Zavrieť

Porady

zaruka na skryté vady auta

kamarát kupil auto z autobazaru a po 3 a 1/2 mesiacoch sa mu pokazilo.Škoda cca 15-20.000 Sk. V autobazari mu povedali (zrejme to aj podpísal) , že má záruku na skryté vady 3 mesiace.
No mne sa zdá že podľa Obch. zákonníka je lehota 6 mesiacov.Viete mi poradiť či je to tak?

Ďakujem
Jaro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Skôr by ste sa mali riadiť Občianským zákonníkom a tu je znenie vzťahujúce sa na Váš problém :

    § 620
    (1) Záručná doba je 24 mesiacov. Ak je na predávanej
    veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená
    lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred
    uplynutím tejto lehoty.
    (2) Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa
    môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však
    kratšej než 12 mesiacov.


    Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

    Ka-Be
    a to aj v prípade, že kúpno-predajná zmluva bola uzvreté podľa obchodného zákonníka?a je tam aj klauzula, že práva a povinnosti sa spravujú ustanoveniami obchodného zákonníka

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    Jedna vec je zmluva a vsetky jej nalezitosti a druha ako sa k tomu postavi predajca, cize autobazar.

    Ak je seriozny, bude ochotny komunikovať a dohodnuť sa na niečom.
    Ale je to na dlhe lakte.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Ka-Be Pozri príspevok
    a to aj v prípade, že kúpno-predajná zmluva bola uzvreté podľa obchodného zákonníka?a je tam aj klauzula, že práva a povinnosti sa spravujú ustanoveniami obchodného zákonníka
    Presne ako píše MLADYMUZ...jedna vec sú práva a povinnosti KZ v zmysle Obchodného zákonníka, ale záručnú dobu v tomto štáte upravuje Občiansky zákonník ... a ty si predsa občan
    Citujem SOI :
    PRÁVA KUPUJÚCICH
    Súčasné platné právne predpisy garantujú spotrebiteľovi právo na kúpu bezchybného tovaru. Jednoznačne dávajú spotrebiteľovi právo na to, aby bol tovar bezvadný počas celej záručnej doby a to na základe zodpovednosti predávajúceho za vady, ktoré sa v tejto dobe vyskytnú.
    Občiansky zákonník stanovuje záručné doby, ktoré predávajúci za žiadnych okolností nemôže skrátiť:
    • 24 mesiacov u predaného tovaru
    • 24 mesiacov pri zhotovení veci na zákazku
    • 3 mesiace pri oprave a úprave veci
    • 18 mesiacov pri stavebných opravách a úpravách
    • 3 roky pri zhotovení stavby
    • 12 mesiacov pri predaji použitých vecí
    ·ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, záručná doba neskončí pred uplynutím tejto lehoty.
    ·pri veciach, ktoré sa rýchlo kazia, treba reklamáciu uplatniť najneskôr nasledujúci deň po kúpe, inak právo zanikne.
    Záručné doby začínajú plynúť od prevzatia veci kupujúcim. Záruka sa nevzťahuje na vadu, kvôli ktorej bola dojednaná nižšia cena.
    Ak pri reklamácii dôjde k výmene tovaru, záručná doba začína plynúť znova od prevzatia novej veci. To isté platí, ak dôjde k výmene súčiastky, na ktorú bola poskytnutá záruka.

    Ak ide o vady, ktoré sa vyskytnú po kúpe, treba ich vytknúť bez zbytočného odkladu do 6 mesiacov od zistenia vady, najneskôr do uplynutia určenej záručnej doby. Po uplynutí záručnej doby právo na reklamáciu zanikne.
    Vada, ktorá sa prejaví do 6 mesiacov odo dňa prevzatia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia, ak to neodporuje povahe veci alebo ak sa nepreukáže opak.
    Vadu, ktorá sa prejaví v určenej záručnej dobe po 6 mesiacoch odo dňa prevzatia, môže spotrebiteľ reklamovať, ale rozhodnutie predávajúceho, či reklamáciu uzná alebo zamietne, bude závisieť od dôkazov, ktorými spotrebiteľ preukáže, že vada nevznikla jeho zavinením ani bežným opotrebovaním výrobku.

    Spotrebiteľ má právo, aby bola jeho reklamácia vybavená najneskôr do 30 dní. V prípade, že predávajúci túto zákonnú lehotu nedodrží, má spotrebiteľ právo rozhodnúť sa, či bude požadovať výmenu tovaru alebo vrátenie peňazí (§ 623 OZ).

    Pripájam ti ešte link :

    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=888
    Naposledy upravil Infarkt : 04.12.07 at 10:08

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    Nie je to celkom tak, že použije sa občiansky zakonník, lebo je občan.Ak sa zmluvne strany dohodli, že ich právny vztah sa bude riadit obchodnyým zákonníkom , v zmysle ust. § 262 ods. 1 OBZ, občan sa nepouzije. Obchodný zákonník neupravuje zaruku, teda ju zo zakona neposkytuje.Ale ak sa zmluvne strany dohodli, je to ok. Dohodli sa na 3 mesiacoch...platia 3 mesiace.

    Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

    Ciskova
    ahojte,

    mam ten isty problem. Chcem reklamovať auto autobazaru lebo ma upravene kilometre, v zmluve je uvedeny obchodny zákonnik. Bola som aj u právnika a netvaril sa veľmi presvedčivo že sa máme riadiť občianskym zákonníkom. Asi to nebude ľahke reklamovať lebo právnik vôbec nedodržuje dohodu a keď mu zavolám tak viditeľne sa vyhovara. Musím sa pozriet po inom právnikovi. Pustiť sa do toho sama je dosť riskantne. čo myslite mam nejaku šancu?
    Ďakujem

    usso je offline (nepripojený) usso

    usso
    Kupil som v Rakusku auto u oficialneho predajcu Skody. Auto bolo zvnutra poriadne zaspinene, bolo mi tvrdene, ze pradchadzajuca majitelka tam vozila psov. Prezreli sme auto zvonku aj z vnutra, nenasli sme ziadne naznaky problemov. Este uvediem, bol som tam so strykom a este dvoma ludmi, ktory maju dlhorocne skusenosti, jeden automechanik a druhy ma na starosti vozovy park vo firme. Auto sme doviezli domov, vycistenie interieru auta som zveril firme s 9r.skusenostami. Po vycisteni mi majitel firmy oznamil, ze ci viem, ze podla vsetkych priznakov bolo auto utopene. Zostal som v soku, on myslel, ze som to vedel. Po dokladnej prehliadke sme usudili, ze je to skutocnost - auto muselo byt pod vodou. Volal som do Rakuska, predavacovi, co mi auto predaval a oboznamil som ho so zitenim. Pracovnik mi zacal tvrdit, ze ak je to pravda on stym nic nemoze urobit, ze sme neuzatvorili ziadnu zmluvu, ani nestanovili ziadnu zaruku na skryte vady. Zmluvu sme uzatvorili len cez fakturu.
    Viete mi prosim niekto poradit, ci je pravne mozne odstupit od zmluvy z horeuvedenych skutocnosti. Neviem totiz ake su prava spotrebitela v Rakusku.
    dakujem
    nika17 Pozri príspevok
    Nie je to celkom tak, že použije sa občiansky zakonník, lebo je občan.Ak sa zmluvne strany dohodli, že ich právny vztah sa bude riadit obchodnyým zákonníkom , v zmysle ust. § 262 ods. 1 OBZ, občan sa nepouzije. Obchodný zákonník neupravuje zaruku, teda ju zo zakona neposkytuje.Ale ak sa zmluvne strany dohodli, je to ok. Dohodli sa na 3 mesiacoch...platia 3 mesiace.

    Čo nie je upravené obchodným zákonníkom, spravuje sa občianskym. Čiže platí ta istá záruka.

    zaruka na skryté vady auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.