Zavrieť

Porady

Vlastník nehnuteľnosti v Kanade

Chcem kúpiť nehnuteľnosť na Slovensku, ktorej vlastník sa pred 40-imi rokmi vysťahoval do Kanady. Zaujíma ma, akoby som sa s ním mohol skontaktovať, prípadne s jeho dedičmi? Ďalej ma zaujíma, či je relevantné dedičné konanie v Kanade, alebo musí prebehnúť dedičné konanie na Slovensku? Ak musí prebehnúť dedičné konanie na Slovensku, ako formou sa dá iniciovať? konečne som sa dostal k listu vlastníctva uvedenej nehnuteľnosti a mal som možnosť prezrieť si aj evidenciu obyvateľstva. Z obidvoch písomností vyplynulo, že vysťahovalec do Kanady (A) bol starý otec osoby (C), ktorá bývala v uvedenej nehnuteľnosti a tieto dve osoby vlastnili nehnuteľnosť po 1/2. Z LV vyplýva, že ani po vysťahovalcovi (A), ktorý sa narodil v roku 1873 neprebehlo ded. konanie. Následne táto nehnuteľnosť nebola prededená ani v pozostalosti po jeho dcére (B), ktorá bola matkou osoby (C) bývajúcej donedávna v nehnuteľnosti. Osoba (C) je tiež po smrti a o jej pozostalosti momentálne prebehlo ded. konanie. 1/2 nehnuteľnosti, ktorú vlastnila osoba (C) je vysporiadaná a prededená.Čo mám urobiť a kam ísť, aby som mohol zvyšok nehnuteľnosti vysporiadať a odkúpiť. Podotýkam, že nie som v žiadnom príbuzenskom vzťahu k uvedeným osobám. Pomôže niekto? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Lion Topoľčany
    Mám podobný problém, chceme
    kúpiť nehnuteľnosť od Juhoslovana, bývajúceho v zahraničí, resp.od jeho dedičov, pôvodný list vlasníctva je starý aspoň 60 rokov, ako postupovať ?

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Najst si pravnika, ziskat doklad od CEPO (centralna evidencia pobytu obyvatelstva v BB), ze osoba sa nezdrziava na uzemi SR ani im nie su znami dedicia tejto osoby, a poziadat sud o nahradenie vole pri kupnej zmluve. Navrhovatelmi by mohli byt pozostali po osobe C a kupujuci (spolocne), sud rozhodne, ze kupnu cenu splatia kupujúcu do uschovy na sude a verejnou vyhlaskou na uradnej tabuli sudu o tom vlastnika, ktory sa zdrziava na neznamom mieste upovedomi.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Kto navrhne kúpnu cenu za podiel pozostalosti po osobe A? Ved vlastne pozostali po osobe C, su vlastne zaroven aj pozostalymi po osobe A.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Este raz som si preluskala naznacenu "krizovku"
    Ak B bola jedinou zakonnou dedickou po A, stalo by zato urobit po A dedicske konanie (ak nie je umrtny list, bolo by potrebne predtym konanie o vyhlaseni za mrtveho). Dedicmi by potom boli dedicia po B (deti, vnucence, dalsi potomkovia), teda zivi ludia, s ktorymi sa da dohodnut.
    Ak by sa to dalo dosiahnut postupom ako som pisala skor (odpoved 3), je nanajvys pravdepodobne, ze cenu by urcil sud na zaklade vami predlozeneho znaleckeho posudku. Teda ak by nemal pochybnost, ze vseobecna cena uvedena v posudku zodpoveda realite.
    Na pravnika som odkazovala preto, lebo pre zodpovednu odpoved tu chyba vela relevantnych informacii a neda sa to uzavriet len na zaklade vykreslenia rodinnych vztahov.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Dakujem pekne za info. Podla toho, co pises, myslim ze je to cele passe, pretoze dedicov po osobe C je ako maku a mam pocit ze sa akosi nevedia dohodnut sami medzi sebou. Ale som sa vela dozvedel, dakujem

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    My sme tento rok este byvali v Izraeli, majitel pody zije tiez v Kanade a kupovali sme jeho podu tu na Slovensku. Cirou nahodou ked sme prisli na Sk na dovolenku, prisiel aj on. Ustne sme sa dohodli na cene a geodedovi, ktory to ma zabezpecit. Neplatili sme nic vopred. Geoded za nas urobil vsetko < vymeranie, overenie u notara a zapisanie na kataster>. Az ked to bolo hotove, najprv sme my previedli na jeho ucet peniaze <on to vyrovnal aj s notarkou aj s katastrom pred tym> a on nam poslal e-mailom nascanovanu zmluvu. Potom sme previedli peniaze "Kanadanovi". Podotykam, ze vsetci traja sme mali ucty na SK. O par dni neskorsie nam prisla do Izraelu, kazdemu osobne doporucena posta, a v nej list vlastnictva.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    elli Pozri príspevok
    Este raz som si preluskala naznacenu "krizovku"
    Ak B bola jedinou zakonnou dedickou po A, stalo by zato urobit po A dedicske konanie (ak nie je umrtny list, bolo by potrebne predtym konanie o vyhlaseni za mrtveho). Dedicmi by potom boli dedicia po B (deti, vnucence, dalsi potomkovia), teda zivi ludia, s ktorymi sa da dohodnut.
    Ak by sa to dalo dosiahnut postupom ako som pisala skor (odpoved 3), je nanajvys pravdepodobne, ze cenu by urcil sud na zaklade vami predlozeneho znaleckeho posudku. Teda ak by nemal pochybnost, ze vseobecna cena uvedena v posudku zodpoveda realite.
    Na pravnika som odkazovala preto, lebo pre zodpovednu odpoved tu chyba vela relevantnych informacii a neda sa to uzavriet len na zaklade vykreslenia rodinnych vztahov.
    Rad by som dalej tuto temu rozvinul. Je mozne, aby pozostali po osobe C urcili, ktora fyzicka cast nehnutelnosti patri im, ako ich podiel a ktora osobe A? Proste, ze by sa necerila hladina okolo vlastnictva osoby A a niekto, ci uz fyzicka, alebo pravnicka osoba by urcila, ze ktora cast nehnutelnosti patri pozostalym po osobe C?

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    robovi Pozri príspevok
    Rad by som dalej tuto temu rozvinul. Je mozne, aby pozostali po osobe C urcili, ktora fyzicka cast nehnutelnosti patri im, ako ich podiel a ktora osobe A? Proste, ze by sa necerila hladina okolo vlastnictva osoby A a niekto, ci uz fyzicka, alebo pravnicka osoba by urcila, ze ktora cast nehnutelnosti patri pozostalym po osobe C?
    Takáto deľba je možná len zmluvou, ktorú všetci podpíšu. A keďže ešte nieje prejednané dedičstvo, nemôžu budúci dediči podpísať zmluvu. Potom prichádza do úvahy deľba na základe súdneho rozhodnutia.

    Vlastník nehnuteľnosti v Kanade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.