Zavrieť

Porady

Cestovanie s deťmi v únii

Vedel by mi prosím niekto poradiť, či budú potrebné cestovné doklady pre deti do 15 rokov aj po vstupe Slovenska do Schengenu ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Ako to je s deťmi do 5 rokov? Vyplýva mi z toho, že musia byť zapísané v mojom pase. Nedá sa cestovať s rodným listom dieťaťa? Nemáte skúsenosti z Poľska, či Vás kontrolovali a či požadovali pas. Ďakujem

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    nikula Pozri príspevok
    Ako to je s deťmi do 5 rokov? Vyplýva mi z toho, že musia byť zapísané v mojom pase. Nedá sa cestovať s rodným listom dieťaťa? Nemáte skúsenosti z Poľska, či Vás kontrolovali a či požadovali pas. Ďakujem
    Do 5 rokov pas nemusia mať,ale rodný list nestačí-musia byť deti zapísané v pase...

    M@jka je offline (nepripojený) M@jka

    M@jka
    nikula Pozri príspevok
    Ako to je s deťmi do 5 rokov? Vyplýva mi z toho, že musia byť zapísané v mojom pase. Nedá sa cestovať s rodným listom dieťaťa? Nemáte skúsenosti z Poľska, či Vás kontrolovali a či požadovali pas. Ďakujem
    Moje deti síce pas majú, ale čo sa týka Poľska, prechádzame tadiaľ pomerne často, pri návštevách k babke na Oravu, a po vstupe do Schengenu nás nikde, nikto ešte nekontroloval. Takže Poľsko je OK.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Na hraniciach problém nemusí byť, ale môže dôjsť k situácii, že Vás budú kontrolovať vo vnútrozemí a môže nastať problém, keď dieťa nebude zapísané v pase rodičov.

    miala je offline (nepripojený) miala

    miala
    ahojte, ja by som potrebovala vedieť znenie splnomocnenia, ktoré potrebuje dieťa 11 rokov, ak chce cestovať bez matky (rozvedený, zverené do starostlivosť matky) do Anglicka s babkou. Viem, že potrebuje splnomocnenie v tom jazyku, do akej krajiny cestuje a overené notárom. Ale neviem, aké má byť znenie. Myslela som, že existuje nejaké tlačivo v každom jazyku ale na stránke MZV som nič nenašla.
    Myslíte, že si to môžeme ľubovoľne napísať formou "dolupodpísaná xy, dátum narodenia, bytom... súhlasím, aby môj syn yx vycestoval s pani yy v čase od do Veľkej Británie...?
    Ďakujem

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    no ja neviem, moje dieťa šlo do ŠVP do Talianska, ale žiadne splnomocnenie pre učiteľku som nevypisovala.

    Beella je offline (nepripojený) Beella

    Beella
    miala Pozri príspevok
    ahojte, ja by som potrebovala vedieť znenie splnomocnenia, ktoré potrebuje dieťa 11 rokov, ak chce cestovať bez matky (rozvedený, zverené do starostlivosť matky) do Anglicka s babkou. Viem, že potrebuje splnomocnenie v tom jazyku, do akej krajiny cestuje a overené notárom. Ale neviem, aké má byť znenie. Myslela som, že existuje nejaké tlačivo v každom jazyku ale na stránke MZV som nič nenašla.
    Myslíte, že si to môžeme ľubovoľne napísať formou "dolupodpísaná xy, dátum narodenia, bytom... súhlasím, aby môj syn yx vycestoval s pani yy v čase od do Veľkej Británie...?
    Ďakujem

    Ak je takéto splnomocnenie potrebné, tak by malo obsahovať:

    - osobné údaje o zákonných zástupcoch maloletého cudzinca
    - osobné údaje o plnoletej osobe, v sprievode ktorej prichádza alebo odchádza
    - vyhlásenie o súhlase/povolení
    - dôvod pobytu
    - doba pobytu
    - doba platnosti povolenia
    - podpis zákonných zástupcov

    Podpis rodičov/zákonného zástupcu u notára a celé splnomocnenie dať preložiť súdnemu prekladateľovi.

    Cestovanie s deťmi v únii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.