Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky

živnostníčka-účtov.
Prosím môže ma niekto utvrdiť v mojom názore:
Chceme odpísať pohľadávku vo výške 100.000,- Sk, ktorá má vyše 1 roka po splatnosti, vieme, že je odberateľ neuhradí a ani sa s ním nechceme súdiť.Túto pohľadávku odpíšem: 546/311 v celej sume, a zároveň pri uzatváraní na konci roku táto suma pôjde ako pripočitateľná položka.
Vďaka za názor.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemusíš....
pohľadávka je právne stále platná.
0 0
vrba vrba

vrba je offline (nepripojený) vrba

odpis pohľad.je síce daňový výdavok v r.2007, ale podľa novely zákona a jej prechodných ustanovení - §52d, ak si tvorila napr. k pohľadávke oprav.položky musíš rozdiel medzi oprav.položkami tvorenými do 31.12.2007 a tvorbou podľa novely od 1.1.2008 - zahrnúť do základu dane počas 2 po sebe idúcich učt.období ....atd.. ... som mimo témy?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
týka sa až roku 2008, takže predčasne.
0 0
vrba vrba

vrba je offline (nepripojený) vrba

ak mám vytvorenú 100% OPoložku a chcem pohľadávku trvalo vyradiť z účovníctva odpisom .. zúčtujem OP 391/311 podľa §57 PÚčtovania a to je všetko?? ..lebo vlastne tým mám 311 vyrovnanú . Táto pohľadávka mi spĺňala daňovú tvorbu OP aj daňovo uznaný odpis. Poradíte mi, prosím?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

vrba Pozri príspevok
ak mám vytvorenú 100% OPoložku a chcem pohľadávku trvalo vyradiť z účovníctva odpisom .. zúčtujem OP 391/311 podľa §57 PÚčtovania a to je všetko?? ..lebo vlastne tým mám 311 vyrovnanú . Táto pohľadávka mi spĺňala daňovú tvorbu OP aj daňovo uznaný odpis. Poradíte mi, prosím?
Naznačené účtovanie je správne.

Daňovo je to tiež vysporiadané, ak vyradíš pohľadávku do 31.12.2007 podľa ZoDP platného do tohto dátumu, pričom si tvorila daňovo uznateľnú OP podľa § 19 ods.2 písm.h) bod 5 ZoDP podľa ktorého je možné do 31.12.2007 uznať ako daňový výdavok aj odpis rizikových pohľadávok, ktoré spĺňali podmienky pre tvorbu daňovo uznaných opravných položiek vytvorených do výšky 100% podľa § 20 ods.14 ZoDP, pričom §20 ods.14 sa týkal iba pohľadávok vzniknutých od 01.01.2004 (vyplýva to z § 52 ods.18 ZoDP), pričom:
-bolo riziko, že dlžník tieto pohľadávky neuhradí
-pohľadávky boli zahrnuté do príjmov
-od splatnosti pohľadávok uplynulo viac ako 12 mesiacov.
0 0
vrba vrba

vrba je offline (nepripojený) vrba

Ďakujem pôvodne som to mala 391/547- zúčtov.OP a 546/311 odpis pohľadávky, ale!....študovala som Postupy účtovania a NAŠLA som! .. len mi tam akože "chýba" to slovne odpis pohľadávky ako sme boli zvyknutí doteraz. ďakujem za pomoc.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať