Zavrieť

Porady

Odvody do poistovňe

Je to naozaj tak? Som SZCO popri zamestnaní a vymeriavaci zaklad mi vysiel "0", ale hruby prijem som mal vyssi ako 72 000,-Sk, takze znamena ze budem aj tak platit? Aj ked mam VZ "0"?? Takze ked mam hruby prijem 100 000,-Sk a vydavky 110 000,-SK tym padom mam VZ="0" ale mam hruby prijem vyssi ako 72 000,-Sk,takze znamena to ze aj tak mam platit odvody? Nieje tam nejaky rozdiel ked som SZCO popri zamestnani??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Áno, aj keď si v podstate v strate, ale hrubý príjem bol vyšší ako 72 000,- budeš platiť z min. mzdy, tuším to vychádza 2155,- ak sa nemýlim.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    milvin
    A je jedno ci to je popri zamestnani, alebo nieje porpri?
    Je to jedno, musíš platiť z oboch

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ja som tiež mala vlani živnosť popri zamestnaní a aj tak som platila odvody z min. mzdy. Úľava z platenia zo živnosti popri podnikaní myslím už padla v r. 2003.

    milvin je offline (nepripojený) milvin

    milvin
    Ale v zakone sa uvadza ak tvoj prijem, ale nepisu cu hruby,alebo cisty,to tam nieje vobec definovane,alebo je?Ktory zakon?

    milvin je offline (nepripojený) milvin

    milvin
    Lebo na soc.poistovni mi povedali ze danovy zaklad mam "0" to bolo v riadku §6,takze nebudem platit nic,tak teraz neviem.

    zuso je offline (nepripojený) zuso

    začiatočník v účtovníctve zuso
    Tiež si myslím, že odvody pre SP sa počítajú z ČZD (P-V).
    Neviete mi niekto napísať do akej najvyššej sumy sa platia minimálne odvody?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    milvin
    Lebo na soc.poistovni mi povedali ze danovy zaklad mam "0" to bolo v riadku §6,takze nebudem platit nic,tak teraz neviem.
    Pre vznik poistného /ale ty stále riešiš len sociálne poistenia ale v hre je aj zdravotné pre teba/ je rozhodujúci príjem z podnikania /§ 21 odst. 1 zákona o sociálnom poistení . Pojem príjem, máš riešený v zákone o Dani z príjmu /je tam v zákone o soc. poistení i odvolávka na neho/ - zdaniteľný príjem je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený, t.j. všetok tvoj príjem z podnikania SZČO a v zamestatní Ti berú zas do úvahy príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmu. Záver - podľa mňa od 1. júla 2005 Ti vzniká povinnosť platiť sociálne poistenie a zdravotné poistenie z minimálnej mzdy, treba si len kontrolovať súčet úhrad zo zamestnania a SZČO, aby si neprekročil maximálnu hranicu pre platenie poistného

    milvin je offline (nepripojený) milvin

    milvin
    Ale ved to je jedno ci SOC,alebo VSZP,ved u oboch plati ak tvoj prijem bol vyssi ako 72 000,-Sk tak mas povinnost platit,ak ked tvoj VZ="0",nie?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    milvin
    Ale ved to je jedno ci SOC,alebo VSZP,ved u oboch plati ak tvoj prijem bol vyssi ako 72 000,-Sk tak mas povinnost platit,ak ked tvoj VZ="0",nie?
    Áno, veď o tom píšem v predchádzajúcom príspevku
    Naposledy upravil evina : 04.03.05 at 11:20

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zdravotné poistenie sa platí z polovice základu dane z príjmov (čiže príjmy-výdavky). AK je to SZČO popri zamestnaní, nezohľadňuje sa minimálny VZ (6500 SK). Takže preddavok môže byť aj nižší, v tomto prípade 0.

    Pri SP je to zložitejšie. Vymeriavací základ je pomerná časť základu dane (minimálne 6500Sk) a zákon hovorí, že SZČO je povinne poistená ak jej príjem z podnikania je vyšší ako 12*minimálna mzda § 14 a 15 - a tu sa odvoláva len na príjem, nie na základ dane. Takže, aj keď základ dane je 0, musí platiť do SP, ak príjem je vyšší 12*min.mzda. Plati z minimálneho VZ 6500 Sk.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    somij
    Zdravotné poistenie sa platí z polovice základu dane z príjmov (čiže príjmy-výdavky). AK je to SZČO popri zamestnaní, nezohľadňuje sa minimálny VZ (6500 SK). Takže preddavok môže byť aj nižší, v tomto prípade 0.

    Pri SP je to zložitejšie. Vymeriavací základ je pomerná časť základu dane (minimálne 6500Sk) a zákon hovorí, že SZČO je povinne poistená ak jej príjem z podnikania je vyšší ako 12*minimálna mzda § 14 a 15 - a tu sa odvoláva len na príjem, nie na základ dane. Takže, aj keď základ dane je 0, musí platiť do SP, ak príjem je vyšší 12*min.mzda. Plati z minimálneho VZ 6500 Sk.
    YES, je to tak tou zdravotnou som sa nechala strhnúť.

    zuso je offline (nepripojený) zuso

    začiatočník v účtovníctve zuso
    Tak presne takto somij, to mám po toľkom študovaní porady v hlavičke-mojej makovičke zapisané aj ja. Konečne čomu rozumiem, lebo som nemala tušenia o čom to tu je reč.
    Ešte by som sa chcela uistiť. Ak príjem SZČO presiahne 78000,- (12*6500,-) - je toto správne?, vzniká povinnosť platiť odvody do SP z min. VZ 6500,-.
    ZP a odvody sú mi jasné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.