Zavrieť

Porady

Poistné z min.mzdy

Zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou 6.500,-Sk mal v mesiaci február dovolenku, čiže hrubá mzda mu vyšla 6.300,- Sk. Poistné musím odviesť zo 6.500,-Sk však?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Origos je offline (nepripojený) Origos

    Origos
    silvia
    Zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou 6.500,-Sk mal v mesiaci február dovolenku, čiže hrubá mzda mu vyšla 6.300,- Sk. Poistné musím odviesť zo 6.500,-Sk však?
    Áno, potom sa to vyrovná nabudúci rok pri zdaňovaní...

    Ale teraz prosím Ťa odpovedz aj Ty! :-) Ako otvorím novú tému? - nikde nevidím vhodné tlačítko... :-(

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    na hlavnej stránke porady si vyber pod akú tému chceš tvoju otázku zadať, klikni myšou , a tam uvidíš okienko Nová téma,klikneš a už píšeš.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    silvia
    Zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou 6.500,-Sk mal v mesiaci február dovolenku, čiže hrubá mzda mu vyšla 6.300,- Sk. Poistné musím odviesť zo 6.500,-Sk však?
    silvi, mohla by si napísať ako si došla k výpočtu 6300,- Sk? ... ale globálne vzato, vymeriavací základ pre ZP by mal byť 6300,- Sk a pre SP je to tá istá suma ...

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Origos: vdaka za odpoved. Postupuj presne ako pise janaGT.

    vladan: mzda za odpracovanych 15 dni je 4.875,- Sk, 5 dni mal dovolenku, cize 5x8x37,4 = 1.496,-. Hruba mzda je teda 6.371,- Sk (tych 6.300 bolo priblizne, ako priklad).
    Nie je povinnost odviest poistne min. zo 6.500,- Sk???

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    silvi, keďže tvoj zamestnanec je mesačne odmeňovaný vymeriavací základ do SP je 6500,- Sk, ale do ZP je vo výške 6300,- Sk.
    pre SP pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods. 11
    pre ZP pozri zákon o zdravotnom poistení § 13 ods. 1

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Dakujem vladan, ale co §16 ods.7? Na základe neho mi stále vychádza, že musí mesačne platiť min. zo 6.500,- Sk. Alebo som z toho tak zblbnuta...
    Myslim zakon o ZP.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    silvia, keďže sa zákon o ZP odvoláva v § 16 ods. 7 na zákon o minimálnej mzde (na celý zákon, žiadny konkrétny paragraf), a podľa mňa, § 2 ods. 3 (zákona o min. mzde) hovorí dosť jasne, že ak zamestnanec neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí mu minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času. Keďže tvoj zamestnanec odpracoval iba 15 dní, spadá pod tento odsek, a mzda, ktorá mu vyšla je podľa mňa, vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času a preto pre potreby vyčíslenia odvodu do zdravotnej poisťovne je práve výška 6300 vymeriavacím základom ...

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Vďaka za trpezlivé objasnenie, vladan.

    Takže do SP zo 6.500,-, ale do ZP len zo 6.300,-.

    S21 je offline (nepripojený) S21

    S21
    len by som sa chcela uistiť:
    zamestnanci odmeňovaní úkolovou mzdou = hodinovou 45/Normohodinu
    odprac. 18 dní, 2 dni dovolenka, za odprac. dni : 120 Nh * 45= 5400
    dovolenka 2*37,59 *8= 602, HM = 6002, odvody do SP a ZP zo 6002.
    podmienka min. nároku: 18*37,4*8= 5386 dodržaná

    je to takto správne?

    luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

    luluhaha
    silvia, volala som do SP aj VZP a povedali mi tam, že určite z tej sumy 6300 máš odviesť poistné, nie z 6500!! pekný deň

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ZP neriešim tu nie je rozdiel v názoroch. Myslím si ale, že i do SP platí zamestnanec z VZ 6 300,- nakoľko VZ zamestnanca podľa § 138 je jeho príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu FO... V tomto mesiaci podliehal dani z príjmu
    VZ 6 300,- §138 11, ktorý spomína vyššie Vladan chápem ako určenie Vz pre osoby inde presne nespomenuté /v predchádzajúcich odsekoch / a odvolanie sa na min. mzdu
    ľudí v pracovnom pomere , aby bola jasná jeho výška.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    S21
    len by som sa chcela uistiť:
    zamestnanci odmeňovaní úkolovou mzdou = hodinovou 45/Normohodinu
    odprac. 18 dní, 2 dni dovolenka, za odprac. dni : 120 Nh * 45= 5400
    dovolenka 2*37,59 *8= 602, HM = 6002, odvody do SP a ZP zo 6002.
    podmienka min. nároku: 18*37,4*8= 5386 dodržaná

    je to takto správne?
    Podľa mňa je to správne

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    MINIMALNA mzda je 6500,-, takze ak je priemer mensi ako min. hodinovka musi sa zvysit na minimum,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.