Zavrieť

Porady

Odpis automobilu - 12/2007

Ahojte, potrebujem poradiť. Spol. s r.o. zakúpila 10.12.2007 osobný automobil v hodnote 120.000,- Sk. Dňa 17.12.2007 ho prihlásila na Polícií a taktiež na daňovom úrade a súčasne zaplatila daň z mot. vozidla (17.12. - 31.12.2007). Prosím o radu, či si môže uplatniť odpisy v hodnote 30.000,- Sk za rok 2007.
Usporiadat
Gretta Gretta

Gretta je offline (nepripojený) Gretta

dakujem vam vsetkym velmi pekne
medzicasom sa mi ozvali aj priatelia - auditori
ich nazor je jednoznacny:
Podla IAS (Medzinarodnych uctovnych standarov-postupov), ktore akceptovala aj Slovenska republika, je definicia "majetku (asset)" jednoznacna:
aktivum je tvoje, ked mas nad nim kontrolu a mas z neho benefity.
formalne moze byt napisane aj na niekom inom. typickym prikladom je financny lizing, ked majitelom auta je lizingovka ale v majetku ho ma osoba a odpisuje ho.
takze, ak je auto kupene, vyplatene a zaradene do majetku v roku 2007, tak sa aj zacne odpisovat v s.r.o. uz v roku 2007 (to je ten moj konretny pripad). prepis na technickom preukaze s tym nema vobec nic spolocne.
takze by som mala byt kludna
alebo mate vy ine novinky a nazory?
ps: ospravedlnujem sa za mozno neodborne vyjadrovanie. nie som uctovnik, len sa ucim
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o dani z príjmov
§ 24 (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)


... toto je v zákone pomerne dávno a naozaj nie je dôležitý deň registrácie na DI.
0 0
Gretta Gretta

Gretta je offline (nepripojený) Gretta

este raz dakujem za spolupracu a samozrejme suhlas :-)
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

ahojte, .... chcela by som sa opytat,ak zakupeny automobilovy prives aj s plachtou stal menej nez 1000 eur musim ho evidovat do HNDM a odpisovat?
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

... nikto? Prosim
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobry den, možno budem mimo temy, ale prečítala som toho kopu o zmene odpisových skupin od 01.03.2009... ale nikde nikto po lopate nenapísal ci osobné auto kupene 22.4.2009 do firmy (čiže po 01.03.2009) môžem zaradiť do 1.odpisovej skupiny k 31.12.2009. Prosim o pomoc lebo už ma boli hlava z toho hladania, dakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

http://www.porada.sk/1313568-post37.html
Naposledy upravil azla : 25.02.10 at 16:49
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

deni10 Pozri príspevok
ahojte, .... chcela by som sa opytat,ak zakupeny automobilovy prives aj s plachtou stal menej nez 1000 eur musim ho evidovat do HNDM a odpisovat?
Ak OC je 1000,- (menej ako 1700) môžeš o ňom účtovať ako o zásobach (do spotreby) a nemusíš ho odpisovať.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

tak dakujem velmi pekne, už som kludna...
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

dakujem azla
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať