odmietal. Napokon sme našli takého, ktorý pochopil celú situáciu a súhlasil s jedným sedením a spoveďou.

Čo kúpiť: záleži to od toho, ako ďaleko pôjdeš krstiť, aké v poradi je to dieťa v rodine, od finančných možnosti. Pokial sa niečo rozhodneš kúpiť, je dobre sa poradiť aj s rodičmi dieťaťa, aby si nekúpil veci, ktoré už maju. U nás je zvyk, že krstný otec kupuje kočiar a krstna mama výbavičku pre dieťa a do kočiara. Najnovšie sa daju peniaze do obálky a kúpi k tomu nejaká maličkosť a rodičia kúpia čo potrebujú.

Košieľku potrebuješ s vyšitým menom a dátumom a sviečku tiež. Jednoducho sa spýtaj rodičov dieaťa, aké su u nich zvyky.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
zlato ako také sa kupuje lebo nestráca hodnotu ako peniaze, ostane dieťaťu alebo už dospelému či už ako pamiatka alebo ju môže v prípade krajnej núdze speňažiť.
Ja to považujem ako symbol základu nejakého bohatstva pre dieťa.
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
tutiola Pozri príspevok
Krst-všetko záleži od toho ktorého farára.Ešte ako slobodná som nosila do krstu bratových chlapcov v Čechách. Nevyžadovali tam nič, len moje ústne vyhlásenie že som kresťanka. Na Orave mám tiež 2 krstniatka, ktoré som odriekala ako slobodná a napriek tomu, že je tam silne zakorenené kresťanstvo ani tam nič iné nepotrebovali, len moje ústne vyhlásenie. V KE máme s manželom jedno krstniatko a odriekali sme ho spolu, vtedy sme ešte neboli cirkevne zosobášení len úradne a bolo to to isté. Syn, ktorý má len krst tiež odriekal jedno dieťa a nevadilo to a druhý potreboval len potvrdenie o krste a inák nič. Teraz v obci máme takého farára, ktorý sa pridrža tak litery ich zákona či nariadenia, že úplne stratil prirodzenú autoritu, ale to je zasa o inom. Záleži to od toho, ako ktorý farár chce mať poriadok vo svojej farnosti. Keď som chcela cirkevný sobáš, niekoľko farárov chcelo, aby sme s manželom chodili na náuku a manžel to odmietal. Napokon sme našli takého, ktorý pochopil celú situáciu a súhlasil s jedným sedením a spoveďou.

Čo kúpiť: záleži to od toho, ako ďaleko pôjdeš krstiť, aké v poradi je to dieťa v rodine, od finančných možnosti. Pokial sa niečo rozhodneš kúpiť, je dobre sa poradiť aj s rodičmi dieťaťa, aby si nekúpil veci, ktoré už maju. U nás je zvyk, že krstný otec kupuje kočiar a krstna mama výbavičku pre dieťa a do kočiara. Najnovšie sa daju peniaze do obálky a kúpi k tomu nejaká maličkosť a rodičia kúpia čo potrebujú.

Košieľku potrebuješ s vyšitým menom a dátumom a sviečku tiež. Jednoducho sa spýtaj rodičov dieaťa, aké su u nich zvyky.
Ďakujem tutiola, chcel som dať bod no nedá sa. Východniar sa nezaprie. Pekný príspevok, k veci a podrobne.
0 0
silviaz silviaz

silviaz je offline (nepripojený) silviaz

Súhlasím že všetko záleží ok konkrétneho farára.
Pred rokmi som mala byť krstnou mamou synovčeka. Farár v BA Vrakuňa to nechcel dovoliť lebo som bola len krstená a nič viac. Šesť rokov na to sme sa s teraz už exmanželom kľudne bez problémov stali krst. rodičmi bratovej druhej dcérky. A to ja som len krstená, on ani to nie a ani svadbu sme nemali v kostole len na úrade.
Po čase sa krst. rodičia synovca odsťahovali do cudziny a prestali byť v kontakte tak sme sa dohodli doma že budeme my aj malému. A tak je to dodnes.
Síce sme už rozvedení ale som veľmi vďačná mojmu ex že keď ide o tých malých vždy príde so mnou a venuje sa im a dodnes je s nimi v kontakte.
No malému sme kupili prívesok s retiazkou a niečo do výbavy a malej náušničky a tiež nejaké veci na oblečenie.
Len tak pre odvieženie témy : po retiazke sme po štyroch rokoch začali pátrať lebo malému sa nepáčila a tak ju v škôlke vymenil za lego , a nechcel prezradiť komu lebo si chcel lego nechať.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ešte malá poznámka. Ak idem niekomu za kmotru znamená, že poznám aj ich finančné pomery (všeobecne). To že som majetnejšia, neznamená nákup honosných darčekov pri vracaní ktorých si potom dotyčný musí brať pôžičku ak sa mi chce vyrovnať. Ako vo všetkom aj tu platí určitá umiernenosť, pretože býva zvykom ja som krstná tvojím deťom a ty mojím. Nie je to podmienka. A zlaté veci sú hodnotným darčekom, ktorý síce možno momentálne neocenia rodičia, ale bude trvalou spomienkou v neskoršom veku deťom.
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Brat chcel aby som išla jeho malej Evičke za krstnú, ešte aj meno dal po mne.., ale k veci ....brat bol pokrstený po narodení, ale na mňa akosi neprišlo, tak keď si ma vybral za krstnú som mu dala podmienku, že ale ja sa krstiť v mojom veku nedám, no a farár dal aj tak súhlas, ale som zapísaná ako krstný svedok.. takže všetko sa dá ak sa chce...
0 0
rena621 rena621

rena621 je offline (nepripojený) rena621

Bolo by divne,keby boli krstnymi rodicmi dvaja chlapi a da sa to vobec?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

rena621
Bolo by divne,keby boli krstnymi rodicmi dvaja chlapi a da sa to vobec?
Komu odpovedáš? Posledný príspevok je z roku 2009!!!
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Asi sa len pyta...a nechcela zakladat novu temu....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať