Zavrieť

Porady

dedičské konanie

Opäť všetkých zdravím a prosím o informáciu v nasledovnej záležitosti.
Pred pár rokmi mi zomrel otec. Moji rodičia spolu nežili, avšak neboli rozvedení. Ani moja matka ani ja (ako jediné jeho žijúce dieťa ) sme neboli pozvaní na nijaké dedičské konanie. Neďaleko otcovho bydliska žil jeho brat a zrejme on sa o všetko "postaral". Po rokoch, keď sa vynárajú všelijaké informácie by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo dedičské konanie, kto valstne dedil po otcovi (keď sme to neboli my, najbližší príbuzní) a na koho sa mám obrátiť, aby som zistila, ako všetko prebehlo.

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    jana88 Pozri príspevok
    Opäť všetkých zdravím a prosím o informáciu v nasledovnej záležitosti.
    Pred pár rokmi mi zomrel otec. Moji rodičia spolu nežili, avšak neboli rozvedení. Ani moja matka ani ja (ako jediné jeho žijúce dieťa ) sme neboli pozvaní na nijaké dedičské konanie. Neďaleko otcovho bydliska žil jeho brat a zrejme on sa o všetko "postaral". Po rokoch, keď sa vynárajú všelijaké informácie by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo dedičské konanie, kto valstne dedil po otcovi (keď sme to neboli my, najbližší príbuzní) a na koho sa mám obrátiť, aby som zistila, ako všetko prebehlo.

    Vopred ďakujem.
    Podľa mňa by bolo najlepšie zájsť na príslušný Okresný súd a v archíve vyhľadať dedičské konanie (tam asi budeš potrebovať údaje zomrelého a dátum úmrtia). Tam bude uvedené, kto dedičské konanie prejednával, aký majetok bol predmetom konania aj kto majetok zdedil. Neviem celkom určite, v akom poradí si ty a tvoja mama dedičom, neviem presne, ako to je keď ste nežili v spoločnej domácnosti, ale myslím si, že ty aké dcéra, si mala dediť určite.

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    Katka91 Pozri príspevok
    Podľa mňa by bolo najlepšie zájsť na príslušný Okresný súd a v archíve vyhľadať dedičské konanie (tam asi budeš potrebovať údaje zomrelého a dátum úmrtia). Tam bude uvedené, kto dedičské konanie prejednával, aký majetok bol predmetom konania aj kto majetok zdedil. Neviem celkom určite, v akom poradí si ty a tvoja mama dedičom, neviem presne, ako to je keď ste nežili v spoločnej domácnosti, ale myslím si, že ty aké dcéra, si mala dediť určite.
    Opravujem: nie "aké dcéra" , ale "ako dcéra"
    tajnostkárka
    V tomto ti viem poradiť aj ja,my sme tiež pátrali po dedičskom konaní.Treba zájsť na príslušný okresný súd a vyžiadať si dedičské konanie po otcovi.Mali by to archivovať niekoľko rokov dozadu.Tam sa dozvieš z archívu,kto bol dedičom a či vôbec nejaké dedičské konanie prebehlo.Pokiaľ by si sa k tomu nedostala na okresnom súde,treba zájsť na krajský súd.Možno bude treba obnoviť dedičské konanie po otcovi,pokiaľ máš záujem o nejaký majetok,alebo tak.Dúfam,že som ti poradila.

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    jana88 Pozri príspevok
    Pred pár rokmi mi zomrel otec. Moji rodičia spolu nežili, avšak neboli rozvedení. Ani moja matka ani ja (ako jediné jeho žijúce dieťa ) sme neboli pozvaní na nijaké dedičské konanie. Neďaleko otcovho bydliska žil jeho brat a zrejme on sa o všetko "postaral". Po rokoch, keď sa vynárajú všelijaké informácie by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo dedičské konanie, kto valstne dedil po otcovi (keď sme to neboli my, najbližší príbuzní) a na koho sa mám obrátiť, aby som zistila, ako všetko prebehlo.
    A zase len spory o majetok. Co ked ten co sa o porucitela postaral pred smrtou, za to aj dostal to, co obycajne zostava pre najblizsich pribuznych?

    jana88 je offline (nepripojený) jana88

    jana88
    Ale Vy ste asi nepochopili o čo mne ide. Ja len chcem vedieť kto a čo všetko zdedil. To sa udialo pred 17 rokmi a ja len potrebujem informáciu, kde sa toto dozviem.

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    jana88 Pozri príspevok
    Ale Vy ste asi nepochopili o čo mne ide. Ja len chcem vedieť kto a čo všetko zdedil. To sa udialo pred 17 rokmi a ja len potrebujem informáciu, kde sa toto dozviem.
    No veď práve, a to sa podľa mňa nikde inde nedozvieš, len z uznesenia o dedičskom konaní, ktoré je uložené na okresnom súde. To je jediný spoľahlivý prameň všetkých info, ktoré potrebuješ .
    Potom sú ešte také pramene, že jedna pani povedala, ale na to by som sa veľmi nespoliehala.
    To, že si vyžiadaš dedičské, neznamená, že ho chceš zároveň obnoviť.

    jana88 je offline (nepripojený) jana88

    jana88
    Katka91, velmi pekne ďakujem, veľmi oceňujem Tvoju pomoc, už som hľadala patričný súd, nakoľko vtedy ten, čo je teraz krajský, bol len okresný.
    V´daka.

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    jana88 Pozri príspevok
    Katka91, velmi pekne ďakujem, veľmi oceňujem Tvoju pomoc, už som hľadala patričný súd, nakoľko vtedy ten, čo je teraz krajský, bol len okresný.
    V´daka.
    Rado sa stalo Pekný víkend

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.