Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

Tohto roku mi zomrela svokra.Zostal po nej rod.dom,ktorým spoluvlastníkom je jej manžel.Rodinný dom sa skladá z dvoch častí,hlavná a prístavba,kde bývam ja s manželom.Svokor povedal,(ešte nebolo žiadne dedičské konanie),že dom dá darovacou zmluvou manželovi.Problém však je,že manžel má 2vlastných súrodencov a 2nevlastných.Neviem či aj súdne uznaných za osvojené deti v svokrinom prípade,nevlastné deti sú to svokre,Tj 3vlastné deti a 2nevlastné.Musí manžel všetkých súrodencov vyplatiť?Alebo ak otec rozhodne môže v darovacej zmluve uviesť,že aj bez vyplácania?
Druhou záťažou je,že svokra mala v banke úvery na jej meno.Pri rušení účtu nám nepovedali ich výšku,(až keď príde pozvánka od notára),sa to vraj dozvieme tak mi to povedala zamestankyňa sporiteľne.Na koho prechádzajú tieto dlhy?Na otca a po darovaní na manžela?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    matulienkao Pozri príspevok
    Tohto roku mi zomrela svokra.Zostal po nej rod.dom,ktorým spoluvlastníkom je jej manžel.Rodinný dom sa skladá z dvoch častí,hlavná a prístavba,kde bývam ja s manželom.Svokor povedal,(ešte nebolo žiadne dedičské konanie),že dom dá darovacou zmluvou manželovi.Problém však je,že manžel má 2vlastných súrodencov a 2nevlastných.Neviem či aj súdne uznaných za osvojené deti v svokrinom prípade,nevlastné deti sú to svokre,Tj 3vlastné deti a 2nevlastné.Musí manžel všetkých súrodencov vyplatiť?Alebo ak otec rozhodne môže v darovacej zmluve uviesť,že aj bez vyplácania?
    Druhou záťažou je,že svokra mala v banke úvery na jej meno.Pri rušení účtu nám nepovedali ich výšku,(až keď príde pozvánka od notára),sa to vraj dozvieme tak mi to povedala zamestankyňa sporiteľne.Na koho prechádzajú tieto dlhy?Na otca a po darovaní na manžela?
    ďakujem
    Darovanie je bezodplatný akt, teda podľa mňa darovanie by nemalo byť podmienené vyplatením súrodencov. Úver dedia všetci dediči, podľa podielu na dedičstve.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Dediť bude manžel a všetky vlastné deti zosnulej. Teda svokor môže Vášmu manželovi darovať iba svoj podiel. Ostatných dedicov treba vyplatiť.
    Prijatím dedičstva prechádzajú na dedičov aj záväzky - úvery.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Prosím poraďákov o radu
    je potrebné darovaciu zmluvu podpísať u notára, alebo ju stačí podpísať doma len medzi darcom a obdarovaným a potom dať návrh na vklad do katastra s novým vlastníkom ( obdarovaným ).

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    potrebne to asi nie je ale istejšie určite pretože je darovacia zmluva napadnutelna ja by som to riešila kupnopredajnou zmluvou

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    ja len chcem darovať dom synovi, (mám len jedného syna, to znamená že vyplatenie súrodencov nie je potrebné ) do darovacej zmluvy dám doživotné právo užívania - bude to darovaci zmuluva s vecným bremenom.
    Za akýkoľvek Váš názor budem povďačná.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Podpis darcu musí byť overený notárom. Obdarovaného nie.
    Pozri si prípadne aj
    http://www.porada.sk/241033-post11.html
    Naposledy upravil bea : 11.12.07 at 07:14

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    ešte ma napadla jedna vec: čo v takom prípade keď darcami sú manželia ( darujú dom synovi, v darovacej zmluve je napísané doživotné úžívanie) po rokoch sa však rozvedú, môže jeden z manželov napadnúť darovaci zmluvu a domáhať sa vrátenia daru keď by syn žiadal o vysťahovanie jedného z manželov, ktorý nežil podľa mravnej a etickej dohody.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Najskôr by muselo byť zrušené vecné bremeno, aby syn mohol otca vysťahovať. Už so tu v inej téme písal, že "nie dobré mravy" sa veľmi zle dokazujú. Nik s tým nechce mať nič spoločné - susedia a známi. Inak bez dôkazov je to slovo proti slovu.
    Otec by sa následne vrátenia daru domáhať mohol, pretože vysťahovanie určite dobré mravy syna k otcovi určite niesú.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    A nebolo by potom jednoduhšie urobiť darovaciu zmluvu bez vecného bremena ( doživotného užívania ) a potom v budúcnosti urobiť dodatok k darovacej zmluve s doživotným užívaním jedného z manželov, neviem či je to možné???

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Ale to by len hlupák mohol takú darovaciu zmluvu podpísať, keď chce mať záruky doživotného bývania. A ten čo o tom mal pochybnosti by to zcela určite nepodpísal. Predsa sa sám "nevyhodí na ulicu."

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Súhlasím s vami, ale uvažujeme o rozvode a vlastne sme sa dohodli že dom darujeme synovi, neviem čo by bolo lepšie darovať dom bez vecného bremena (doživotného užívania ) alebo s doživotným užívaním, či potom túto zmluvu nemože napadnúť jeden z manželov a vymáhať vrátenia daru.
    Za každý váš názor budem vďačná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.