Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z účtovníctva.

Mám auto na podnikanie (nie N1 ale osobné) už viac ako 4 roky. Ako ho korektne vyradiť z účtovníctva - treba znalecký posudok atď?
Ďakujem.
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 10:03
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Z otázky dedukujem, že:
- ide o FO
- auto je zaradené v obch. majetku (odpisované).

Korektné vyradenie z účtovníctva (evidencie majetku): urobiť zápis o preradení auta z obchodného majetku do osobného užívania. Tj. nejde o predaj, darovanie auta, vyradenie auta z evidencie na DI. K dátumu vyradenia auta z evidencii majetku firmy je potrebné do 15 dní (v novom roku 2008 do 30 dní) poslať oznámenie k DMV na príslušný DÚ.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Len trošku doplním Petra, že túto skutočnosť treba zapísať na karte DHM = vyradenie z majetku firmy.
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Je tam aj nejaké obmedzenie čo sa týka počtu dní pre preradenie auta v evidencii na polícii (z IČO na fyz. osobu)? Alebo ten prepis by mal byť zhodný s zápisom v účtovníctve?
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 09:52
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Policajné termíny nepoznám, ale v zásade nie je potrebné asi robiť zmenu zápisu na DI. Ide stále o auto zapísané na Teba ako na fyzickú osobu. Ono totiž rozdiel (nie z pohľadu policajného) medzi Tvojím majetkom zaradeným do JU a nezaradeným do JU je len a len Tvoje rozhodnutie.
Nerobil by som s tým nič, resp. iba dal zapísať zmenu - vynechanie bližšej identifikácie - IČO ako prebytočné.
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Aha, myslel som, že treba urobiť normálny prepis.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

marekm Pozri príspevok
No v techničáku mám auto na IČO nie na osobu tj rozdiel asi bude.
Auto si mohol mať zaradené v majetku, aj keby tam nebolo IČO. U novoevidovaných vozidiel u klientov - FO neodporúčam tam IČO dávať.
IČO je potrebné na bližšiu identifikáciu u PO.
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Ako má vyzerať ten zápis o preradení auta z obchodného majetku do osobného užívania. Je nejaký vzor?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Väčšinou sa len do karty majetku napíše záznam asi v tomto znení: "Dňom xcxcxcxc preradzujem auto xcxcxcxc ev.č. xcxcxc z obchodného majetku firmy do osobného užívania. Podpis, dátum a vsio.
Niekto pridáva osobitný list (doklad) o preradení - s rovnakým obsahom ako som už napísal. Text je niekedy obohatený o príslušenstvo, resp ak ide o súbor vecí.
V podstate jednoduchá záležitosť a pre Teba dobrá správa = bez administratívnych úkonov na DI. Na DÚ ovšem nezabudni. Zábudlivosť je spojená s pokutou 2.000.-Sk
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nezabudni tiež, že ak chceš auto predať 5 rokov po preradení podlieha zdaneniu...
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

To zdanenie platí aj keď som auto nekupoval na firmu, ale som pôvodne vlastné staré auto preradil do firmy a teraz ho vyraďujem?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

marekm Pozri príspevok
Ako má vyzerať ten zápis o preradení auta z obchodného majetku do osobného užívania. Je nejaký vzor?
Niečo tu prilepím:
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

marekm Pozri príspevok
To zdanenie platí aj keď som auto nekupoval na firmu, ale som pôvodne vlastné staré auto preradil do firmy a teraz ho vyraďujem?
Áno, lebo si používal auto na živnosť a bolo zaradené v obchodnom majetku.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marekm Pozri príspevok
To zdanenie platí aj keď som auto nekupoval na firmu, ale som pôvodne vlastné staré auto preradil do firmy a teraz ho vyraďujem?
Nie je podstatné na koho si kupoval, ale podstatné je, že si ho mal zaradené v obchodnom majetku.
§9 ods. 1 písm. d. zákona o Dani z príjmu... umožňuuje oslobodenie len do 5 rokov od preradenia. Ak predáš skôr zdaňuješ a zaraďuješ do § 8, ods. c - ostatné príjmy z predaja hnuteľných vecí


§9- oslobodené príjmy
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

A čo ak by som to auto vyradil a prepísal zároveň na manželku a predala by ho ona?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

marekm Pozri príspevok
A čo ak by som to auto vyradil a prepísal zároveň na manželku a predala by ho ona?
Zdá sa mi, že moc špekuluješ (ale to zas mi všetci,niekedy).
Prepis na manželku by mal akú-takú logiku len ak máte rozdelený manželský majetok. Vtedy by si auto pri predaji zdanil.
Ináč prepis = nie.

PS: Otázku si nezadal úplne. O súčasnom predaji vozidla si sa nezmienil. A predpokladám, že to Ťa vlastne trápi.
Naposledy upravil STRELEC : 09.12.07 at 11:02 Dôvod: PS:
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Nerozumiem...
Aby som to vsetko uviedol na správnu mieru. Kúpil som nové auto na súkromné účely, ktoré nemienim napísať na firmu. Keďže nemienim živiť dve autá, staré chcem vyradiť z firmy a predať. Kupca nemám, je možné, že ho predám až na budúci rok, vyradiť chcem už teraz kvôli dani za mot. vozidlo. Momentálne by sa to auto dalo predať za max. 50 tisíc.
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 11:08
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marekm Pozri príspevok
Nerozumiem...
bezpodielové vlastníctvo manželov
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Nad tento rámec sa poradiť nedá. Tak by som postupoval :

[quote=STRELEC;586600]Zdá sa mi, že moc špekuluješ (ale to zas mi všetci,niekedy).
Prepis na manželku by mal akú-takú logiku len ak máte rozdelený manželský majetok. Vtedy by si auto pri predaji zdanil.
Ináč prepis = nie.

PS: Otázku si nezadal úplne. O súčasnom predaji vozidla si sa nezmienil. A predpokladám, že to Ťa vlastne trápi.[/q]
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Viď moje dôvody predaja vyššie.
Neviem, či som tomu vśetkému porozumel dobre.
Keby som to auto po vyradení prepísal na niekoho iného, dajme tomu budúci rok. Možno by tam bol aj neoficiálny predaj (bez zmluvy - peniaze na ruku veď zas nejde o takú čiastku auto má 19 rokov). Bolo by to na zdanenie alebo nie?
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 11:26
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marekm Pozri príspevok
Viď moje dôvody predaja vyššie.
Neviem, či som tomu vśetkému porozumel dobre.
Keby som to auto po vyradení prepísal na niekoho iného, dajme tomu budúci rok. Možno by tam bol aj neoficiálny predaj (bez zmluvy - peniaze na ruku veď zas nejde o takú čiastku auto má 19 rokov). Bolo by to na zdanenie alebo nie?
Ja som z tvojej pôvodnej otázky vyrozumela, že auto asi plánuješ predať, preto som na zdanenie upozornila.

Táto Tvoja otázka už však naráža na bod 14 Etikety Porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Ak má auto 19 rokov, tak pri predaji bude predajná cena v takej výške, že nepredpokladám zruinovanie aj pri zaplatení 19% dane, najmä ak si živnotník a tento príjem bude v súčte všetkých Tvojich príjmov a uplatňuješ tu odpočitateľnú položku .....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať