Zavrieť

Porady

trvaly pracovny pomer v CR

Dostal som ako cerstvy absolvent pracovnu ponuku v CR na trvaly pracovny pomer. Viete mi poradit ake povinnosti resp. kroky treba spravit v suvislosti zo zdravotnym a socialnym poistenim, dochodkovym sporenim a pod.?

Musim sa odhlasit vo svojej zdrav poist.? soc. poist.? a prihlasit sa v CR v mieste pracoviska?

Musim na to nadvazujuc presunut aj vsetku moju zdravotnu dokumentaciu do CR? Zdravotna karta, zubna karta a pod. k nejakemu miestenmu lekarovi?

Je tym padom potrebne si nahlasit aj prechodne bydlisko?

Za vsetky relevantne rady suviasece s touto problematikou velmi pekne dakujem!!!

Martin Augustini
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    jakubko83 Pozri príspevok
    Dostal som ako cerstvy absolvent pracovnu ponuku v CR na trvaly pracovny pomer. Viete mi poradit ake povinnosti resp. kroky treba spravit v suvislosti zo zdravotnym a socialnym poistenim, dochodkovym sporenim a pod.?

    Musim sa odhlasit vo svojej zdrav poist.? soc. poist.? a prihlasit sa v CR v mieste pracoviska?

    Musim na to nadvazujuc presunut aj vsetku moju zdravotnu dokumentaciu do CR? Zdravotna karta, zubna karta a pod. k nejakemu miestenmu lekarovi?

    Je tym padom potrebne si nahlasit aj prechodne bydlisko?

    Za vsetky relevantne rady suviasece s touto problematikou velmi pekne dakujem!!!

    Martin Augustini
    Je potrebné sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne a hlavne aj doložiť pracovnú zmluvu alebo niečo iné napr. výplatnú pásku, čím dokážeš, že sú za Teba platené odvody v ČR. Zdravotnú dokumentáciu si tu môžeš nechať, ale u slovenského lekára budeš posudzovaný ako poistenec iného štátu EÚ, lebo odtiaľ dostaneš európsky preukaz.
    Sociálne aj dôchodkové poistenie si takisto platíš v Čechách, resp. ho za Teba odvádza zamestnávateľ.
    Prechodné bydlisko nikde nehlásiš.
    S týmto mám osobnú skúsenosť.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    My sme slovenskej ZP doručili potvrdenie českého zamestnávateľa o platbe odvodov z TPP.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    jakubko83 Pozri príspevok
    Dostal som ako cerstvy absolvent pracovnu ponuku v CR na trvaly pracovny pomer. Viete mi poradit ake povinnosti resp. kroky treba spravit v suvislosti zo zdravotnym a socialnym poistenim, dochodkovym sporenim a pod.?
    1. V ZP sa na základe predloženej pracovnej zmluvy odhlásiť a odovzdať kartičku poistenca. T.z., že v SR zdravotne nebudeš poistený(môžeš byť poistený len v jednom štáte). V ČR na základe predloženej pracovnej zmluvy sa prihlásiť v ZP, ktorú si vyberieš(súčasne do ZP zamestnanca prihlási aj zamestnávateľ), dostaneš kartičku poistenca a požiadaš aj o Európsky preukaz zdravotného poistenia. Tým sa budeš preukazovať pri akútnom ochorení, príp. úraze v SR a iných štátoch EÚ.
    2. V SP nič. Dôchodkovo, invalidne .. atd. budeš poistený v ČR ako zamestnanec.


    Musim sa odhlasit vo svojej zdrav poist.? soc. poist.? a prihlasit sa v CR v mieste pracoviska?
    Odpoveď vyššie.

    Musim na to nadvazujuc presunut aj vsetku moju zdravotnu dokumentaciu do CR? Zdravotna karta, zubna karta a pod. k nejakemu miestenmu lekarovi?
    Nemusíš. V ČR si vyberieš lekára, s ktorým podpíšeš zmluvu. Najprv sa však musíš poistiť (postup ako som radila vyššie)

    Je tym padom potrebne si nahlasit aj prechodne bydlisko?
    Môžeš a nemusíš. Prihlasuje sa na cudzineckej polícii a predkladáš
    - pas alebo OP
    - pracovnú zmluvu
    - doklad o zdr. poistení
    - 2 fotografie

    Za vsetky relevantne rady suviasece s touto problematikou velmi pekne dakujem!!!

    Martin Augustini
    Odpoveď v rámci citátu.
    Práve ma niečo napadlo. Priložím súbor. Zdroj: Nadácia Milana Šimečku

    trvaly pracovny pomer v CR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.