Zavrieť

Porady

Paropriepustná fólia - nesprávna aplikácia??

Zdravím.
Rekonštrujem starší rodinný dom a chcem izolovat strop. Je to drevenný strop zložený z nosných trámov a vrchného záklopu. Nad stropom je nevykurovaný priestor (povala). Strop chcem znížiť pomocou sadrokartónu cca o 30cm a do medzipriestoru dať izolaciu Nobasil MPN 20cm a pod sadrokarton parozábranu. To by bolo v pohode, ale na vrchný plný záklop (na povale), som dal paropriepustnú fóliu a zalial som to vrstvou odlahčeneho betónu (Ekostyren) o hrúbke cca 7cm. Takže folia je medzi záklopom a ekostyrenbetonom. Problem je ten, že ta paropriepustna folia nie je kontaktná (je to štandardna paropriepustna folia). Moja otázka: Môže to byť problém, bude v medzipriestore (tam kde bude Nobasil) kondenzovať voda?? Ak áno, tak ma asi porazí!! Ps: Nepomohlo by zospodu urobiť dierky do tej parozábrany?? Ďakujem za odpoveď.
Ak je paropriepustna folia (nekontaktna) zaliata tým Ekostyrenbetonom, znamená to že sa teraz bude správať ako obyčajná fólia s prakticky maximálnym difúznym odporom, alebo predsa len nejaké tie vodné pary prepustí?? Ako sa to vlastne celé bude správať?? Ako by sa dal tento môj problém vyriešiť - sadrokartón ešte nie je namontovaný. Ďakujem za akúkoľvek radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    V každom prípade - ak narobíte diery do parozábrany úplne eliminujete jej funkciu. Difúzna fólia pod polystyrénbetónom - nie je mi celkom jasný jej účel - keďže prienik pár do konštrukcie je zamedzený parozábranou - no už keď ste ju dali patrila by na ňu mikroventilačná vrstva a až potom polystyrénbetón. Ale už keď to máte hotové takto - polystyrénbetón má veľmi veľkú medzerovitosť (malú hutnosť) a z toho vyplýva jeho nízky difúzny odpor - takže v zásade platí - para, ktorá prejde cez difúznu fóliu prejde aj cez polystyrénbetón. Bez obáv by som to dokončil tak, ako ste začali.

    stepo je offline (nepripojený) stepo

    stepo
    Asi ste ma nepochopili p.Peter, Ja mám paropriepustnú fóliu medzi doskami a ekostyrenbetónom, ale tá fólia nieje kontaktná. Parozábranu budem dávať pod sadrokartón z vnútornej strany - do tej parozábrany by som dierky určite nespravil. Mne ide o tú paropriepustnú fóliu, že keď nieje kontaktná či to nebude problém a či sa tá fólia teraz nebude správať ako obyčajná fólia - neparopriepustná. Tým pádom by neprepúšťala žiadne vodné pary a mohla by sa kondenzovať voda v medzipriestore, kde bude izolácia. Preto som rozmýšlal o tom, či ešte v tomto stave (ešte nemám z v nútra danú žiadnu iozoláciu ani sadrokartón) nepomôže z vnútra zo spodu cez drevenný záklop navŕtať dierky do tej paropriepustnej fólie (aby mohly prípadné vodné pary odchádzať von cez tú fóliu - potom už cez ten ekostyrenbetón prejdú v pohode, tam problém nevidím).

    A Sorry, zle som to napísal. Myslel som dierky zo spodu navŕtat cez dosky do paropriepustnej fólie a nie do parozábrany!!!!!! Do parozábrany by som dierky urcite nerobil!!! Sorry.
    Naposledy upravil stepo : 05.01.08 at 13:18 Dôvod: Cyba v texte

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ale ved ked das nad sadrokarton nepriepustnu foliu, tak sa ziadne pary k tej hornej folii nedostanu, tak preco ta to trapi?

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    Urobte si vzorok. Malu plochu ekostyreny nalejte hrybky napr.4 cm na parozabranu 3-4 dm2. Po vyschnuti – o dva tyzdne umiestnite toto dole parozabranou pod pariaci hrniec s vodou. Ak ekostyren zvlhne bude to OK. A dajte nam info. Je to zaujimave.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Taketo amaterske pokusy by som nerobil. Aby ten beton hore viditelne zvlhol, potreboval by asi velku davku vody (ved on sa bude zhora zasa susit). Nieco ine j eprepustat pary a nieco ine "pary" priamo z hrnca, to ziadna folia nezvladne.

    Skor by sa to dalo mozno inak - tou modelovou doskou (folia + beton) zakryt hrniec , nechat to tak pol roka pri beznej teplote a odvazit - odmerat mnozstvo vody, ci sa nejaka odparila. Folie v principe prepuataju pary ale vodu nie. Teda ked pod hrncom budeme kurit, logicky sa na folii zrazi vrstva vody, a nezistime nic.

    borob je offline (nepripojený) borob

    borob
    Bežne sa robí tzv menbranový strop kde na dosky povaly sa prestrie tzv terpapier a zaleje sa to škvarobetonom. Zatioal to vždy išlo bez problemov a terak je oproti folii uplný paroizolant!
    Ja si myslím že to je Ok a nemali by s tým byť žiadne preoblemy. Niekedy sa snažime veci robiť až tak strašne dokladne až je to pršpekulované a zbytočne.
    Nenastane žiadny problem a aj keby nastal tak prerazím dva otvory v protilahlých rohoch a a odvetrám to dvomi 40tkami novodur rurami.
    Prajem vela zdaru.
    Boro

    bony-p je offline (nepripojený) bony-p

    bony-p
    mám 10 ročné skúsenosti z prerábkami podkroví tá paropriepustná fólia nebude problém pokial zamedzíte prístupu pár z vykurovaných izieb .Treba dôkladne prelepit parozábranu aj spoje zo stenou. Vravíte že znížite o cca30 cm ,riešil by som to najprv jeden rošt zo str. lát 30X50 znížený o hrúbku izolácie ,naň pripevniť hliníkovú parozábranu ,spoje prelepiť a následne znížiť o cca5-10 cm na CD profily a pripevniť sadrokartón

    stepo je offline (nepripojený) stepo

    stepo
    bony-p mas 10 rocne skusenosti tak prosim porad. Dobre, keby som to spravil ako hovoris, ako by som vesal CD profily na stropy - ved potrebuju závesy a tam predsa tu parozábranu tak ci tak narusim nie?? Ako sa to robi?? Prelepuju sa tie dierky okolo tych závesov páskou??

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    stepo Pozri príspevok
    bony-p mas 10 rocne skusenosti tak prosim porad. Dobre, keby som to spravil ako hovoris, ako by som vesal CD profily na stropy - ved potrebuju závesy a tam predsa tu parozábranu tak ci tak narusim nie?? Ako sa to robi?? Prelepuju sa tie dierky okolo tych závesov páskou??
    Dodrž presne túto skladbu stropu a nemalo by sa nič stať.Začnem od vrchu.Už tam máš betón pod ním ,foliu ,doku ,stropná hrada,doska na doske asi pribitý rákos + omietka.teraz musíš urobiť záves, na záves povešať CD uložiť tam sklenú vatu.Zospodu na CD prilepiť paronepripustnú fóliu.a perfektne!!! polepiť spoje na fólii.potom sa musí dať dalšia vrstva CD a na tieto CD sadrokarton.Sadrokarton by sa v žiadnom prípade nema dotýkať paronepriepustnej fólie( je to veľmi častá chyba).Doporučujem vám zakúpiť si vhodnú literatúru, alebo sa pozrieť po www stránkach rigips, sú tam rezy konštrukcií.

    badoga je offline (nepripojený) badoga

    badoga
    Dobre urobená parozábrana nad sádrokartónom zamedzí prestupu vlhkosti z interiéru do tepelnej izolácie v medzipriestore.
    Ak sa obávaš o odvetranie zabudovanej vlhkosti v medzipriestore (nemala by tam byť, veď neplánuješ žiadne mokré procesy, iba ak použiješ nevysušené montážne drevené prvky) môžeš pre istotu urobiť do medzipriestoru vetračné kanály so sieťkou proti hmyzu. Hoci súhlasím s Peter Briatka, že cez difúznu fóliu a Ekostyren by vlhkosť mohla odísť.

    bony-p je offline (nepripojený) bony-p

    bony-p
    Máš dve možnosti ,ak použiješ závasný drôt oblepiť závesy lepiacou páskou ,alebo urobíš drevenný rošt dostatočne pevný a použiješ priame závesy ,ktoré skrutkuješ do drevenného roštu až po montáži parozábrany a vtedy tie skrutky slúžia ako zátka

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    Nemal by s tým byť žiaden problém!!! Ten polystyrénbetón má len veľmi málo cementového tmelu na zlepenie PS granúl. Môžeme si teda predstaviť, že paropriepustná fólia je v kontakte s obrovským množstvom PS granúl medzi s obrovským množstvom pórov (nie s celou doskou PSbetónu). A ak dáte zo spodnej strany tú parotesnú fóliu, nemusíte sa skutočne ničoho báť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.