Zavrieť

Porady

Darovanie bytu

Dobrý deň prajem všetkým,
prosím o radu:
Darca je majiteľ bytu v bytovom dome, ku ktorému prináležia určité spoločné priestory, garáž a záhrada.
Neviem nikde nájsť darovaciu zmluvu na takýto byt.
Je tu síce darovanie nehnuteľnosti s vecným bremenom (to potrebujem aj ja), ale v tej zmluve sa zrejme jedná o dom, kde je darca výlučným vlastníkom domu aj pozemku.

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

    Zuzana2
    Prosím, prosím, nemáte niekto vzor zmluvy, kde sú "zakomponované" aj spoločné priestory?
    Vďaka.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Zuzana2 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem všetkým,
    prosím o radu:
    Darca je majiteľ bytu v bytovom dome, ku ktorému prináležia určité spoločné priestory, garáž a záhrada.
    Neviem nikde nájsť darovaciu zmluvu na takýto byt.
    Je tu síce darovanie nehnuteľnosti s vecným bremenom (to potrebujem aj ja), ale v tej zmluve sa zrejme jedná o dom, kde je darca výlučným vlastníkom domu aj pozemku.

    Vopred ďakujem.
    Nejak sa mi to nezdá - garáž a záhrada nezvykne byť spoločným priestorom bytu. Garáž býva samostatný nebytový priestor. Veď tú garáž neužívajú všetci majitelia bytov v bytovom dome, ale asi len ten jeden majiteľ. Preto musíš garáž definovať samostatne ako samostatnú nehnuteľnosť (trebárs aj v jednej zmluve), ale nie ako spoločný priestor. Možno je to naozaj ako spoločný priestor, ale na 99% som si istý, že to bude samostatná nehnuteľnosť alebo nanajvýš ako príslušenstvo bytu.

    Rovnako je to aj so záhradou. Kto je vlastníkom záhrady? Iba ten jeden človek, ktorý vlastní byt, alebo všetci v bytovom dome? Ak to je majetok všetkých, tak to bude spoluvlastníctvo priľahlého pozemku a nie spoločných priestorov. A zase musíš vyšpecifikovať, o aký pozemok ide, číslo LV číslo parcely a pod.

    Ak si netrúfaš na to sama, daj si to vypracovať u nejakého notára.

    Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

    Zuzana2
    Áno, máš pravdu, garáž je samostatne vyznačená na jednom liste vlastníctva spolu s bytom. Ale išlo mi hlavne o spoločné priestory - chodby atď., to netraba definovať v zmluve?

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Treba opísať to, čo je napísané v kúpnej zmluve, keď sa byt prevádzal napr. z mesta na majitela. Tam je napísané aký podieľ má uvedený byt na spoločných priestoroch a pozemku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.